Prima pagină » Actualitate » „Romanian Digital Day“ la a treia ediție/Victor Negrescu: România poate fi ceea ce numim «tigrul digital european»

„Romanian Digital Day“ la a treia ediție/Victor Negrescu: România poate fi ceea ce numim «tigrul digital european»

„Romanian Digital Day“ la a treia ediție/Victor Negrescu: România poate fi ceea ce numim «tigrul digital european»

Dezbaterea „Romanian Digital Day“, organizată de Victor Negrescu la Bruxelles, marți, a avut ca subiect central influența rețelelor de socializare și a inteligenței artificiale în contextul alegerilor electorale din România. 

Vicepreședintele Parlamentului European, Victor Negrescu, a inițiat la Bruxelles o dezbatere care a demonstrat de ce România poate fi considerat un adevărat lider european în domeniul IT.

Participanții și-au afirmat angajamentul de a pune Europa din nou pe primul loc în industria tehnologiei de vârf și au propus soluții pentru o implementare eficientă a digitalizării.

„Acest lucru ilustrează parțial slăbiciunea cu care ne confruntăm încă la nivel european, modul în care finanțăm dezvoltarea, modul în care finanțăm cercetarea, modul în care finanțăm inovarea. În ciuda acestui fapt, eu sunt unul dintre cei care cred cu tărie că România poate fi ceea ce numim «tigrul digital european»”, a spus europarlamentarul social-democrat.

Negrescu  a subliniat că, în același timp, doar 8% din companiile unicorn (start-up-uri private care valorează peste 1 miliard de dolari – n.r.) din lume provin din Europa.

Peste 200.000 de români lucrează în domeniul IT, ceea ce face din România una dintre cele mai mari și mai calificate forțe de muncă digitale din Europa, a precizat el.

Cu toate acestea, în ciuda amenințării pe care unii oameni o simt atunci când discută despre mediul digital, inovație sau inteligență, „există beneficii clare ale acestei transformări digitale”, a spus el, adăugând că este important ca aceasta să fie accesibilă pentru orice cetățean.

La eveniment, a fost prezentă și vicepreședinta executivă a Comisiei Europene, Roxana Mînzatu. Aceasta a vorbit despre obiectivul U.E. în domeniul digitalizării.

„O țintă importantă pe care am stabilit-o în deceniul digital presupune că 80% dintre cetățeni vor avea competențe digitale de bază în Uniunea Europeană, până în 2030. România are, cred, o țintă de 50%. Suntem încă destul de departe de acest obiectiv. 28% dintre adulții din România au aceste competențe”.

Europarlamentarul Marc Angel a adăugat că, dincolo de cadrul de reglementare solid pentru protejarea cetățenilor, UE ar trebui să analizeze și dezvoltarea propriei infrastructuri digitale bazate pe aceste standarde de reglementare.

„La ce bun să avem un sector digital inovator în UE, dacă, în același timp, sănătatea mintală a cetățenilor noștri, și în special a tinerilor noștri, are de suferit, dacă lucrătorii devin sclavii algoritmilor, iar democrația și alegerile noastre sunt paralizate de dezinformare și interferențe străine?”, a declarat acesta.

Discuțiile au avut loc în cadrul celei de-a treia ediții a „Romanian Digital Day“; eveniment la care au participat europarlamentari, comisari europeni și fondatori ai unor companii globale

Printre participanții la eveniment s-au numărat șeful Cancelariei Premierului României, Radu Oprea, vicepreședinta executivă a Comisiei Europene, Roxana Mînzatu, și europarlamentarul Marc Angel.

CITEȘTE ȘI:

Victor Negrescu: România poate deveni un hub tehnologic și militar pentru sud-estul Europei!

Victor Negrescu: România poate deveni un hub tehnologic și militar pentru sud-estul Europei!

Recomandarea video

Mediafax
Presa maghiară despre alegerile de la București: „Aproape nimănui nu i-a păsat cine va fi noul primar”
Digi24
Cea mai mare problemă cu care se va confrunta noul primar al Bucureștiului. „Nu e normal să nu ai căldură iarna. E strigător la cer”
Cancan.ro
Totul despre Cristina Simona Ciucu, soţia primarului Capitalei. Ce firmă deține împreună cu Ciprian Ciucu
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
Situație incredibilă într-o comună din Botoșani: după tată și mamă, a venit rândul fiicei să conducă primăria
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
Cine este și ce avere are Ciprian Ciucu, noul primar al Capitalei
Cancan.ro
Prima gafă de primar a lui Ciprian Ciucu! L-a atacat direct pe Nicușor Dan: 'Mi-a scăpat acest lucru'
Ce se întâmplă doctore
Dieta-minune cu care a slăbit Ozana Barabancea. Are o siluetă trasă prin inel și arată mai bine ca-n tinerețe!
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
UE s-a răzgândit și nu mai interzice motoarele diesel. Dar impune anumite condiții
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Când au fost inventate închisorile?