Prima pagină » Actualitate » Mircea Fechet, detalii din raportul Curții de Conturi la controlul Romsilva: „Ani de risipă şi de haos în administrarea patrimoniului statului”

Mircea Fechet, detalii din raportul Curții de Conturi la controlul Romsilva: „Ani de risipă şi de haos în administrarea patrimoniului statului”

Ruxandra Radulescu
Mircea Fechet, detalii din raportul Curții de Conturi la controlul Romsilva:

Ministrul Mediului, Mircea Fechet, a anunțat că, în urma ultimelor verificări ale Curţii de Conturi la Regia Naţională a Pădurilor – Romsilva, au reieșit „abateri semnificative şi generalizate”.

Mircea Fechet a precizat că verificările autorităților laRegia Naţională a Pădurilor – Romsilva au scos la iveală nereguli ce vizează gestionarea deficitară a patrimoniului public şi privat al statului,  dar și venituri rămase neîncasate din suprafeţele date spre folosinţă temporară şi cheltuieli cu salariile mai mari decât limitele bugetare, de peste 66 milioane lei, transmite News.ro.

Mai mult, Mircea Fechet a menționat că Romsilva are întârzieri privind termenele de exploatare a lemnului, nu a calculat penalităţi de întârziere pentru contractele încheiate şi a acceptat participarea la licitaţiile de masă lemnoasă a unor operatori economici care nu îndeplineau criteriile legale. De asemenea, Romsilva a oferit prime angajaților, în valoare de peste 216,5 milioane lei, fără o justificare reală a performanţelor acestora, a mai subliniat ministrul.

„De ce e nevoie de reformă la Romsilva ca de oxigen? Pentru a opri hemoragia de la bugetul Regiei, pentru a reechilibra instituţia după abuzuri pe care am decis să nu le tolerez şi pentru a readuce normalitatea în activitatea angajaţilor din teren. Ani de risipă şi de haos în administrarea patrimoniului statului. Asta a descoperit şi Curtea de Conturi la Regia Naţională a Pădurilor la cel mai recent control, în urma căruia concluzia a fost clară: «abateri semnificative şi generalizate»”. afirmă ministrul Apelor, Pădurilor şi Mediului, Mircea Fechet.

Potrivit verificărilor făcute de Curtea de Conturi, lipsesc aproape 2,5 milioane lei din fondul de accesibilizare al Regiei, destinat întreţinerii şi construirii de noi drumuri forestiere.

De asemenea, Romsilva nu a încasat peste 3,2 milioane lei, bani care reprezintă valoarea lemnului vândut şi exploatat din pădurile statului, şi nici nu a recuperat prejudiciile rezultate din tăieri ilegale, de peste 5 milioane lei, precizează Fechet.

În raportul Curţii de Conturi este menționat şi că Romsilva nu a asigurat integritatea fondului forestier naţional, permiţând ocuparea unor suprafeţe de pădure fără a încasa veniturile aferente.

„Romsilva şi-a premiat toţi angajaţii cu peste 216,5 milioane lei, fără o justificare reală”

Mai mult, la nivelul RNP nu există estimări actualizate în legătură cu necesarul anual real de lemn de foc pentru populaţie, deşi Romsilva reprezintă principala sursă de furnizare a lemnului pentru încălzirea românilor.

„În ciuda tuturor acestor nereguli, Romsilva şi-a premiat toţi angajaţii cu peste 216,5 milioane lei, fără o justificare reală a performanţelor acestora. Plăţile necuvenite au depăşit bugetele aprobate pentru anii 2021 şi 2023, şi au încălcat prevederile Contractului colectiv de muncă, potrivit căruia aceste beneficii se acordă individual, doar pentru rezultate deosebite”, afirmă Mircea Fechet.

Curtea de Conturi a constatat erori în calculul şi plata drepturilor salariale de către Romsilva, iar sporurile au fost stabilite ca procent maxim, fără să existe o ierarhizare a acestora pentru posturi similare, mai indică ministrul.

„Clasele de salarizare şi sporurile acordate s-au stabilit prin negociere individuală, astfel că s-a ajuns la situaţii în care salariaţi care ocupă acelaşi post au negociat niveluri salariale şi sporuri diferite. De asemenea, Regia a practicat un tratament diferenţiat pentru aceeaşi categorie de salariaţi. Acelaşi tip de spor a fost acordat în procente diferite, fără criterii obiective şi transparente, iar angajaţi pe posturi de execuţie au negociat şi obţinut salarii şi sporuri mai mari decât cei aflaţi pe posturi de conducere”, explică ministrul.

