Mâine, 8 mai 2025, ne vom confrunta cu o vreme instabilă și cu temperaturi ușor în scădere față de cele din ziua precedentă. Maxima zilei va fi între 12 și 22 de grade C.
La noapte vor fi manifestări specifice instabilității atmosferice, cu înnorări accentuate, averse și descărcări electrice. Acestea vor fi pe arii restrânse în sud-est, centru și la munte, dar cu totul izolat în rest. În nordul Carpaților Orientali, la altitudini mari, sunt anunțate precipitații și sub formă de lapoviță. Pe spații mici, mai sunt posibile cantități de apă de peste 15 l/mp. Vântul va sufla slab și moderat, cu unele intensificări atunci când plouă. Temperaturile minime se vor situa între 6 și 13 grade, cu valorile mai mari pe litoral. Izolat, vor fi și condiții de ceață.
Vremea va fi în general instabilă, iar valorile termice se vor situa mai jos față de cele din ziua precedentă în majoritatea zonelor. Cerul va avea înnorări temporar accentuate și vor fi perioade cu averse însoțite și de descărcări electrice ziua, în special în vestul, sud-vestul, centrul țării și la munte, iar noaptea în jumătatea estică. De asemenea, în zona montană înaltă, vor fi precipitații mixte în a doua parte a intervalului. Pe arii restrânse vor fi cantități de apă ce vor atinge 30…40 l/mp și condiții de grindină. Vântul va sufla slab și moderat, cu intensificări mai ales asociate ploilor. Temperaturile maxime vor fi cuprinse, în general, între 12 și 22 de grade C, iar cele minime vor fi între 3 și 14 grade C. Izolat, sunt anunțate condiții de ceață. Presiunea atmosferică se va menține la valori coborâte, mai ales în sudul și sud-estul țării.
CITEȘTE ȘI: