Prima pagină » Actualitate » Ministrul Sănătății, mesaj după NEREGULILE de la Spitalul Județean din Mehedinți: „Inacceptabil! Nu au respectat demnitatea umană” / Sancțiuni dispuse

Ministrul Sănătății, mesaj după NEREGULILE de la Spitalul Județean din Mehedinți: „Inacceptabil! Nu au respectat demnitatea umană” / Sancțiuni dispuse

Mara Răducanu
Ministrul Sănătății, mesaj după NEREGULILE de la Spitalul Județean din Mehedinți:

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătăţii, a anunțat luni că a constatat nereguli grave în respectarea legislaţiei şi a protocoalelor medicale, în urma controalelor la Spitalul Judeţean din Mehedinţi privind modul în care au fost transferaţi sau externaţi mai mulţi pacienţi cu afecţiuni neuropsihice.

„Am constatat nereguli grave în respectarea legislaţiei şi a protocoalelor medicale”

Ministrul a dispus sancţiuni pentru managerul unităţii sanitare – 10.000 lei, pentru directorul medical – 10.000 lei şi pentru spital – 30.000 lei, iar raportul controlului realizat de Inspecţia Sanitară de Stat este transmis către toate autorităţile competente din justiţie.

”În urma controalelor desfăşurate la Spitalul Judeţean din Mehedinţi privind modul în care au fost externaţi şi transferaţi mai mulţi pacienţi cu afecţiuni neuropsihice, am constatat nereguli grave în respectarea legislaţiei şi a protocoalelor medicale. Nu au respectat nici legislaţia, dar cel mai grav în opinia mea, nu au respectat demnitatea umană pentru pacienţi care se află într-o stare de vulnerabilitate absolută. Oameni fără apărare, fără capacitatea de a reacţiona. Inacceptabil!”, transmite ministrul Sănătăţii pe pagina sa de facebook.

”NU tolerez un asemenea comportament faţă de pacienţi. Nu există justificări şi nu accept nicio explicaţie pentru lipsa de respect şi lipsa de empatie”, precizează ministru Alexandru Rogobete.

Ministrul spune că a dispus sancţiuni pentru managerul unităţii sanitare (10.000 lei), pentru directorul medical (10.000 lei) şi pentru spital (30.000 lei), iar raportul controlului realizat de Inspecţia Sanitară de Stat este transmis către toate autorităţile competente din justiţie.

”Ce trebuie să facem pentru ca aceste cazuri să nu se mai repete: Ne-am obişnuit să fim reactivi. Ne scandalizăm când ne confruntăm cu imagini şi cazuri grave, sancţionăm, blamăm şi mergem mai departe. Este insuficient! Lucrăm deja la un set de protocoale actualizate, împreună cu Ministerul Muncii, care vin să prevină situaţii similare.

Cer doar un lucru firesc: ca fiecare pacient să fie tratat cu demnitate şi omenie. Nimic mai mult. Nu poţi pretinde respect dacă tu, la rândul tău, nu oferi respect. În sistemul medical, respectul faţă de pacienţi, aparţinători, faţă de oameni, nu este o opţiune, este o obligaţie profesională, morală şi legală”, subliniază miistrul.

Ministrul Sănătății amenință cu desfacerea contractului de muncă dacă medicii nu respectă programul

Alexandru Rogobete, ministrul Sănătății, anunță măsuri drastice împotriva medicilor care nu își respectă programul complet la spitalele de stat. În loc să lucreze opt ore, mulți medici pleacă la ora 12:00-13:00 pentru a presta servicii la clinici private. Măsura extremă poate ajunge până la desfacerea contractului de muncă pentru medicii care nu își respectă programul.

Ministrul Sănătății, Alexandru Rogobete, nu se opune ca medicii să aibă două joburi, dar insistă că aceștia trebuie să își termine mai întâi programul la spitalul public. Pentru a controla această situație, vor fi crescute instrumentele administrative ale managerilor și șefilor de secție.

În paralel, ministerul a trimis de vineri controale în teritoriu pentru a verifica abuzurile la concediile medicale. O echipă de experți formată din manageri de spital, reprezentanți ai universităților și ai CNAS lucrează la modificări legislative pentru a reduce aceste fenomene.


Sursă foto: Gândul

CITIȚI ȘI:

Alexandru Rogobete, măsuri DRASTICE împotriva medicilor. Ministrul amenință cu desfacerea contractului de muncă: „Acest fenomen se va opri”

Alexandru Rogobete, ANUNȚ crucial privind construcția a 14 spitale din PNRR : „În 2022, am găsit trei proiecte pentru centre de arși blocate”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Harta scumpirii locuințelor în Europa: cine conduce, unde sunt cele mai mici creșteri și singura țară cu prețuri în scădere
Digi24
Kremlinul admite că Orban va pierde alegerile din Ungaria: „Chiar și cu sprijinul nostru, nu au reușit nimic”. Pe cine va da vina Rusia
Cancan.ro
Cum arată acum Nadia Dănciulescu, la 14 ani după ce a fost transformată complet în Frumusețe pe Muchie de Cuțit de la Pro TV
Prosport.ro
FOTO. Belodedici își vinde casa dintr-o zonă boemă a Bucureștiului. Cum arată locuința: „Aer elegant și cald”
Adevarul
Viktor Orbán ar putea cere anularea alegerilor, în cazul unei victorii a opoziției. Analist român din Marea Britanie: „S-ar putea inspira de la noi”
Mediafax
Motivul incredibil pentru care iranienii nu pot redeschide Strâmtoarea Ormuz: nu găsesc minele puse de ei
Click
Cine este tânărul din Constanța care a fost admis la Harvard, cu o bursă de peste 1.300.000 de dolari: „Un copil extraordinar”
Digi24
Péter Magyar, „omul dificil” care îl provoacă pe Viktor Orbán în Ungaria, este controversat chiar și printre susținătorii săi
Cancan.ro
România, lovită de frig chiar înainte de Paște. Brumă și ninsori în noaptea de Înviere
Ce se întâmplă doctore
Rita Mureșan, complet schimbată după perioadele dificile prin care a trecut. Cum arată vedeta în prezent
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Ai rămas blocat în trafic pe DN1? Iată câteva rute alternative
Descopera.ro
De ce aristocrații purtau peruci?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
De ce verile din copilărie păreau nesfârșite?