„Patrimoniul ignorat, bani pierduţi şi salarii peste buget”

Raportul Curţii de Conturi arată că membri ai Consiliului de Administraţie au deţinut simultan calitatea de salariaţi ai Regiei, precum şi trei cazuri de conflict de interese, la direcţiile silvice Bihor, Călăraşi şi Vrancea, acolo unde trei salariaţi au avut şi calitatea de asociaţi ai unor societăţi comerciale cu care Romsilva are relaţii contractuale, încălcându-se prevederile Codului Muncii, Contractului colectiv de muncă şi Codului de conduită etică şi profesională a salariaţilor RNP.

„Am propus, prin proiectul de Hotărâre de Guvern privind reorganizarea Regiei Naţionale a Pădurilor – Romsilva (aflat acum în proces de armonizare a observaţiilor primite prin avize), un plan de reformă ambiţios, cu obiective concrete, pentru o administrare silvică eficientă, responsabilă, transparentă şi pregătită să răspundă provocărilor actuale, economice, sociale şi climatice. Un plan bazat pe principii sănătoase pentru redresarea Regiei, de sus în jos, plată egală pentru muncă egală, echitate în loc de privilegii, mai puţine funcţii de conducere, debirocratizare. Cu patrimoniul ignorat ca prioritate, bani pierduţi şi salarii peste buget, Romsilva de azi reprezintă o piatră de moară pentru România, iar eu sper ca noul Guvern să înţeleagă urgenţa reformei RNP şi să finalizeze ce am început”, afirmă Fechet.

Oficialul mai precizează că, în etapa de consultare publică a proiectului, a discutat, în cadrul unui grup tehnic format din specialişti ai Romsilva şi reprezentanţi ai sindicatului, despre planul de reformă şi a analizat propunerile primite.

„Proiectul de Hotărâre de Guvern este gata, a fost trimis în consultare la ministerele avizatoare, a preluat observaţiile acestora şi urmează ca noul Guvern, cu puteri depline, să obţină toate avizele. Actualul Executiv, pentru că e interimar, nu poate asuma politici publice noi, deci nu poate emite Hotărârea de Guvern de reorganizare a Romsilva”, a subliniat Mircea Fechet.

Mircea Fechet, despre Romsilva, cu 99 de directori și PRIME de pensionare de 100.000 de euro. „Vreau şi eu să văd care e tragedia dacă rămânem cu 17”

Silvicultorii PROTESTEAZĂ în Piața Victoriei împotriva planului ministrului Mediului de reorganizare a Romsilva

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
De ce s-a deplasat șeful CIA la Moscova. Explicațiile Kremlinului
Cancan.ro
Cazimir Ionescu, primele declarații după moartea fiicei sale: ,,Am crezut că îi va face bine să meargă acolo”
Prosport.ro
Bianca Drăguşanu, apariție spectaculoasă în costum de baie! Fosta iubită a lui Adrian Cristea a atras privirile tuturor pe Insula Milionarilor
Adevarul
Toamna se numără șantierele în București. Marile lucrări care vor afecta traficul înainte de începerea școlii
Mediafax
Schimbări radicale în farmacii. Cseke Attila: Nu vreau să aflăm după ce un medicament a dispărut de pe piață că există o problemă
Click
Start la „Litoralul pentru toți” 2026! Cu cât ieftinește Mihai Trăistariu cazarea: „Au dormit și câte 9 persoane într-o garsonieră”
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
Fiica fostului senator Cazimir Ionescu a fost găsită moartă într-o locuință din Argeș. Avea doar 22 de ani
Ce se întâmplă doctore
Kim Cattrall, în costum de baie la 70 de ani: cum se menține în formă actrița din „Sex and the City”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Indicatorul rutier pe care mulți șoferi îl interpretează greșit. Semnificația se schimbă în funcție de țară
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. – Ce caută lenjeria ta la vecinii noștri?
Descopera.ro
De ce ne atrag oamenii indisponibili? Cum putem schimba tiparul, potrivit științei