Prima pagină » Actualitate » Ministerul Culturii, clarificări după BLOCAREA unui videoclip cu Imnul României pe Facebook: „Instituția va utiliza toate mijloacele legale”

Ministerul Culturii, clarificări după BLOCAREA unui videoclip cu Imnul României pe Facebook: „Instituția va utiliza toate mijloacele legale”

Mara Răducanu
Ministerul Culturii, clarificări după BLOCAREA unui videoclip cu Imnul României pe Facebook:
Sursa foto: Facebook - Ministerul Culturii

Ministerul Culturii a transmis sâmbătă clarificări, după ce un videoclip ce conținea interpretarea Imnului Național al României „Deșteaptă-te, române” a fost blocat temporar pe platforma Facebook. Verificările efectuate de minister arată că restricția nu a fost cauzată de o revendicare de drepturi de autor, ci a rezultat dintr-un mecanism automat al platformei de identificare a conținutului muzical.

Algoritmul a asociat videoclipul cu o înregistrare sonoră din 2018, realizată de o formație de artiști instrumentiști și distribuită sub licență independentă, care reprezintă o reinterpretare a Imnului Național în limba maghiară, lucrare aflată în domeniul public. Ministerul Culturii a subliniat că această situație a fost generată automat, fără ca platforma să transmită o revendicare legală asupra Imnului.

De asemenea, instituția a anunțat că va continua să colaboreze cu autoritățile și platformele implicate pentru a clarifica situația și a preveni interpretările eronate.

„Protejarea, respectarea și promovarea Imnului Național reprezintă priorități majore pentru Ministerul Culturii, iar instituția va utiliza toate mijloacele legale pentru a asigura demnitatea și valorile fundamentale ale națiunii noastre”, se arată în comunicatul prezentat de Mediafax.ro.

Situația a apărut după ce o echipă de copii români, care a reprezentat România la un concurs de robotică în Indiana (SUA), a fost prezentată cu imnul național „Deșteaptă-te, române!” pe fundal.

Videoclipul postat pe Facebook a fost blocat, platforma susținând că drepturile de autor aparțin unui studio londonez, The State 51 Conspiracy, care revendică o înregistrare în limba maghiară a imnului.

Sursa foto: Facebook – Ministerul Culturii

CITIȚI ȘI:

Rezultatele finale la BACALAUREAT 2025 vor fi publicate luni. Au fost depuse peste 5500 de contestații

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Harta scumpirii locuințelor în Europa: cine conduce, unde sunt cele mai mici creșteri și singura țară cu prețuri în scădere
Digi24
VIDEO „Mi se ard cozonacii în cuptor”. O şoferiţă a fost prinsă cu 176 de kilometri pe oră pe DN 38
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Prosport.ro
FOTO. Belodedici își vinde casa dintr-o zonă boemă a Bucureștiului. Cum arată locuința: „Aer elegant și cald”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Motivul pentru care un bărbat din Cipru revine în fiecare an la Iași. „Prima dată am venit în ’98. S-a schimbat 100%”
Digi24
VIDEO Mojtaba Khamenei, desfigurat în război, este încă sub tratament pentru rănile grave suferite, afirmă surse din cercul său
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ai rămas blocat în trafic pe DN1? Iată câteva rute alternative
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Semne că telefonul îți afectează concentrarea (chiar și atunci când nu îl folosești)