Prima pagină » Știri externe » Cât costă secretele SUA. Un marinar american a fost condamnat pentru SPIONAJ în favoarea Chinei

Cât costă secretele SUA. Un marinar american a fost condamnat pentru SPIONAJ în favoarea Chinei

Cât costă secretele SUA. Un marinar american a fost condamnat pentru SPIONAJ în favoarea Chinei

Un marinar al US Navy a fost condamnat pentru spionaj după ce a vândut secrete militare Chinei în schimbul a 12.000 dolari, informează Departamentul de Justiţie din SUA.

Jinchao Wei a fost declarat vinovat de un tribunal din California, după ce în urmă cu aproape trei ani a vândut contracost detalii confidențiale despre echipajul din care făcea parte, USS Essex. Probele prezentate la proces au arătat că Wei a fost abordat în februarie 2022 prin intermediul rețelelor de socializare de către cineva care pretindea a fi un pasionat al marinei militare.

În realitate, individul era un ofițer de informații chinez. Între februarie 2022 și până la arestarea sa în august 2023, pe măsură ce relația lor s-a dezvoltat, Wei a oferit, la cererea agentului chinez, informații detaliate despre capacitatea tehnică a navei Essex.

Pe parcursul celor 18 luni, Wei a furnizat fotografii și videoclipuri despre arsenalul utilizat, sistemele computerizate și localizarea exactă a navei.

„Inculpatul, care a promis prin jurământ că ne va proteja, și-a vândut țara pentru 12.000 de dolari. Și-a încălcat jurământul, și-a trădat uniforma și pe colegii săi pentru bani. Verdictul va fi un avertisment pentru toți cei care nu iau în serios obligațiile solemne asumate atunci când au intrat în armata Statelor Unite”, se arată în decizia judecătorului.

Pedeapsa în acest caz va fi pronunţată pe 1 decembrie, arată BBC.

RECOMANDAREA AUTORULUI

Autoritățile chineze au dejucat trei comploturi de SPIONAJ/ „În absența unor convingeri puternice, oficialii riscă să se arunce în abisul criminal”

Un fost paznic la ambasada SUA din Oslo este judecat pentru SPIONAJ în favoarea Rusiei și Iranului

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Copil cu dizabilități, exclus de la piscina taberei de vară. Părinții au dat în judecată organizatorii și au câștigat
Digi24
Marian Godină anunță că a demisionat din Poliția Română: „Mi-a luat mult timp să decid”. Cum își argumentează plecarea
Cancan.ro
Cum arată viața celei mai bogate românce de pe OnlyFans. Câștigă 100.000 € lunar
Prosport.ro
David Popovici are un desert favorit: „Mamaie, dacă mă auzi, să mă aștepți cu…”
Adevarul
Măsuri disperate la Moscova: Rusia reintroduce combustibilul ieftin interzis și impune șoferilor limite la pompă
Mediafax
Câți ani are cea mai bătrână femeie din lume? S-a născut înainte de tragedia de pe Titanic
Click
Horoscop 21-27 august. Săptămână decisivă pentru 3 zodii: bani, schimbări și oportunități neașteptate
Digi24
La ce vârstă te poți pensiona, în funcție de data nașterii. Cum verifici luna și anul în care poți depune dosarul
Cancan.ro
Apartament de 19.000 de lei, scos la licitație de ANAF. Prețul a fost redus la jumătate
Ce se întâmplă doctore
Îți mai amintești de Leonard Miron, celebrul prezentator? Cum arată și cu ce se ocupă în prezent. Unde a ajuns să muncească
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Test în România cu mașina care a „luat bătaie” de la Dacia Sandero. VIDEO
Descopera.ro
Obiceiul simplu care îți schimbă viața fără să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulișor: – Tată, azi la școală băieții au scris înjurături pe tablă
Descopera.ro
Pentru prima dată, băuturile îndulcite cu zahăr au fost asociate cu cancerul la stomac