Prima pagină » Actualitate » Cine este Zsombor Vajda, noul președinte interimar al AEP, după ce Toni Greblă a fost revocat prin votul Parlamentului

Cine este Zsombor Vajda, noul președinte interimar al AEP, după ce Toni Greblă a fost revocat prin votul Parlamentului

Cine este Zsombor Vajda, noul președinte interimar al AEP, după ce Toni Greblă a fost revocat prin votul Parlamentului
sursa foto: Mediafax foto/Alexandra Pandrea

Zsombor Vajda este noul președinte interimar al Autorității Electorale Permanente (AEP), după ce vineri, 28 februarie, Toni Greblă a fost revocat prin votul Parlamentului.

„Voința alegătorilor este pe primul loc, iar instituțiile statului au datoria de a asigura exprimarea liberă și informată a acestora, cu respectarea tuturor principiilor democratice – acesta este fundamentul democrației.

Cu respect față de fiecare cetățean și cu devotament față de principiile democratice, Autoritatea Electorală Permanentă își îndeplinește atribuțiile cu responsabilitate și profesionalism, asigurând organizarea alegerilor în conformitate cu legea, în condiții de transparență și egalitate pentru toți cetățenii.

Prin acest interimat, îmi asum cu responsabilitate și determinare misiunea de a asigura un proces electoral corect și transparent, astfel încât fiecare cetățean să aibă certitudinea că votul său este respectat, alegerile se desfășoară fără compromisuri, iar democrația își păstrează integritatea”, a transmis Zsombor Vajda, conform comunicatului de presă.

Este vicepreședinte al AEP încă din 2018

Zsombor Vajda este vicepreședinte al AEP încă din 2018. În intervalul 2004-2008, Vajda a absolvit Facultatea de Științe Administrative și Juridice din cadrul Universitatății Creștine „Dimitrie Cantemir”, București.

Potrivit CV-ului său, el știe să vorbească cinci limbi: română (limba maternă), engleză, maghiară, chineză și spaniolă. În anul 2005, el a devenit membru asociat al Colegiului Consilierilor Juridici, iar anul următor a urmat un curs perfecționare intitulat „Soluționarea litigiilor comerciale din perspectiva jurisprudenței CEDO”, la Sinaia.

În anul 2012, el a fost manager manager de proiect la Ministerul Muncii, Familiei și Protecției Sociale, dar și la Ministerul Educației, Cercetării, Tineretului și Sportului, iar în 2014 a devenit espert/specialist în Parteneriat Public-Privat în cadrul acelorași ministere.

În domeniul electoral, Vajda a fost membru, în 2014, al Biroului Electoral Central (BEC), în timpul alegerilor prezidențiale și europarlamentare, iar în 2016, în cadrul alegerilor locale și parlamentare.

În plus, el a fost secretar de stat la Ministerul Transporturilor în perioada aprilie 2014 – ianuarie 2015. Acesta a mai ocupat, între anii 2008 și 2015, diverse funcții și în cadrul Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR), iar începând din 2018, acesta ocupă funcția de vicepreședinte al AEP.

Toni Greblă a fost revocat de la șefia AEP

Vineri, Comisiile juridice ale Camerei Deputaților și Senatului au votat pentru revocarea din funcţie a preşedintelui Toni Greblă. AEP a anunțat într-un comunicat de presă că activitatea instituției nu va fi afectată de schimbare.
Toni Greblă a fost demis prin votul plenului reunit al Parlamentului cu 267 de voturi „pentru”, și 65 de voturi „contra”.

Tot azi, acesta a avertizat că membrii Comisiei de la Veneția se vor interesa de ce a fost revocat acum.

„Nu așa se conduce o țară nu trebuie să fim toți în tensiune. (…) După 34 de ani de activități publice este prima dată când sunt pus într-o situație nedorită. Mai grav, ce se va întâmplă cu AEP. Comisia de la Veneția se va interesa și de ce acum președintele este revocat”, le-a spus Toni Greblă jurnaliștilor ulterior.

CITEȘTE ȘI:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Pe cine avantajează prezența mică la alegerile din București
Digi24
Cele două probleme care țin pe loc încheierea unui acord de pace Rusia - Ucraina, dezvăluite de Keith Kellogg
Cancan.ro
Și-a părăsit iubita medic pentru Rodica Stănoiu! Noi detalii despre 'puiuțul' fostei ministrese a Justiției
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă fotbalistă din lume a primit o ofertă de nerefuzat
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Primele rezultate. Cum au votat bucureștenii până la acestă oră
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
O crimă care pune gaz pe foc în procesul de mobilizare din Ucraina, în criză de soldați. „Sunt incredibil de ruşinată”
Cancan.ro
FBI intră pe fir în cazul lui Emil Gânj! Descoperiri ULUITOARE în telefonul criminalului din Mureș
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
De ce poți simți singurătate chiar și atunci când ai prieteni și cum poți restabili legăturile?