Prima pagină » Actualitate » MOTIVUL pentru care un român care muncește legal în Elveția doarme pe străzi, deși câștigă 4.000 de euro/lună. De ce nu poate închiria o locuință

MOTIVUL pentru care un român care muncește legal în Elveția doarme pe străzi, deși câștigă 4.000 de euro/lună. De ce nu poate închiria o locuință

MOTIVUL pentru care un român care muncește legal în Elveția doarme pe străzi, deși câștigă 4.000 de euro/lună. De ce nu poate închiria o locuință
Sursa foto - caracter ilustrativ

Un român care muncește în construcții în Elveția câștigă lunar peste 4.000 de euro, dar locuiește pe străzi pentru că totuși nu-și poate permite o locuință.

Bărbatul, în vârstă de 48 de ani, nu reușește să închirieze o locuință accesibilă în Zürich pentru că numărul acestora este redus, dar și din cauza condițiilor stricte de închiriere.

El muncește cu forme legale în Elveția, dar nu are un contract de muncă permanent, ci lucrează pe perioade a câte trei luni, potrivit publicației elvețiene 20min.ch.

În țara în care lucrează el, cetățenii străini se pot angaja pe o perioadă de până în trei luni fără permis de ședere, iar acest document este, de obicei, necesar pentru închirierea unei locuințe.

Românul ar putea să închirieze o cameră pe o perioadă limitată, însă costurile în această situație ar fi mult prea mari, chiar și pentru venitul său, care nu este unul mic.

„Lucrez pe șantiere, când aici, când acolo. Câștig bani, dar fără un contract de muncă permanent este imposibil să găsesc unde să locuiesc în Zürich. De aceea dorm afară”, a declarat românul – care s-a prezentat doar cu numele „Lungu” – pentru publicația elvețiană.

Bărbatul locuiește în aer liber, sub streașina unei toalete publice din centrul orașului, în cele trei luni pe care le petrece pe an în Elveția.

Cel mai simplu pentru el ar fi să închirieze o cameră la un hotel sau hostel, însă asta l-ar costa, probabil, mai mult decât câștigă pe an.

„Am acasă o soție și un copil. După trei luni, iau banii acasă și trăim din ei”, a mai spus bărbatul.

El locuiește în stradă, într-o zonă în care își caută adăpost mai mulți străini. O parte dintre aceștia lucrează ca livratori de mâncare și nu au un venit constant, notează Antena 3.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Războiul din Orientul Mijlociu degenerează: Iran și Israelul se bombardează tot mai puternic. Prețul petrolului crește cu 10%,
Digi24
„Și pietrele mă cunosc în Strâmtoarea Ormuz”. Ce îl îngrijorează pe fostul comandant de vas Traian Băsescu, după atacarea Iran
Cancan.ro
Cum a reușit Viorel Dejeu, un medic chirurg, să plece din Dubai: 'Informație care poate ajuta!'
Prosport.ro
Olivia, apariție în bikini: „A arătat aproape tot”
Adevarul
Imperiul secret de 95 de miliarde de dolari al ayatollahului Khamenei. Cum a confiscat mii de case și a făcut avere din suferința iranienilor
Mediafax
Avertismentul lui Bogdan Chirițoiu pentru benzinari: „Nu am vrea să vedem comercianți care profită de contextul internațional pentru a crește suplimentar prețurile în mod nejustificat”
Click
Clătite de post pufoase cu apă minerală. Rețetă rapidă, economică și delicioasă
Digi24
Asasinarea ayatollahului: camere de trafic piratate, sabotarea comunicațiilor și o cârtiță CIA i-au pecetluit soarta lui Khamenei
Cancan.ro
DOLIU în politică! A murit consilierul județean Camelia Ciornia
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Alexandra Dinu, prima soție a lui Adrian Mutu, la 45 de ani. Imagini rare cu blondina!
Ciao.ro
Inna, Delia sau Gina Pistol, poze pe care le-ar vrea șterse! Ipostaze stânjenitoare în public
Promotor.ro
Limuzina primită de Ceaușescu de la ultimul Șah al Iranului, vândută cu o sumă record. Cum arată și ce dotări are
Descopera.ro
Din ce este făcută coaja de ou?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O tipă e în pat cu noul iubit: – E prima oară când fac asta, nu vreau să-ți faci o părere proastă despre mine...
Descopera.ro
Un virus Android imită aplicațiile bancare și nu poate fi dezinstalat