Prima pagină » Actualitate » Un bărbat a fost ATACAT de un urs în Predeal. Localnicii se simt terorizați de animalele sălbatice

Un bărbat a fost ATACAT de un urs în Predeal. Localnicii se simt terorizați de animalele sălbatice

Un bărbat a fost ATACAT de un urs în Predeal. Localnicii se simt terorizați de animalele sălbatice
FOTO: Caracter ilustrativ

Un bărbat dintr-o localitate din Predeal a fost atacat de un urs, în cursul serii de duminică, 30 martie. Victima a fost găsită în stare de inconștiență, iar autoritățile au ajuns la locul incidentului pentru a-i acorda primul ajutor.

Incidentul a avut loc pe strada Tudor Vladimirescu, a transmis Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă Braşov. Două eechipaje SMURD au fost trimise de urgenţă la fața locului, dintre care unul de terapie intensivă, pentru a acorda asistenţă medicală de specialitate.

Localnicii din stațiunile montane se confruntă cu o situație alarmantă din cauza prezenței frecvente a urșilor care coboară din pădure în căutare de hrană. Atât localnicii, cât și turiștii se confruntă seară de seară cu aceste animale sălbatice, care scotocesc tomberoanele din mai multe cartiere ale orașului.

În Bușteni, locuitorii se plâng că urșii apar frecvent pe străzile orașului, inclusiv în zonele de joacă pentru copii, ceea ce amplifică riscul unor incidente grave. Oamenii au reușit chiar să filmeze de la balcoanele blocurilor urșii care ajung în zonă și își exprimă nemulțumirea față de inacțiunea autorităților, fiind nevoiți să își adapteze programul zilnic în funcție de aparițiile animalelor sălbatice care caută hrană la tomberoane.

„Eu sunt iubitor de ursuleţi, dar ce vină avem eu şi animalele? Avem autorităţi care, din păcate pentru noi, cetăţenii oraşului Buşteni, stau pe telefoane nepăsători şi ăsta este oraşul nostru ‘drag jungle Buşteni’. Păduri defrişate şi dezinteres. Nu-mi doresc vreo tragedie!”, scrie localnicul Decebal Stroe pe pagina sa socială de Facebook, unde a postat un filmuleţ cu un urs în cartierul Cezar Petrescu.

Deși această problemă persistă de ani de zile, autoritățile nu au implementat măsuri eficiente pentru a stopa fenomenul, nici măcar după tragedia petrecută vara trecută în Bucegi, când o tânără de 19 ani a fost atacată mortal de un urs pe un traseu turistic frecventat.

„Cum facem cu oraşul Buşteni? Cu urşii care vin de la 19.00 până dimineaţa? Cu oamenii care vin de la serviciu seară de seară şi dau nas în nas cu ursul? Cu copiii care nu se mai joacă în faţa blocului pentru că ursul poate apărea în orice secundă? Ce facem cu lipsa de acţiune? Sincer, cine îşi asumă toată responsabilitatea când siguranţa devine o loterie? (…)

Grija noastră zilnică este dacă ne mai întoarcem în siguranţă acasă. Dacă mai putem merge cu copilul la plimbare cu bicicleta. Mai pe scurt, dacă mai putem trăi normal. Nu vrea nimeni minuni, doar măsuri concrete şi aplicate! Cerem prezenţă şi asumare. Aceasta filmare este la ora 20.00”, a mai scris o localnică pe o rețea de socializare.

Ultima „apariţie” a unei ursoaice cu pui a avut loc chiar în weekend, într-un cartier din zona centrală a oraşului, în spatele Bisericii Domneşti din staţiune.

Foto: Envato

Citește și:

Urs văzut pe Valea Avrigului, în Sibiu. Localnicii, avertizați prin mesaj RO-Alert

Pensionar, atacat de un URS în Prahova, vineri dimineață. Localnicii, alertați prin RO-Alert să rămână în locuințe. Medicii au intervenit urgent

Atac terifiant într-o comună din Brașov: O adolescentă însărcinată și un bătrân, agresați unui URS / În ce stare sunt victimele

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Marcel Ciolacu despre participarea lui Nicușor Dan la Consiliul de Pace: „Aș fi decis din prima zi că trebuie să mergem în Statele Unite, să stăm la aceeași masă cu Trump”
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Persoanele care ar putea să nu mai plătească impozite deloc. Bolojan a făcut anunțul
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Ce ne rezervă 2026 pentru fiecare zodie, conform horoscopului chinezesc. Anul „Calului de foc” începe pe 17 februarie
Mediafax
Florin Barbu: „Ministerul Agriculturii a fost singurul minister care în anul 2025 a avut o economie de 14% la fondul de salarii.”
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
Sunt răsăriturile și apusurile mai spectaculoase iarna?