Prima pagină » Actualitate » Ilie Bolojan, de Ziua Aviației: Dezvoltarea infrastructurii aeriene și păstrarea personalului calificat sunt priorități pe care le vom susține

Ilie Bolojan, de Ziua Aviației: Dezvoltarea infrastructurii aeriene și păstrarea personalului calificat sunt priorități pe care le vom susține

Ziua Aviației Române și a Forțelor Aeriene este sărbătorită în fiecare an la 20 iulie, când este prăznuit Sfântul Proroc Ilie Tesviteanul, ocrotitorul spiritual al piloților.

Prezent la ceremonia organizată cu ocazia Zilei Aviației Române și a Forțelor Aeriene, prim-ministrul Ilie Bolojan a spus, în discursul susținut în fața celor prezenți, că are în vedere, în anii următori, câteva aspecte esențiale care țin de bunăstarea oamenilor care se ocupă de apărarea națională a țării.

„Aviația este o forță esențială în securitatea și capacitatea de reacție a țării care susține apărarea națională și prezența noastră credibilă în cadrul NATO. 

(…)Într-un sistem care are nevoie de investiții consistente, echipamente moderne și un cadru clar pentru dezvoltarea modernă a flotei, dezvoltarea infrastructurii aeriene și păstrarea personalului calificat sunt priorități pe care le vom susține în anii următori. 

România nu este un simplu beneficiar al securității NATO(…) contribuie direct la securitatea regională”, a spus Bolojan, de Ziua Aviației.

Pe timpul ceremoniei au evoluat aeronave militare aparținând Forțelor Aeriene Române – F-16 Fighting Falcon, C-130 Hercules, C-27J Spartan, AN-30, IAK-52, IAR-330 și IAR-99, elicoptere tip EC-135 SMURD, S-70M BlackHawk și o aeronavă Learjet 75 aparținând Ministerului Afacerilor Interne.

De asemenea, au fost în aer și elicoptere tip SA-365 Dauphin, ale Serviciului Român de Informații, o aeronavă Boeing 737 TAROM și aeronave Extra 300, aparținând Aeroclubului României, alături de aeronave de tip Eurofighter Typhoon ale Forțelor Aeriene Italiene.

Sursa foto: Alexandra Pandrea / Gândul

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Ceremonii de Ziua Aviației Române. Ce a pregătit MApN

CASA COANDĂ, donată Academiei de familia ilustrului inventator, uitată de la finanțare pentru reabilitare și amenajare. Când ar putea fi redeschisă

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Un român a încercat să răpească un copil într-un magazin din Italia. El a smuls copilul din brațele mamei și i-a fracturat piciorul
Digi24
„Patrioții furioși” ai Rusiei întorc armele împotriva lui Putin. Cum a ajuns „țarul cel bun” să fie văzut ca impostorul de la Kremlin
Cancan.ro
Cum putea fi salvată femeia din București care a ars în mașina cuprinsă de flăcări: 'Dacă avea...'
Prosport.ro
FOTO. Andreea Bălan, apariție îndrăzneață de Ziua Îndrăgostiților!
Adevarul
Un român a smuls clanța ușii și i-a încuiat pe nemți în vestiar, chiar înainte de finala de la sanie. Degeaba, germanii tot au luat aurul
Mediafax
O cunoscută companie revine în România și anunță că extinde serviciile de livrare în Europa. Care sunt celelalte țări
Click
Bancnota de 2.000 de lei cu eclipsa totală de Soare din 1999 a devenit o adevărată comoară. Cu cât se vinde în 2026
Cancan.ro
Un nou caz Iorgulescu? În ce țară ar fi fugit Victoraș Micula după ce a fost condamnat la închisoare!
Ce se întâmplă doctore
O mai știți pe Fata Morgana?! Cum arată acum după ce a învins cancerul de piele. Imagini senzuale cu bruneta
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Citatul zilei de la Enzo Ferrari, omul care ura vacanțele: „Nu am plecat niciodată într-o călătorie adevărată”
Descopera.ro
Cercetătorii au surprins pentru prima dată cum se târăsc micile marsupiale spre marsupiul mamei lor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O femeie goală pușcă primește în casă curierul. Îl duce în dormitor şi...
Descopera.ro
90% dintre pierderile de vedere pot fi prevenite. Ce depinde de noi și ce ține de vârstă?