Prima pagină » Actualitate » OMV Petrom a descoperit un nou zăcământ de gaze naturale în județul Olt, lângă Craiova. Am putea produce zilnic 180.000 metri cubi de gaze

OMV Petrom a descoperit un nou zăcământ de gaze naturale în județul Olt, lângă Craiova. Am putea produce zilnic 180.000 metri cubi de gaze

OMV Petrom a descoperit un nou zăcământ de gaze naturale în județul Olt, lângă Craiova. Am putea produce zilnic 180.000 metri cubi de gaze
Sursa foto: Profimedia images

Grupul OMV Petrom a anunțat descoperirea unui nou zăcământ de gaze naturale și condensat în zona Spineni, la aproximativ 70 de kilometri de municipiul Craiova. Sonda de explorare a confirmat potențialul comercial al resursei, în urma testelor de producție.

Descoperirea a fost făcută de sonda 1 Spineni, forată la o adâncime de aproximativ 4.800 de metri, în perimetrul X Craiova.

Potrivit companiei, testele realizate au confirmat prezența gazelor naturale și a condensatului, cu un potențial zilnic de producție de 180.000 metri cubi de gaze și 25 metri cubi de condensat, echivalentul a 1.300 bep/zi.

„Testele au confirmat că descoperirea este comercială, următorul pas fiind aprobarea planului de dezvoltare”, se arată în comunicatul transmis joi de OMV Petrom.

Zăcământul a fost identificat pe baza datelor obținute în urma studiului seismic 3D Spineni, desfășurat în anul 2022. Investiția în faza de explorare a ajuns la aproximativ 15 milioane de euro.

OMV anunță investiții record în producția onshore și offshore

OMV Petrom a anunțat că, în anul 2025, intenționează să investească 5,8 miliarde de lei în segmentul de Explorare și Producție, aproape jumătate din sumă fiind alocată proiectelor onshore din România. Totodată, compania continuă dezvoltarea proiectului Neptun Deep offshore, un obiectiv strategic pentru independența energetică a României.

„În 2025, ne propunem să investim 5,8 miliarde lei în Explorare și Producție, aproape jumătate din această sumă fiind alocată operațiunilor onshore – în paralel cu avansarea Neptun Deep offshore, un proiect strategic ce implică investiții semnificative. Continuăm să investim pentru a contrabalansa declinul natural al producției din zăcămintele mature și pentru a explora noi oportunități în proximitatea zonelor în care avem deja operațiuni” a declarat Cristian Hubati, Membru al Directoratului OMV Petrom, responsabil pentru Explorare și Producție.

OMV Petrom este cel mai mare producător integrat de energie din Europa de Sud-Est, cu o producție anuală de aproximativ 40 milioane bep în 2024. Grupul este prezent în România și în țările vecine printr-o rețea de aproximativ 780 de stații de distribuție carburanți, sub mărcile OMV și Petrom.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Ce înseamnă când pisica te privește și clipește lent, potrivit cercetătorilor
Digi24
George Simion, după ce Dragoș Sprînceană l-a numit „trădător de țară”: „Minciuni. Le fuge pământul de sub picioare”
Cancan.ro
Mama Adrianei Viliginschi, văduva lui Kreiner, rupe tăcerea după ce fiica ei a fost arestată! 'Se va descoperi cine le...'
Prosport.ro
Românca și-a dat demisia din televiziune pentru iubitul fotbalist! A „fugit” alături de el în străinătate și pregătesc o nuntă mare în Oltenia
Adevarul
Țările în care românii își fac cumpărăturile mult mai ieftin ca acasă. „Calitatea e mult mai bună ca la noi, prețurile mai mici”
Mediafax
Rețeaua energetică a Ucrainei, vizată de un atac rus de amploare. Restricții aeriene în Polonia
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Digi24
Lavrov, schimbare radicală de ton: acuză SUA că blochează un acord de pace în Ucraina
Cancan.ro
Ce îi scria românca lui Jeffrey Epstein în timp ce el era în închisoare! Detaliile neașteptate din mailurile desecretizate
Ce se întâmplă doctore
Mădălina Ghenea i-a înnebunit pe fanii săi! Cum a apărut bruneta în cea mai provocatoare ședință foto
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Gata de luptă! Brigada românească care operează sistemele HIMARS a atins nivelul de certificare NATO
Descopera.ro
Un oraș subteran colosal, găsit sub casa unui bărbat
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Am fost aseară la o tipă… A stins becul și mi-a zis: „Profită de mine!”
Descopera.ro
Dovezi rare obținute de fizicieni din SUA dezvăluie că materia apare din „nimic” în vidul cuantic