Prima pagină » Sport » Andrei Chivulete, surpriza lui Kyros Vassaras pentru finala Cupei României la fotbal! Când se joacă CFR Cluj – Hermannstadt

Andrei Chivulete, surpriza lui Kyros Vassaras pentru finala Cupei României la fotbal! Când se joacă CFR Cluj – Hermannstadt

Andrei Chivulete, surpriza lui Kyros Vassaras pentru finala Cupei României la fotbal! Când se joacă CFR Cluj - Hermannstadt

Comisia Centrală a Arbitrilor, condusă de Kyros Vassaras, l-a delegat pe Andrei Chivulete, în vârstă de 38 de ani, pentru a conduce finala dintre CFR Cluj şi FC Hermannstadt.

Partida este programată miercuri, de la 20:30, la Arad. Meciul se dispută pe o arenă de 11.500 de locuri inaugurată în 2020. Aradul a devenit, astfel, orașul cu numărul 9 în care se joacă ultimul act al competiției.

Andrei Chivulete, surpriza lui Kyros Vassaras pentru finala Cupei României la fotbal! Când se joacă CFR Cluj – Hermannstadt

Din brigada lui Andrei Chivulete mai fac parte asistenţii Andrei Constantinescu şi Romică Bîrdeş, al patrulea oficial Rareş Vidican, în timp ce în camera VAR se vor afla Sorin Costreie şi Iulian Dima. Observator de arbitri va fi Marcel Savaniu.

Este prima finală de Cupă din cariera lui Andrei Chivulete, care s-a mai aflat la centru la o Supercupă, în 2023, atunci când Sepsi a învins-o pe Farul Constanţa, 1-0, la Ploieşti.

Trofeul pe care îl primește învingătoarea împlinește 23 de ani. Cupa actuală este oferită începând din anul 2002, atunci când Ion Țiriac, fostul mare jucător de tenis și fostul președinte al Comitetului Olimpic Român, l-a donat Federației Române de Fotbal.

Trofeul, o cupă care are la bază o minge de fotbal, este realizat din argint masiv și a fost creat de un bijutier din Germania, care și-a dorit să rămână anonim. Măsoară 60 de centimetri în înălțime și cântărește 12 kilograme.

Cupa României este o competiție anuală de fotbal inter-cluburi de tip eliminatoriu din fotbalul intern din România. A fost fondată în 1933 și este organizată de Federația Română de Fotbal.

Din 2022, este cunoscută sub numele de Cupa României Betano din motive de sponsorizare. Cupa României la fotbal feminin se desfășoară concomitent din 2004.

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni