Prima pagină » Actualitate » Vlad Mercori continuă seria dezvăluirilor. Nicușor Dan, acuzat că a BLOCAT construcția unui spital pentru bolnavii de CANCER. Iluzionistul III

Vlad Mercori continuă seria dezvăluirilor. Nicușor Dan, acuzat că a BLOCAT construcția unui spital pentru bolnavii de CANCER. Iluzionistul III

Influencerul Vlad Mercori a lansat, miercuri seara, un nou episod din seria de dezvăluiri publice la adresa lui Nicușor Dan, primarul Capitalei și candidat independent la alegerile prezidențiale din mai. Într-un videoclip publicat pe pagina sa de TikTok, Mercori îl acuză pe edil că a blocat emiterea autorizației de construcție a unui nou corp de clădire al Spitalului SANADOR, destinat tratării bolnavilor de cancer, inclusiv copii.

„Suntem în anul 2019, iar Spitalul Sanador obține certificatul de urbanism numărul 1560. Pe baza lui, oamenii vor să-și ia autorizația pentru a construi un corp nou, unde urmau să-și desfășoare activitatea doctor oncologi, în principal pediatrii. (…) Aproximativ 1500 de bolnavi urmau să fie tratați în fiecare lună”, spune Vlad Mercori.

Potrivit influencerului, proiectul urma să funcționeze în baza unui contract cu Casa de Asigurări de Sănătate și ar fi contribuit la degrevarea sistemului public. Totul s-a blocat, însă, din cauza refuzului lui Nicușor Dan de a semna autorizația.

„După ce au obținut absolut toate avizele necesare și au investit vreo 2 milioane de euro în aparatură, cei de la SANADOR s-au lovit de refuzul primarului Nicușor Dan”, a afirmat Mercori, prezentând răspunsul administrației: „Întrucât proiectul propus nu respectă prevederile regulamentului de urbanism al zonei CA2 aferent planului urbanistic general (…), nu putem soluționa favorabil cererea dumneavoastră”.

Spitalul privat a câștigat în instanță cu Primarul Capitalei

Potrivit lui Mercori, în urma refuzului, spitalul a dat în judecată Primăria Capitalei și a câștigat „cu decizie definitivă și irevocabilă”, însă Nicușor Dan ar fi continuat să ignore sentința instanței.

„Mai mult, el transmite, chiar și în ipoteza existenței unei hotărâri definitive (…) că altceva primează. Adică ce crede el de cuviință”, susține Vlad Mercori.

Influencerul adaugă că primarul general este în prezent vizat de un proces de executare silită pentru că nu respectă hotărârea instanței: „Este singurul primar, singurul demnitar-ministru, ce vreți, care nu respectă hotărâri definitive și irevocabile din istoria României”.

Gândul a relatat în exclusivitate AICI

Vlad Mercori: Nicușor Dan a blocat construcția unei secții la Spitalul Universitar și a unui corp la Spitatul de copii „Grigore Alexandrescu”

Mercori l-a acuzat pe Nicușor Dan că a blocat și alte proiecte medicale: „Nu ați dorit un spital nou pentru bolnavii de cancer, aici, la Sanador. Apoi ați refuzat semnarea unui certificat de urbanism pentru construirea unei noi secții a Spitalului Universitar și ați refuzat demolarea unui corp de clădire de la Spitalul Grigore Alexandrescu. Asta deși risca să cadă peste bolnavi”.

În final, influencerul a lansat și două întrebări directe pentru prezidențiabil, inclusiv una legată de activitatea sa profesională din perioada 1998-2008, sugerând că edilul este parte a „unui sistem” care girează și protejează nereguli.

„Nu cred că știe despre toate. Răspunsul este da, le girează, pentru că e și el partea sistemului”, conchide Mercori pe contul său de Tik Tok.

Foto/Video: Vlad Mercori – Tik Tok


CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Tragedie CUMPLITĂ! O familie întreagă a murit din cauza unui IPHONE. Cum s-a întâmplat
Digi24
VIDEO Unt vs. margarină. Cel mai nou „război” de pe rețelele sociale are un efect neașteptat: coadă de sute de metri la merdenele
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Cea mai nonconformistă boxeră și-a sărutat pe gură adversara înainte de luptă. Face o avere din imaginile cu ea
Adevarul
„Ce-ai, bă, ești bulangiu?” Român filmat și urmărit după ce a furat din rucsacul unor turiști, în Italia. Val de reacții după apariția imaginilor
Mediafax
„Arde ouăle și scuipă în ele”. Ce a scris un chelner pe bonul de comandă despre un client
Click
De la un telefon la o tragedie cumplită. Fiul și părinții lui au murit după ce au căzut de pe o stâncă
Digi24
„Teroarea plutitoare” a invadat plajele din Europa. Cum ajung aceste animale veninoase tot mai des în Mediterana și Atlanticul de Nord
Cancan.ro
Șoferii de peste 68 de ani NU mai au voie să urce la volan. Mulți români sunt afectați!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată Andreea Esca în costum de baie la 53 de ani. Imaginile publicate de știristă! Fanii au rămas uimiți
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cum s-a descurcat Zoe Florescu Potolea în prima sa cursă de F1 Academy?
Descopera.ro
A fost descoperită cea mai rapidă stea din Calea Lactee
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Legătura dintre vitamina B12 și cancer. Ce au descoperit oamenii de știință?