Prima pagină » Știri externe » China își consolidează parteneriatul STRATEGIC cu Vietnamul, în contextul tensiunilor internaționale

China își consolidează parteneriatul STRATEGIC cu Vietnamul, în contextul tensiunilor internaționale

China își consolidează parteneriatul STRATEGIC cu Vietnamul, în contextul tensiunilor internaționale

China și Vietnamul au semnat, luni, zeci de acorduri de parteneriat strategic, inclusiv privind lanțurile de producție și aprovizionare, precum și cooperarea feroviară.

Vizita are loc în contextul în care Beijingul, cel mai mare partener comercial al Vietnamului, se confruntă cu amenințarea unor tarife de 145% la exporturile către SUA. Vietnamul încearcă, de asemenea, să negocieze reducerea taxelor vamale de 46%.

Vicepremierul Vietnamului, Bui Thanh Son, a declarat, sâmbătă, că cele două țări se așteaptă să semneze aproximativ 40 de acorduri de cooperare în timpul vizitei președintelui Chinei, Xi Jinping.

Xi Jinping a cerut o cooperare mai puternică în domeniul industrial și al lanțului de aprovizionare. De asemenea, președintele a solicitat consolidarea parteneriatului prin inițiative regionale, precum Cooperarea Asiei de Est și Cooperarea Lancang-Mekong, conform Ministerului chinez de Externe.

”Nu există câștigători în războaiele comerciale și în războaiele tarifare, iar protecționismul nu are nicio cale de ieșire”, a evidențiat Xi Jinping.

China se confruntă cu politicile comerciale ale SUA

”Trebuie să protejăm ferm sistemul comercial multilateral, să menținem stabilitatea lanțurilor de aprovizionare globale și să menținem mediul internațional pentru o cooperare deschisă”, a declarat președintele chinez, conform agenției de presă Reuters.

Săptămâna trecută, China a încercat să concureze cu negociatorii americani, susținând mai multe discuții telefonice cu oficiali din UE, Malaysia, Arabia Saudită, Africa de Sud și țările din grupul BRICS.

Premierul Franței, François Bayrou, a declarat, săptămâna trecută, că Beijingul nu poate înlocui Washingtonul, în calitate de partener comercial, încurajând statele europene să colaboreze pentru a confrunta tensiunile globale.

”Ideea că Statele Unite ar putea fi înlocuite de China este una periculoasă”, a declarat François Bayrou.

”Când președintele Statelor Unite crește tarifele este un cutremur, dar când președintele amână tarifele, în doar 48 de ore, este alt cutremur”, a subliniat premierul.

Foto: Profimedia

Citește și:

Franța susține negocierile dintre Iran și SUA/ Ministrul francez de Externe pledează pentru impunerea unor SANCȚIUNI împotriva Teheranului

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Alegeri Ungaria. Maghiarii merg astăzi la urne într-un scrutin care i-ar putea pune capăt lui Viktor Orbán după 16 ani de putere
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
Chipul lui Mircea Lucescu, desfigurat pe tabela de la Arena Națională la FCSB - Oțelul. Rușine pentru primăria lui Ciucu
Adevarul
Câștigă sau pierd SUA în Iran? Argumentele consilierului lui George W. Bush: „Se inventează linii imaginare”
Mediafax
Experiment. Pe o stradă din San Francisco a fost deschis primul magazin condus de inteligența artificială
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Poți cumpăra una din mașinile din colecția CEO-ului Ford. Cât costă un DeTomaso Pantera din 1972?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Cercetătorii cred că ochii vertebratelor au fost inițial un singur ochi în vârful capului