Pilotul timișorean Leo Borlovan a stabilit un nou record pe traseu al etapei de super rally de la Alba Iulia și a câștigat pentru al doilea an consecutiv cursa care deschide noul sezon al competiției fondate în urmă cu 8 ani de legendarul Mihai Leu.
La manșa unui prototip Funyo, unic în campionat, Borlovan a dominat etapa din orașul Marii Uniri încă de la manșele de antrenamente, cu un timp de 2:57,715, singurul care s-a apropiat fiind Aurelian Andronache, pe monopostul Wolf, cronometrat cu 02:59,267.
Timișoreanul de 23 de ani nu s-a dezmințit nici în manșele de concurs, acolo unde a stabilit noul reper al traseului din Alba Iulia, un spectaculos 02:55,875, care i-a adus a doua victorie aici și a cincea din carieră în Super Rally.
„Victoria asta i-o dedic lui Mihai Leu, datorită lui sunt aici, el m-a invitat să fiu parte din campionat și a fost una dintre cele mai bune decizii pe care am luat-o în viața mea”, a spus Borlovan la finalul cursei, când purta pe sub combinezon un tricou cu inscripția „PENTRU MIHAI”.
Podiumul open a fost completat de Aurelian Andronache și Dragoș Savloschi, în timp ce la turisme victoria i-a revenit tot unui pilot din Timișoara, Radu Benea, care la bordul unui Ferrari 488 Challenge, s-a impus categoric.
Mii de oameni au fost prezenți la prima etapă a sezonului 2025 din Super Rally, care l-a și omagiat pe fondatorul ei, Mihai Leu, trecut la cele veșnice la începutul acestei luni.
De altfel, fiul său Marco a acceptat provocarea de a duce mai departe numele Leu în curse și a fost forelighter la etapa de la Alba Iulia chiar la bordul mașinii de curse Audi R8 LMS pe care marele campion a pilotat-o în ultimele sezoane.
„Povestea Super Rally va continua și ne dorim să creștem tot mai mult acest campionat, așa cum își dorea și Mihai. Cu toții vom munci mai mult pentru ca visul său să continue aici”, a spus și Anna Leu, cea care a și organizat etapa.
Următoarea cursă din Campionatul Național de Super Rally powered by Superbet va avea loc pe 8-9 august în centrul municipiului Timișoara. În total, sezonul 2025, organizat sub egida Federației Române de Automobilism Sportiv, programează 4 etape, finala urmând să aibă loc la București în toamnă.