Prima pagină » Știri externe » Consilierul lui Trump își asumă RESPONSABILITATEA pentru dezvăluirea neautorizată a informațiilor /„Este jenant, vom verifica detaliat”

Consilierul lui Trump își asumă RESPONSABILITATEA pentru dezvăluirea neautorizată a informațiilor /„Este jenant, vom verifica detaliat”

Mike Waltz, consilierul pentru Securitate Națională al președintelui american Donald Trump, și-a asumat responsabilitatea totală pentru cazul transmiterii neautorizate a unor informații despre planuri privind atacuri aeriene în Yemen.

”Îmi asum responsabilitatea totală, eu am construit grupul de discuții, sarcina mea este ca totul să fie coordonat. Ați avut vreodată contactul cuiva, în care să apară numele, iar apoi să apară numele altcuiva acolo? A fost o greșeală, este numele altcuiva în contactele altcuiva. Sigur că nu am văzut acest lucru. Este jenant, da, vom verifica detaliat, am vorbit cu Elon Musk, avem cei mai buni specialiști în materie de tehnologie care vor afla cum s-a întâmplat, dar vă pot spune sută la sută că nu îl cunosc pe acest tip”, a afirmat Mike Waltz, într-un interviu acordat postului Fox News.

Marți, președintele Donald Trump i-a luat apărarea consilierului pentru Securitate Națională, Mike Waltz.

”Mike Waltz și-a învățat lecția, este un om bun. Aceasta a fost singura sincopă în două luni și s-a demonstrat că nu a fost ceva grav”, a afirmat Donald Trump.

Revista The Atlantic a publicat, miercuri, documente despre planul de atac dezvăluit din greșeală de Administrația Donald Trump.

Consiliul pentru Securitate Națională a anunțat că forumul online pare să fi fost autentic, precizând că va fi ”revizuit modul în care un număr neautorizat a fost adăugat în grup” și subliniind că ”nu au existat amenințări la adresa personalului militar sau a siguranței naționale”. Donald Trump a dat asigurări că sincopa de securitate nu a afectat atacul aerian asupra Yemenului.

”Nu puteți spune că atacul nu a fost eficient, pentru că, de fapt, a fost foarte eficient, vă pot eu spune acest lucru”, a subliniat Trump.

Editorul-șef al publicației The Atlantic, Jeffrey Goldberg, a dezvăluit luni că oficiali din cadrul structurilor de securitate națională din SUA l-au inclus într-un grup online, unde ar fi primit informații clasificate despre viitoare bombardamente americane asupra Yemenului. Jeffrey Goldberg a declarat că a fost adăugat într-un forum online denumit ”Houthi PC small group” de către Michael Waltz, consilierul președintelui Trump pentru Securitate Națională.

Foto: Profimedia

Video: Fox News

Citește și:

Benjamin Netanyahu amenință să intensifice „PRESIUNEA” asupra Fâșiei Gaza, în contextul în care gruparea Hamas refuză să elibereze ostaticii

VIDEO Rutte salută contribuția Poloniei la consolidarea apărării flancului estic, inclusiv a ROMÂNIEI /Un atac al Rusiei ar primi o „reacție devastatoare”

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Ștefania a fost dată dispărută pe 24 august 2026. După 24 de ore, a fost găsită moartă
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
De ce salariile profesorilor nu vor crește semnificativ nici cu noua lege a salarizării: „Structura statului este aceeași de prin 1968”
Mediafax
Surpriză în Germania: muncitorii din 5 țări câștigă mai bine decât germanii
Click
Românul care a plecat la 19 ani în Anglia să lucreze ca salahor. 10 ani mai târziu, are o avere cât pentru două vieți
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Schimbare de proporții la PRO TV! Unul dintre oamenii-cheie ai postului pleacă
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
De ce oamenii care înșală ajung să se mintă și pe ei înșiși? Ce spune psihologia despre justificarea infidelității