Prima pagină » Știri politice » Crin Antonescu: Asistăm la preluarea PUTERII de formațiuni care nu au depășit 12-13%

Crin Antonescu: Asistăm la preluarea PUTERII de formațiuni care nu au depășit 12-13%

Crin Antonescu, fost candidat la alegerile prezidențiale din partea alianței dintre PSD-PNL-UDMR, a declarat marți, la emisiunea „Ai aflat! cu Ionuț Cristache”, că asistăm la preluarea unei bune părți din puterea în stat de grupuri politice sau formațiuni sau persoane politice care nu au depășit 12-13%.

„Eu insist pe chestiunea cu propaganda, pentru că, odată cu victoria, în anumite condiții, a domnului Dan, de fapt, ca să spunem așa, năvala electoratului de a salva situația țării, de a nu încăpea pe mâna extremismului, a rușilor… Dar dincolo de chestiunea asta, noi asistăm la preluarea unei bune părți din puterea în stat de grupuri politice sau formațiuni sau persoane politice care nu au depășit, dacă lăsăm la o parte alegerea președintelui, n-au depășit 12-13%. Nu e vorba doar că USR-ul intră în guvern, nu era neapărat necesar, dar intră pe niște poziții extrem de importante. Discursul acestei formațiuni este preluat, ca să spun așa, ca discurs principal”, a declarat Crin Antonescu.

Portivit fostul candidat la președinție, „situația PSD-ului este aproape comică”.

„Deși PSD-ul este înconjurat să stea la guvernare, să nu cumva să nu facă parte din majoritate, în același timp se vorbește despre opera prezentă și viitoare a acestei majorități împotriva nenorocirilor făcute de PSD. Iarăși e o situație perversă și puțin comică. O să vedem unde duce asta, dar ea se poate ține printr-o propagandă care, deocamdată, se îndreaptă sau se încarcă pe personajul politic Ilie Bolojan”, a mai spus Crin Antonescu în cadrul emisiunii „Ai aflat! cu Ionuț Cristache”.

Vezi emisiunea integral AICI:

CITEȘTE ȘI:

Crin Antonescu:”Nu avem un program de GUVERNARE foarte concret, cu măsuri concrete”

Crin Antonescu: „Am senzația că domnește un soi de resemnare în relația cu Statele Unite”

Recomandarea video

Mediafax
24 de ore de Cod roșu în Carpații Meridionali și de Curbură. Rafale de 120 km / h
Digi24
Ceasuri Rolex, lingouri de aur și o diplomație „decimată din interior”. Cum funcționează politica externă a Americii în era Trump 2.0
Cancan.ro
Cât costă rochia purtată de Mirabela Grădinaru la Digi24. De ce a atras atenția tuturor
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
Marea hidrocentrală Lotru–Ciunget, capodopera energetică ascunsă în Carpați. A fost numită cea mai grandioasă din Europa
Mediafax
Un incident apare din ce în ce mai des în avioanele de pasageri. Ce fac unii călători și cum reacționează personalul
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Care este mâncarea preferată a lui Nicușor Dan. Mirabela Grădinaru: „Nu ajung să ating calitatea sau gustul mâncării din copilărie”
Cancan.ro
Alex Bodi continuă scandalul aprins cu Ramona Olaru! Musculosul nu se lasă: 'O să aduc eu amintiri de la Agronomie când
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Nemții au desenat viitoarea Dacia C-Neo. Viziunea unui tuner axat pe modelele mărcii
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
Industria frumuseții s-a transformat într-un univers religios, care cere credință