Prima pagină » Turism » Orașul unde turiștii pot fi AMENDAȚI dacă umblă în bikini, în slip sau topless în afara plajei. Primar: „Respectul nu pleacă în vacanță”

Orașul unde turiștii pot fi AMENDAȚI dacă umblă în bikini, în slip sau topless în afara plajei. Primar: „Respectul nu pleacă în vacanță”

Orașul unde turiștii pot fi AMENDAȚI dacă umblă în bikini, în slip sau topless în afara plajei. Primar: „Respectul nu pleacă în vacanță”

De acum înainte, turiștii care vor mai umbla îmbrăcați doar în slip sau în bikini în afara plajei vor fi amendați usturător. Primăria unui oraș european a comunicat că autoritățile nu vor mai tolera „oameni pe jumătate dezbrăcați” plimbându-se în spațiul public.

„Aveți la dispoziție 11 kilometri de plajă, etalați-vă pectoralii și cele mai frumoase costume de baie acolo!”, a fost mesajul postat pe Facebook a lui Yannik Moreau, primarul orașului-stațiune Les Sables d’Olonne.

Orașul-stațiune care le interzice femeilor să mai umble în afara plajei, îmbrăcate doar în bikini

Orașul este situat în  regiunea Vendée, pe coasta Oceanului Atlantic, și are foarte mulți turiști. Însă, localnici au devenit nemulțumiți că orașul s-a degradat în timp din cauza turiștilor care manifestă „comportament indecent”, a bărbaților care umblă la bustul gol și a femeilor care se plimbă îmbrăcate doar în costume de baie.

De acum, bărbații care mai umblă în oraș, îmbrăcați doar în slip sau în pantaloni scurți, și la bustul gol, vor fi amendați.  Sunt vizate și  femeile care practică topless sau umblă doar în bikini în spațiul public.

„Este o chestiune de respect față de localnici, care nu vor să vadă oameni plimbându-se prin oraș pe jumătate dezbrăcați. Este, de asemenea, o regulă de igienă de bază în piețele, magazinele și străzile noastre,” a adăugat Moreau.

Cât este amenda

Polițiștii locali se vor asigura că regula va fi respectată, prin aplicarea unor amenzi care pot ajunge până la 150 de euro.

Dacă vreți să vă etalați pectoralii și cele mai frumoase costume de baie în Les Sables d’Olonne, aveți la dispoziție 11 kilometri de plajă,” a adăugat primarul,  potrivit CNN.

Pe pagina de Facebook a primarului apare postat un afiș, pe care scrie  sloganul: „La Les Sables d’Olonne, respectul nu pleacă în vacanță.”, invocând „cei 200 ani de eleganță”.  Mulți utilizatori ai Facebook-ului au apreciat postarea primarului.

„Mulțumim, domnule primar. Găsesc acest comportament complet intolerabil,” a scris un internaut.

Și în alte orașe au fost aplicate amenda de 150 de euro pentru orice persoană care umblă dezbrăcată în spațiul public, precum în  Arcachon și La Grande-Motte. În 2023, în orașul spaniol Malaga, persoanele care umblă fără haine sau doar în lenjerie intimă în spațiile publice riscă amenzi usturătoare de până la 750 de euro.


Sursa Foto: Envato

Autorul recomandă: Una dintre destinațiile preferate de vacanță ale românilor le permite femeilor să facă baie topless în piscinele publice

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Invazie de șobolani, din cauza temperaturilor mari. „Otrava nu este soluția”
Digi24
Un politician vrea să organizeze o petrecere cu sex chiar în sediul primăriei
Cancan.ro
Influencerul Andrei Bordeianu, accident teribil pe motocicletă. Ar fi ajuns în stare gravă la spital
Prosport.ro
Ioana Timofeciuc a luat decizia! A plecat din România după Florinel Coman
Adevarul
După scandalul merdenelei, o nouă controversă la Mița Biciclista: celebrele decorațiuni de pe clădire au fost date jos după sesizări la Poliția Locală
Mediafax
Rusia poate prelua active fizice și financiare după atacurile Ucrainei. Decretul, semnat de Putin
Click
Locul unde femeile se spală doar o dată în viață. La ce soluții apelează pentru igiena personală
Digi24
Comisia Europeană, îndemnată să blocheze fondurile din PNRR din cauza „amendamentului Fritz”
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Ce se întâmplă doctore
Recunoști fetița din imagine? Micuța cu breton și zâmbet larg a crescut și a devenit soția unui cântăreț celebru din România
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
A fost pus în funcțiune radarul care vede tot: Știe dacă ai telefonul în mână sau dacă nu porți centura
Descopera.ro
Un material uluitor a fost descoperit pe Marte de roverul Perseverance
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţia: – Am luat 200 de euro din buzunarul de la vestă
Descopera.ro
Cel mai nou telescop spațial al NASA se apropie cu pași repezi de lansare