Prima pagină » Opinii » Târg de Carte la București

Târg de Carte la București

Târg de Carte la București
Ana-Maria Păunescu

Considerând, aproape minţit, că ţara acum e liniştită, că are preşedinte nou-nouţ, că va avea curând şi un guvern competent, că va reuşi să fenteze marile crize şi posibilele mari războaie care se aud la marginea curţii, să ne întoarcem puţin, fie şi pentru câteva ore, privirea din nou către cultură, către carte, către poezie.

Să redevenim romantici, să ne prefacem, pentru a nu știu câta oară, că putem da crezare alternativelor şi că nimic din ceea ce se anunţă a fi certitudine sumbră nu se va menţine certitudine sumbră la final de zi.

Se deschide astăzi, în acelaşi spaţiu expoziţional din nordul Capitalei, unde mereu e câte ceva de arătat – ba o carte, ba un utilaj agricol, ba o colecţie de fotografii şi tablouri de artă modernă, ba nişte animale neobişnuit de frumoase, încă o ediţie a Târgului de Carte Bookfest. Cu fast – atâta cât e permis când vine vorba de carte şi cultură, cu mochetă nouă pe jos, dezvelită uşurel din plasticul transparent cu care a venit de la fabrică.

Ţara invitată a acestei ediţii Bookfest Bucureşti este Portugalia. Şi sunt sigură că nu de aceea mocheta nouă de care vă vorbeam este în culorile steagului portughez: verde şi roşu.

Prea frumos ar fi dacă am avea pe cineva care să se gândească la toate şi, mai ales, la amănuntele care pun în mişcare marile mecanisme. Aşadar, şi pe jos şi în suflete, steag portughez, într-o inimitabilă adunare de iubitori de cultură românească.

Până târziu în săptămână, de ziua copilului din 1 Iunie, Bookfest va fi aici. Şi mă uit în jur, de la standul meu numit, oare de ce?, Librăria Păunescu, la toţi aceşti editori care se prefac întregi la suflet, care mimează încrederea în autorităţile care nu ne dau nimic din buzunar şi care ne fac, cu orice ocazie, viaţa şi mai complicată decât a lăsat-o Dumnezeu. Şi mă uit la ei, ca într-o oglindă surdă şi mută şi speriată, ca într-un geam care reflectă toate imaginile. Cât poate de fidel. Prea fidel.

Ploi mari în Capitală şi musculiţe beţive pe lângă streşini. Şi noi vrem oameni la târgul de carte? Şi noi vrem timp pentru poezie şi artă? Şi nouă ne mai pasă şi de altceva, pe lângă facturile care vor zdrăngăni la poartă la finalul lunii? Suntem norocoşi, avem dreptul să ne amăgim.

Vorba poetului, dacă tot stau aici, la standul B15:

„Dar bine-ai venit, amăgire,/ Mai stai, mai durează un pic,/ Această mințită iubire,/ Oricum e mai mult ca nimic…” (Adrian Păunescu)

Treceți săptămâna asta pe la târgul de carte de la Romexpo București. Poate vă găsiți poezia.


Citește și:

Liniştea de după furtună

Horoscopul zilei

Ţara lui Nichita Stănescu

Artificialii de serviciu

Cât tupeu mai aveţi, domnule?

Recomandarea video

Mediafax
Unde trăiesc femeile cel mai mult: Top 10 țări cu cea mai mare longevitate
Digi24
VIDEO Suma exorbitantă pe care Kevin McCallister din „Singur acasă 2” ar plăti-o astăzi la Plaza, hotelul lui Donald Trump
Cancan.ro
A deschis succesiunea pentru averea Rodicăi Stănoiu?! L-am fotografiat pe 'puișorul' ministresei la notariat!
Prosport.ro
FOTO. Cea mai frumoasă prezentatore TV e din nou însărcinată!
Adevarul
De ce suntem mereu pe ultimul loc în Europa? „Avem cel mai mare consum de divertisment ieftin: TikTok 12 ore/zi”
Mediafax
Care sunt orele de liniște la bloc în weekend. Ce reguli stricte sunt pentru programul de liniște
Click
Povestea fabuloasă a fabricii de pantofi construită de un om care abia știa să scrie. Le-a încălțat pe Sophia Loren și Elena Ceaușescu, iar mai târziu pe vedetele autohtone
Digi24
„Era ca un abator”. O rusoaică povestește grozăviile de pe frontul din Ucraina, pe care i le-a arătat fiul său pe telefon
Cancan.ro
Artistul celebru care a fost masat de femeile depistate cu lepră la Cluj! Cele două și-au oferit serviciile la UNTOLD
Ce se întâmplă doctore
Dieta MINUNE cu care Monica Anghel a reușit să slăbească 40 de kilograme: „Asta poți mânca oricând, fără probleme”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Dacia C-Neo, testată în Alpi. Noul model a fost surprins în probe pe drumuri montane
Descopera.ro
Obiectul interstelar 3I/ATLAS transportă CEVA, anunță NASA
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă o vede pe maică-sa dezbrăcată în fața oglinzii spunând: – Vreau un bărbat!
Descopera.ro
Everest, Chimborazo, Mauna Kea: care este cu adevărat cel mai înalt munte din lume?