Prima pagină » Știri externe » De ce s-a prăbușit TELECABINA din Napoli. Patru oameni au murit în tragicul accident

De ce s-a prăbușit TELECABINA din Napoli. Patru oameni au murit în tragicul accident

Oana Zvobodă
De ce s-a prăbușit TELECABINA din Napoli. Patru oameni au murit în tragicul accident
FOTO: Caracter ilustrativ

O telecabină de pe Monte Faito, în apropiere de Napoli, s-a prăbușit, provocând moartea a patru persoane și rănirea gravă a uneia. Accidentul a fost cauzat de ruperea unui cablu în condiții meteorologice severe, caracterizate de vânt puternic și vizibilitate redusă.

Cabina aflată în urcare, cu cinci persoane la bord, s-a prăbușit într-o râpă, în timp ce cabina aflată în coborâre a rămas suspendată la joasă altitudine. Cei 12 pasageri din aceasta au fost salvați de echipele de intervenție.

„Cablul de tracțiune s-a rupt. Frâna de urgență din aval a funcționat, dar evident nu și cea de pe cabina care intra în stație”, a declarat joi Luigi Vicinanza, primarul din Castellammare di Stabia.

Acesta a adăugat că au avut loc verificări regulate ale siguranței pe linia de telecabină, care se întinde pe 3 kilometri (1,8 mile) de la oraș până în vârful muntelui.

Compania care administrează serviciul, firma de transport public EAV, a subliniat că telecabina sezonieră a fost redeschisă cu toate condițiile de siguranță necesare.

De ce s-a prăbușit telecabina din Napoli

Conform surselor publicației Fanpage.it, cabina s-ar fi prăbușit ca urmare a accidentului survenit după ruperea cablului. Inițial, compania EAV, responsabilă cu operarea instalației, a precizat că nu a putut stabili contactul cu cabina care se afla în amonte. Condițiile meteorologice nefavorabile, vântul puternic și ceața densă, au făcut imposibilă localizarea vizuală a cabinei și au afectat comunicațiile.

Autoritățile italiene au deschis o anchetă pentru a stabili dacă instalația a fost verificată corespunzător înainte de redeschidere și dacă decizia de a opera în condiții meteo nefavorabile a fost justificată. Oficiali locali au exprimat opinia că tragedia ar fi putut fi evitată.

Ultimul accident mortal de telecabină din Italia a avut loc în 2021, când 14 persoane au fost ucise atunci când o telecabină care făcea legătura între orașul-stațiune Stresa și muntele Mottarone din regiunea Piemont s-a prăbușit în pădurea de lângă Lacul Maggiore.

CITEȘTE ȘI:

Tragedie lângă Napoli: 4 morți în urma prăbușirii unei telecabine!

Prețurile pentru schiori au crescut cu 30% la Cavnic după ce elevii au intrat în vacanța de IARNĂ. Cât a ajuns să coste cazarea pentru o noapte

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cât timp ar dura să citești cele mai celebre cărți din ultimii 1000 de ani? Lista completă cu cele 500 de opere literare considerate comori ale umanității
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Prosport.ro
Rinat Ahmetov a venit în România și a rămas uimit de ce a găsit la București: „E atât de fermecătoare, ca spirit”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ce explicație a dat o șoferiță când a fost prinsă cu DUBLUL vitezei legale?
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
O enigma neelucidată: Cum a ajuns Iancu Kalinderu confidentul regelui Carol I și omul cel mai influent din România?