Prima pagină » Actualitate » Florin Manole spune că România n-a scăpat de extremism: „Am depăşit cu toții, cu bine, un moment dificil. Pericolul nu s-a terminat”

Florin Manole spune că România n-a scăpat de extremism: „Am depăşit cu toții, cu bine, un moment dificil. Pericolul nu s-a terminat”

Florin Manole spune că România n-a scăpat de extremism:

Pe 31 iulie, are loc Ziua Naţională de Comemorare a Holocaustului împotriva Romilor. Ministrul Muncii, Florin Manole, unul dintre exponenții acestei minorități, a spus că, de ceva vreme, „discursul împotriva extremismului de dreapta s-a domolit”, în contextul în care „deficitul de democrație este cel mai mare şi mai periculos”. 

Cu prilejul Zilei Naționale de Comemorare a Holocaustului împotriva Romilor, ministrul Muncii, Florin Manole, atrage atenția asupra discursului public împotriva extremismului de dreapta.

„Zeci de persoane publice, sute de persoane publice din tot spectrul social au vorbit împotriva extremismului de dreapta şi împotriva pericolului pentru democrație pe care acesta îl reprezintă.

Dar, sunt săptămâni întregi de când discursul împotriva extremismului de dreapta s-a domolit, de când discursul împotriva extremismului de dreapta este, de departe, sub nivelul discursului, de exemplu, despre deficit.

Nu trebuie să uităm că deficitul de democrație este cel mai mare şi mai periculos, că el nu se reglează cu măsuri punctuale şi că gestionarea lui durează, din păcate, decenii, a transmis Florin Manole.

Ministrul Muncii a subliniat că este foarte important faptul că Strategia Națională de Apărare numește extremismul de dreapta drept pericol pentru siguranța națională.

 „Extremismul de dreapta nu este orientat doar împotriva romilor sau împotriva evreilor sau împotriva celor diferiți. Extremismul de dreapta are ca obiective principale asumate și declarate îndepărtarea României de Uniunea Europeană şi de NATO.

Folosesc, deci, acest prilej pentru a atrage un semnal de alarmă, ca etnic rom, de a spune că am depăşit cu toții, cu bine, un moment dificil şi un moment greu când extremismul de dreapta părea să ajungă în vârful statului român. Pericolul nu s-a terminat. Aşadar, noi, cei în funcții publice, suntem mai datori decât fiecare cetățean, trebuie să vorbim întotdeauna despre aceste valori”, a mai spus Manole.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Nicușor Dan așteaptă motivarea CCR ca să retrimită Legea Vexler, în Parlament

Șeful Centrului pentru Combaterea Antisemitismului din România: Administrația Prezidențială a pus evreii într-o situație extrem de stresantă

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Episod de iarnă severă în România: concluziile ședinței Comitetului ministerial pentru situații de urgență convocat de Ministerul Mediului
Digi24
Denis Kapustin, liderul neonazist al grupării paramilitare Corpul Voluntarilor Ruși, a murit pe front, luptând pentru Kiev
Cancan.ro
Ce interdicție a avut Mirabela Grădinaru în prima lună de președinție a lui Nicușor Dan. Fiica celor doi a pătimit cel mai mult
Prosport.ro
FOTO. Natalia Mateuț, spectaculoasă de ziua ei. Apariție rară a tatălui ei, legendarul Dorin Mateuț
Adevarul
„De banii cheltuiți aici într-o săptămână stai o lună în Raiul din Bali”. Prețurile exagerate i-au alungat pe români din Valea Prahovei
Mediafax
O măgăriță este vedeta Operei din New York. Agent: „Este fabuloasă”
Click
Horoscop săptămâna 26 decembrie - 1 ianuarie. Succes total la final de an pentru Scorpioni, schimbare majoră pentru Vărsători
Digi24
Mirabela Grădinaru, despre cum i s-a schimbat viața de când Nicușor Dan e președinte: „Ulterior am obținut și acest drept”
Cancan.ro
Cântăreața care urlă de durere după moartea lui Ion Drăgan. Mesajul crunt de adio: 'Ai fost jumătatea mea mai bună'
Ce se întâmplă doctore
Mihai Voropchievici avertizează: Această zodie este vizată de o forță malefică, pe final de 2025
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Prezentare video Renault Clio 6. Dacia Sandero va primi același motor de 1,8 litri ca și modelul francez
Descopera.ro
Ce lichide să nu verși niciodată în chiuvetă și de ce?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: – M-a pus dracu' să-mi iau păpușă gonflabilă inteligentă!
Descopera.ro
De ce aproximativ 90% dintre oameni raportează schimbări de personalitate după transplant?