Prima pagină » Știri politice » Simion: NU voi lăsa lucrurile așa cum sunt! / „100 de milioane de euro a fost bugetul alocat în Republica Moldova pentru turism electoral”

Simion: NU voi lăsa lucrurile așa cum sunt! / „100 de milioane de euro a fost bugetul alocat în Republica Moldova pentru turism electoral”

„Vreau să vă anunț că nu vom lăsa lucrurile cum le-au așezat ei”, spune George Simion, într-o declarație transmisă pe contul său de Facebook. Acesta trasnmite că va contesta la Curtea Constituțională „alegerea lui Nicușor Dan”. 

Fostul candidat transmite că cei care s-au poziționat în spatele lui Nicușor Dan „vor regreta”.

„Am fost lângă domnul Călin Georgescu, președintele ales al României și numai când domnul Călin Georgescu mi-a cerut-o, mi-am depus candidatura și am mers împreună, nu pentru o funcție, ci pentru a ne sluji poporul român într-o chemare. Nu suntem înfrânți! Nu cedăm! Nu ne-a înfrânt nimeni! Poporul român s-a trezit și va rămâne treaz!

Toți cei care s-au situat de partea contra candidatului meu cu bună știință, din ticăloșie, pentru bani sau din alte motive, o să regrete. Nu vor fi pedepsiți de noi, ci timpul și Dumnezeu le va aranja pe toate!”

„Ei sunt sistemul iar noi ne-am luptat singuri împotriva lor”

Simion observă că „ toate minciunile spuse în campanie deja sunt retrase, una câte una” și subliniază, ca în noapte alegerilor, că au fost „singuri împotriva tuturor”.

„Deja ați observat că toate minciunile spuse în campanie deja sunt retrase, una câte una. Nu mai scoatem țara din Uniunea Europeană. O să crească taxele. O să facă guvern cu toți ticăloșii care au condus România.

Ei sunt sistemul iar noi ne-am luptat singuri împotriva lor, pentru țara noastră. Și în cele din urmă, când lupta asta se va încheia, noi vom fi cei câștigători. Poporul român liber, care nu a îngenunchiat și care s-a trezit. Tocmai de aceea, din respect pentru cei cinci milioane și mai mulți români care au pus ștampila pe noi pentru această cauză, pentru această mișcare, vreau să vă anunț că nu vom lăsa lucrurile cum le-au așezat ei”.

Contestație la CCR, „din exact aceleași motive pentru care ei au anulat alegerile”

„Vreau să vă anunț că, așa cum Călin Georgescu a fost scos pe nedrept din competiția electorală și alegerile au fost anulate printr-o decizie CCR nejustificată, care nu se baza pe dovezi, noi vom contesta la Curtea Constituțională alegerea lui Nicușor Dan din exact aceleași motive pentru care ei au anulat alegerile din decembrie”, spune Simion.

La baza contestație este „cumpărarea de voturi”.

„Vom acționa pe căile legale, și intern și internațional, pentru ca mișcarea noastră să aibă câștig de cauză. Așa că, pentru exact motivele menționate în decizia CCR din 6 decembrie 2024, eu, ca și competitor electoral, voi scrie Curții Constituționale și voi cere anularea alegerilor. De ce? Pentru că a fost vorba de cumpărare de voturi!”

„100 de milioane de euro a fost bugetul alocat în Republica Moldova pentru turism electoral”

Simion afirmă că turismul electoral din republica Moldova și manipularea basarabenilor a costat „100 de milioane de euro”.

„100 de milioane de euro a fost bugetul alocat în Republica Moldova, numai, pentru turism electoral și pentru cumpărarea voinței românilor basarabeni care au fost diabolizați pe nedrept în ultima săptămână. Pentru că au folosit resurse administrative ale unui alt stat, ca să anuleze alegerile. Pentru că persoane decedate au votat la scrutinul din 18 mai și niciun calcul din lume nu ne poate arăta că peste 11.500.000 de români au fost la vot.

Cifrele au fost corecte în ceea ce privește voturile care s-au numărat din partea unor persoane reale în dreptul meu. Am făcut numărătoarea paralelă, am recapitulat toate secțiile de vot și mulțumesc celor 40.000 de membri din secțiile de vot care s-au luptat pentru dreptate, la fel cum mulțumesc și celorlalți zeci de mii de oameni implicați în procesul de observare a întregului proces de fraudare”, este declarația președintelui AUR.

CITEȘTE ȘI:

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Erdogan scoate „MONEDA NATO”. 5 lire pentru Summitul de la Ankara, jumătate de milion în circulație
Digi24
„Este un tăntălău ajuns în locuri greșite”. Senator USR, atac dur la adresa lui Nicușor Dan
Cancan.ro
Cât a plătit un turist român pentru un cartuș de țigări, într-un duty-free din Turcia. A crezut că este o eroare!
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ne faceți un bine!” Anca Alexandrescu, reacție după ce a pierdut jumătate dintre telespectatori: „Un măr otrăvit”
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Ce s-a întâmplat cu fața Iuliei Albu. A apărut cu bandaje la ochi și vânătăi. Explicația vedetei
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
Orașul din România în care șoferii sunt amendați cu 5.000 de lei dacă își lasă mașinile murdare pe domeniul public
Ce se întâmplă doctore
Cum arăta Oana Zăvoranu în anul 2000, pe când era toată naturală. Transformarea spectaculoasă a vedetei de-a lungul anilor
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Top 10 cele mai vândute SUV-uri noi în iunie 2026 în România. Ce modele preferă românii?
Descopera.ro
De ce avem 2 plămâni și doar o singură inimă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ion: – Maria își ține picioarele depărtate!
Descopera.ro
Cum a reușit China să construiască cel mai puternic supercomputer din lume?