Prima pagină » Actualitate » Primarul Istanbulului, DEMIS din funcție după ce a fost ARESTAT pentru acuzații de corupție. Protestele violente în Turcia ar putea continua

Primarul Istanbulului, DEMIS din funcție după ce a fost ARESTAT pentru acuzații de corupție. Protestele violente în Turcia ar putea continua

Primarul Istanbulului, DEMIS din funcție după ce a fost ARESTAT pentru acuzații de corupție. Protestele violente în Turcia ar putea continua

Primarul Istanbulului, Ekrem Imamoglu, cercetat pentru „corupție”, a fost demis, a anunțat Ministerul de Interne turc. Edilul, care reprezintă formațiunea de opoziție CHP (Partidul Republican al Poporului), rămâne în arest în legătură cu acuzațiile de corupție care i se aduc, în schimb justiția a respins cererea de încarcerare pentru „terorism’”, menționează Reuters.

„Ekrem Imamoglu, primarul municipalității metropolitane din Istanbul (…) a fost suspendat din funcții”, a anunțat ministerul într-un comunicat.

„Nu voi ceda niciodată, totul va fi bine”, a promis Ekrem Imamoglu, după decizia tribunalului de a-l încarcera pe perioada anchetei pentru acuzații de „corupție” de care este vizat, notează Reuters și AFP.

Măsura arestării primarului Istanbulului ar putea alimenta cele mai mari proteste din țară împotriva guvernului președintelui Tayyip Erdogan din ultimii zece ani.

Decizia de a-l trimite la închisoare pe Imamoglu, principalul adversar politic al lui Erdogan, survine în contextul în care principalul partid de opoziție, lideri europeni și zeci de mii de protestatari au criticat măsurile luate împotriva sa, calificându-le drept politizate și nedemocratice.

Într-un mesaj postat pe rețeaua X prin intermediul avocaților săi, primarul, principalul adversar al președintelui Recep Tayyip Erdogan, a făcut apel către susținătorii săi ‘să nu-și piardă speranța’ și ‘să nu se descurajeze’.

Proteste violente în Turcia

Poliția turcă s-a ciocnit vineri cu manifestanții care protestau, pentru a treia noapte consecutivă. Aproape 300.000 de oameni din mai multe oraşe au ieşit în stradă, după arestarea primarului din Istanbul, rivalul lui Erdogan. În Ankara, poliția a tras cu gloanțe de cauciuc, iar în Izmir, al treilea oraș al țării, forțele de ordine au folosit tunuri cu apă. Preşedintele Turciei a declarat însă că nu va ceda în faţa presiunii din stradă.

Forțele de ordine au tras cu gloanțe de cauciuc și spray cu piper în manifestanții din Istanbul, în timp ce membrii mulțimii au aruncat cu rachete de semnalizare. În orașul Izmir din vestul țării, poliția a folosit gaze lacrimogene și tunuri cu apă pentru a dispersa protestatarii.

În Istanbul, oamenii au scandat sloganuri precum „Guvern, demisia!”. Ministrul de Interne Ali Yerlikaya a declarat pe rețelele de socializare că aproximativ 97 de persoane au fost arestate la demonstrațiile de vineri seara, potrivit DW.

Recomandarea video

Mediafax
Ce companii de stat au oferit prime de sărbători în 2025 și cât de mari au fost acestea. Care sunt campionii generozității
Digi24
Casetă metalică cu documente, descoperită sub talpa Cavalerului de pe acoperişul Castelului Corvinilor. Ce ascundea aceasta
Cancan.ro
ULTIMUL mesaj al lui Ion Drăgan. Ce a postat artistul, cu câteva ore înainte să moară
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea le-a tăiat răsuflarea tuturor când a apărut așa la filmări
Adevarul
Mesajele subtile ale ambasadelor străine pentru România: amenințări din Rusia, prietenie din SUA, solidaritate din Franța
Mediafax
Visul unei femei, distrus de judecători: Nu poate avea copilul soțului decedat
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Scenariul care îl sperie pe J.D. Vance: armele nucleare ale Franței și Marii Britanii, controlate de politicieni islamiști „în 15 ani”
Cancan.ro
Ce mâncau Nicolae și Elena Ceaușescu în prima zi de Crăciun. Meniul strict era făcut cu o zi înainte
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Misterul Triunghiului Bermudelor, posibil rezolvat! Ce au descoperit doi seismologi?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Femeile își dau seama mai repede atunci când cineva este bolnav, arată un studiu