Prima pagină » Emisiuni » Viorica Dăncilă: „Am spus NU Angelei Merkel și după am apărut într-un clasament al celor mai puternice femei din lume”

Viorica Dăncilă: „Am spus NU Angelei Merkel și după am apărut într-un clasament al celor mai puternice femei din lume”

Bianca Dogaru

Fostul premier Viorica Dăncilă a dezvăluit, în cadrul emisiunii „Dan Diaconescu Direct”, un episod tensionat petrecut în timpul mandatului său. Aceasta a relatat că a fost sunată de fostul cancelar german Angela Merkel, care i-a solicitat includerea unui dosar sensibil pe agenda Consiliului European. Răspunsul lui Dăncilă a fost unul ferm, refuzând cererea lui Merkel pe motiv că ar fi fost în defavoarea României. Urmăriți aici emisiunea integrală

Fostul premier a subliniat că, în perioada în care a condus Guvernul României, liderii europeni nu au intervenit în deciziile interne ale țării. Totuși, aceștia erau atenționați de anumite surse despre posibile schimbări legislative, fapt care genera întrebări din partea oficialilor UE.

„În momentul în care am fost numită premier, deja aveam o relație foarte bună cu liderii europeni, nu și-au permis niciodată să intervină în treburile interne ale României, decât în momentul în care apăreau aceste atenționări din partea binevoitorilor.”

Presiune din partea cancelarului german

Dăncilă a oferit detalii despre momentul în care Angela Merkel i-a cerut să includă dosarul North Stream 2 pe agenda Consiliului European. Ea a explicat că a refuzat această solicitare, considerând că ar fi afectat parteneriatul strategic al României cu Statele Unite ale Americii.

„M-a sunat Angela Merkel și mi-a spus: ‘Doamna prim-ministru, sunt Angela Merkel, cancelarul Germaniei, și vă rog să puneți pe ordinea de zi a Consiliului European dosarul North Stream 2’. I-am răspuns: ‘Doamna cancelar, sunt Viorica Dăncilă, premierul României, dar nu voi face acest lucru, pentru că ceea ce îmi cereți este în defavoarea României.'”

Recunoaștere internațională pentru fermitate

După acest episod, Dăncilă susține că a fost surprinsă să afle că numele său a fost inclus într-un clasament al femeilor puternice din lume, realizat de o publicație germană. Fostul premier consideră că acest fapt s-a datorat poziției sale ferme în fața liderului german.

„Am fost foarte uimită, pentru că a apărut pe urmă într-o publicație germană un clasament al femeilor puternice din lume și am fost clasată pe locul trei. S-a spus că, deși Merkel era supărată pe premierul României, nu putea să o acuze, pentru că ținea cu țara ei.”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Bruxelles-ul are în sfârșit calendarul pentru aderarea Ucrainei și Moldovei la UE
Digi24
VIDEO NATO întărește „Poarta Focșani”. General al Alianței: „Suntem pregătiți oricând să luptăm. Chiar și în noaptea aceasta”
Cancan.ro
Nicoleta Luciu, în centrul dezvăluirilor făcute de Sile Cămătaru: ,,A fost doar o..''
Prosport.ro
FOTO. Prezentatoarea TV a revenit pe „sticlă”. Cum arată după ce a fost diagnosticată cu o boală rară
Adevarul
Ce va alege UE între zâmbetul mieros al chinezilor și ostilitatea lui Trump. „Nu cred prea mult în acest scenariu”
Mediafax
Povestea-șoc a unui copil norvegian de 10 ani, abandonat de părinți în India pentru a învăța să supraviețuiască
Click
Ce nu se face de Rusalii. 7 superstiții și tradiții respectate de credincioși
Digi24
„Iată cum doborâți un F-18”: imagini din taberele milițiilor iraniene. Antrenamente cu rachete antiaeriene contra avioanelor de luptă
Cancan.ro
Predicție cutremurătoare pentru viitorul omenirii: Atac nuclear pe teritoriul SUA
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Diana Matei în costum de baie la 44 de ani. Artista a dezvăluit cum reușește să se mențină în formă: „Mi-e foame de când mă știu”
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
Exclusiv | Cele 400 de radare fixe vor fi puse în funcțiune abia în toamna anului viitor. CNAIR: „Acum se analizează ofertele”
Descopera.ro
De ce turcii fac cafea la nisip?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. El și ea în pat. El: - Ești agitată?
Descopera.ro
Un tânăr cercetător a reușit să producă benzină și motorină din plastic reciclat