Prima pagină » Actualitate » Ce a pățit Marius din Constanța, după ce a plătit 17.000 lei, 6 luni de CHIRIE pentru un apartament găsit pe internet

Ce a pățit Marius din Constanța, după ce a plătit 17.000 lei, 6 luni de CHIRIE pentru un apartament găsit pe internet

Ce a pățit Marius din Constanța, după ce a plătit 17.000 lei, 6 luni de CHIRIE pentru un apartament găsit pe internet
Sursa foto: Facebook

Marius I., un bărbat din Constanța, a rămas fără 17.000 de lei și fără locuință, după ce a fost înșelat de un cuplu care s-a dat drept proprietar al unui apartament de închiriat. Fără contract, fără chei și fără garanții, familia lui a ajuns în pragul disperării.

Un caz revoltător de înșelăciune a fost raportat recent în Constanța, unde Marius I., soț și tată a doi copii, a plătit în avans 17.000 de lei pentru un apartament care, în realitate, nu era de închiriat de către persoanele cu care a negociat.

Bărbatul a fost abordat de un cuplu care s-a dat drept proprietar al unui apartament din zona Soveja și i-a promis chiria pe șase luni. Cu toate că nu i s-a oferit niciun contract și nici măcar cheile, Marius a dat banii pe loc. A doua zi, escrocii au dispărut.

„S-au dat drept proprietarii apartamentului. Eu am doi copii, o pisică și un câine, așa că nu ne primește nimeni. Proprietara la care stăm acum nu ne mai poate ține.

Sursa foto: Facebook

Sursa foto: Facebook

M-am bucurat pentru copiii mei, pentru că reușeam să le ofer un apartament mai mare. Le-am dat banii pe loc, iar a doua zi nu mi-au mai răspuns la telefon”, a povestit Marius Irodică pentru publicația Replicaonline.

Escrocii, filmați cu teancuri de bani pe TikTok

Cei care l-au înșelat pe Marius sunt soții Marian și Alina N., care au obținut cheile de la adevăratul proprietar al apartamentului, Ionuț A., pretinzând că vor să închirieze locuința. După ce au primit cheia, au renunțat la contractul promis și au profitat de ocazie pentru a poza în proprietari și a încasa avansul de la viitorul chiriaș.

„Mi-au spus că sunt dați afară de unde stau, păreau dubioși. Le-am dat cheia pe 16 mai, urmând să semnăm contractul pe 17 mai. Dar în dimineața aceea mi-au spus că s-au răzgândit. Duminică, 19 mai, am fost sunat de păgubit. Mi-a spus că a plătit 17.000 de lei. Mi-au pătat imaginea, dar pe omul ăsta l-au nenorocit”, a declarat Ionuț A.

Ulterior, femeia care l-a înșelat pe Marius a postat pe TikTok un videoclip în care apărea cu teancuri de bani, iar apoi a șters toate conturile de pe rețelele sociale.

Sursa foto: Facebook

Sursa foto: Facebook

Poliția a deschis dosar penal

Cazul a ajuns și în atenția polițiștilor constănțeni. Potrivit IPJ Constanța, pe 19 mai, în jurul orei 14:00, Secția 2 Poliție a fost sesizată cu privire la înșelăciunea comisă. A fost deschis un dosar penal.

„În urma verificărilor, polițiștii au stabilit că persoana vătămată a fost contactată de un bărbat care s-a recomandat a fi proprietarul unui apartament, iar în urma unei întâlniri, i-a plătit acestuia 17.000 de lei, reprezentând avansul chiriei pentru șase luni. Ulterior, persoana respectivă nu a mai putut fi contactată”, au transmis reprezentanții IPJ Constanța.

„Nu mai vreau banii, vreau să fie arestați!”

Marius I. spune că nu își mai dorește recuperarea banilor, ci pedepsirea escrocilor. Disperat, încearcă acum să împrumute bani pentru a-și găsi o nouă chirie.

„Am depus plângere la poliție, dar se mișcă greu. Nu am unde să mă duc, nu mai am bani, nu vreau să-mi țin copiii pe drumuri. Vreau ca acești oameni să fie închiși”, a declarat păgubitul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Digi24
VIDEO Cum a primit moneda românească denumirea de „leu”. Trebuia inițial să se numească „român”
Cancan.ro
De ce l-a făcut Aris alcoolic pe Boureanu, de fapt. Are legătură cu Andreea Esca
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Ce șanse sunt ca Vladimir Putin să fie înlăturat de la putere? Strategia liderului rus în fața presiunilor interne și eșecurilor din Ucraina
Mediafax
Kelemen Hunor, despre sărăcia românilor: Suntem la limită. Există o prăpastie mare în societate între clasa medie și oamenii săraci
Click
Cât au ajuns să coste două nopți de cazare la pensiunea Andreei Esca, la începutul lunii martie. Nu oricine își permite
Digi24
Ce cred ucrainenii despre noua rachetă de croazieră românească Sahara, prevăzută cu Nemesis AI: „Singurul proiect cunoscut publicului”
Cancan.ro
Fostul internațional, sedus de ispita de la Insula Iubirii. A divorțat după doar 3 luni de căsnicie, iar acum și-a găsit jumătatea
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Titi Aur explică de ce aceste anvelope pot fi un risc în ninsorile din aceste zile
Descopera.ro
China a construit robotul suprem! Ce poate face?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
De ce șerpii evoluează mereu în canibali?