Prima pagină » Actualitate » HBO Max revine pe micile ecrane. Warner Bros Discovery renunţă la „Max” și pariază din nou pe brandul premium care a scris istorie în lumea filmelor

HBO Max revine pe micile ecrane. Warner Bros Discovery renunţă la „Max” și pariază din nou pe brandul premium care a scris istorie în lumea filmelor

HBO Max revine pe micile ecrane. Warner Bros Discovery renunţă la „Max” și pariază din nou pe brandul premium care a scris istorie în lumea filmelor
Sursa foto: Profimedia images

La doar doi ani de la rebrandingul în „Max”, platforma de streaming a Warner Bros Discovery revine la denumirea HBO Max. Decizia marchează o repoziționare strategică a companiei, care mizează pe notorietatea și calitatea asociată brandului HBO, care a scris istorie în lumea filmelor.

Warner Bros. Discovery a anunţat miercuri, în cadrul prezentării oficiale upfront de la New York, că platforma sa de streaming va reveni la denumirea HBO Max, într-o mișcare menită să capitalizeze prestigiul brandului HBO, recunoscut la nivel global pentru conținutul premium.

Schimbarea vine după o perioadă de reconfigurări: platforma a fost lansată inițial sub numele HBO, a devenit HBO Maxîn 2020, iar în 2023 a fost simplificată la Max, după fuziunea dintre WarnerMedia și Discovery. Acum, compania inversează decizia, readucând în prim-plan elementul de forță: HBO.

Zaslav: „HBO este simbolul excelenţei în media”

„Ceea ce ne-a adus creştere globală în streaming a fost calitatea programelor noastre. Revenim la numele HBO, simbolul excelenţei în media, pentru a susţine această creştere în anii ce urmează”, a declarat David Zaslav, CEO-ul Warner Bros. Discovery, citat de CNBC și news.ro.

Compania a reuşit să aducă pe profit divizia de streaming, cu economii de aproape 3 miliarde de dolari în ultimii doi ani, și a adăugat 22 de milioane de abonaţi la nivel global. Obiectivul este ambiţios: depăşirea pragului de 150 de milioane de abonaţi până în 2026.

Totuşi, Warner Bros. Discovery a renunţat la drepturile de difuzare pentru meciurile NBA din sezonul următor, alegând să prioritizeze reducerea datoriilor, într-un moment în care rivali precum Netflix depăşesc 300 de milioane de abonaţişi investesc masiv în conţinut.

„Nu este ceva subiectiv sau controversat – programele noastre pur şi simplu oferă o experienţă diferită”, a punctat JB Perrette, preşedintele diviziei de streaming, explicând că noul rebranding reflectă o strategie care se distanţează de modelul „totul pentru toţi”, concentrându-se pe producţii premium pentru adulţi şi familii.

Reconfigurare pe piaţa media. ESPN, Fox şi Comcast îşi schimbă strategiile

Revenirea HBO Max vine într-un context mai larg de repoziţionări în industria media. ESPN a anunţat că viitoarea sa platformă va purta numele „ESPN”, în timp ce Fox a prezentat „Fox One”, iar Comcast a lansat Versant, o nouă entitate pentru portofoliul său de televiziune prin cablu.

În plus, tot mai multe companii recurg la măsuri similare pentru a-şi rentabiliza platformele: abonamente cu reclame, limitarea partajării parolelor şi pachete combinate de streaming.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dacă izbucnește al Treilea Război Mondial, acestea sunt cele mai sigure 3 țări din lume în care să te poți refugia
Digi24
Puternicul aliat al Iranului din „Axa Rezistenței” care nu a intrat încă în luptă. De ce preferă să rămână în umbră deocamdată
Cancan.ro
Laura Cosoi și Cosmin Curticăpean au aflat sexul bebelușului: 'Ne-am gândit și la nume'
Prosport.ro
FOTO. Adriana Petrescu e prinsă în Dubai. Ea duce o viață separat de soțul ei, Dan Petrescu: „Am vrut să-i asigur pe toți că sunt în siguranță”
Adevarul
Planul diabolic cu care Iranul poate ruina lumea cu toată opoziția SUA. General NATO: „Tot ce au nevoie sunt niște bărci și mine”
Mediafax
NASA a trimis 2.500 de meduze în spațiu: s-au întors 60.000, dar ceva nu era în regulă
Click
Destinații subestimate din Europa și mai puțin aglomerate. O americancă spune că s-ar întoarce oricând: „Am fost imediat fermecată”
Digi24
Sondaj. Ce partide ar vota românii la alegerile parlamentare: AUR rămâne pe primul loc, dar este în scădere
Cancan.ro
'Profetul Apocalipsei' anunță CATASTROFA în august 2026. A prezis corect războiul din Iran și pandemia Covid-19
Ce se întâmplă doctore
Ce operații estetice are Mara Bănică? Cum arăta înainte de îmbunătățirile fizice. Nimeni nu a recunoscut-o
Ciao.ro
Parada posterioarelor! Imagini de neratat cu cei mai mulați colanți ai vedetelor din România
Promotor.ro
Repară acum, economisește la următoarea vizită în service: cum funcționează voucherul de 5%
Descopera.ro
Trucul simplu de 10 minute care te face mai fericit!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Alinuța: – Tocmai am pus capăt unei relații de cinci ani
Descopera.ro
Cercetătorii au dezvăluit cel mai vechi catalog stelar realizat vreodată