Prima pagină » Actualitate » Val de ironii pe Internet după un anunț de „vânzare apartament cu 3 camere” în București. „Minunea din Obor”, listată la PREȚ exorbitant

Val de ironii pe Internet după un anunț de „vânzare apartament cu 3 camere” în București. „Minunea din Obor”, listată la PREȚ exorbitant

Val de ironii pe Internet după un anunț de „vânzare apartament cu 3 camere” în București. „Minunea din Obor”, listată la PREȚ exorbitant

Un apartament cu trei camere, situat în zona Mihai Bravu – Bucur Obor, a devenit subiect de glume și critici în mediul online după ce a fost scos la vânzare pentru o sumă uriașă. Locuința, aflată într-un bloc vechi, construit în anii ‘80, a atras atenția prin prețul considerat exagerat.

Deși prețul se apropie de cel al unei vile, apartamentul se află într-un bloc vechi, dar altceva le-a atras atenția internauților.

Cât costă un apartament cu 3 camere în București

Anunțul a fost publicat pe o platformă imobiliară și prezintă apartamentul ca fiind „modernizat complet”, cu dotări și finisaje de actualitate. Cu toate acestea, internauții au reacționat ironic, susținând că suma cerută este disproporționată față de locație, suprafață și vechimea imobilului.

Iată ce scrie în anunț:

„Apartament 3 camere renovat – Mihai Bravu/Bucur Obor. 150.000 EUR negociabil. 63 mp, Etaj 1/10. Acte la zi. Renovare recentă (2024) – parchet, gresie și faianță Spania. Foarte luminos – orientare sud-vest. Bloc reabilitat termic, lift nou (3 ani). Ușă metalică cu sistem de siguranță în 5 puncte. Sufragerie mobilată, bucătărie mobilată + aragaz. Baie modernă + mașină de spălat nouă. 2 debarale pentru depozitare, balcon spațios, închis cu PVC.

Ideal pentru: locuit, firmă, birou, Airbnb, investiție. Metrou 5 min, mall, piață, școli, centru 10 min, supraveghere video la parter, senzori lumină pe fiecare”.

Anunțul a fost publicat pe o platformă imobiliară și prezintă apartamentul ca fiind „modernizat complet”, cu dotări și finisaje de actualitate. Cu toate acestea, internauții au reacționat ironic, susținând că suma cerută este disproporționată față de locație, suprafață și vechimea imobilului.

Cu un stil care combină luxul kitschos cu o cromatică intensă – marmură falsă, oglinzi, accente aurii și mobilier masiv – apartamentul a fost rapid etichetat drept „exuberant”, dar și „obosit” de către comentatorii din mediul online.

Platforma care a publicat anunțul susține că imobilul este „mobilat și utilat premium”, însă utilizatorii rețelelor sociale au avut o reacție diferită. Postarea a devenit virală, iar mulți au comparat apartamentul cu platourile unor telenovele sau decoruri de filme de epocă.

Iată ce au scris românii:

  • „Foarte urât. Are 57 mp utili, iar prețul exagerat”;
  • „Prețul este mult prea mare. Îmi permit să vă dau un sfat: Nu mai acceptați pretențiile exagerate de preț ale proprietarilor!”;
  • „Pe ce planetă ești, femeie?! Pe porcăria asta de apartament (mic, o singura baie și din 1976) vrei să o vinzi pe banii ăia? Ferească! Nu vei găsi prostul sau proasta care să-ți plătească prețul ăla! Nici de-l vindeai renovat «lux»!”;
  • „L-am gasit acum pe un site, 149.900, bloc din 1970”;
  • „Ferească Dzeu, am fost în blocul ala în 1977 la cutremur. Poate jumătate de scară de bloc la prețul ăsta”;
  • „Blocul ăla a fost construit înainte de a se inventa apa caldă și gaura la macaroane. Drept că oricum juma de București nu are nici acum apă caldă…”;
  • „Sinistru. Horror. Oribil. Ăla e parchetul original de acum 50 de ani recondiționat. Gresia și faianța sunt ceva greu de privit. Absolut oribil!”;
  • „E top peșteră, chiriașii strigoi s-au hotărât să plece? Mai bine luați la mișto cu o cârpă geamurile din balcon, că și soarele e rușinat să lumineze acolo”.

În ciuda ironiei colective, prețul a rămâs neschimbat, proprietarul fiind încrezător că va găsi un cumpărător dispus să plătească 150.000 de euro.

Fenomenul scoate din nou în evidență discrepanțele dintre prețurile cerute pe piața imobiliară și realitatea locativă din Capitală, mai ales în cartierele construite înainte de 1989.

CITEȘTE ȘI:

GARSONIERĂ în Cluj-Napoca, vândută la prețul unui apartament cu 3 camere din București!/„Chiar nu aveți psihologi acolo?”

Cât va costa un apartament în 2025. PREȚURILE pe piața imobiliară au luat-o razna/Care este cel mai scump oraș din România

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Fiica fostului senator Cazimir Ionescu a fost găsită moartă într-o locuință din Argeș. Avea doar 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Cine a supraviețuit erupției Vezuviului? Urmele lăsate de oamenii care...
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
Bill Gates vrea locuri de muncă „rezervate pentru oameni”