Prima pagină » Știri externe » Tokyo denunță intervenția Beijingului în bazinul Mării Chinei de Est: GAZELE naturale sunt bun comun

Tokyo denunță intervenția Beijingului în bazinul Mării Chinei de Est: GAZELE naturale sunt bun comun

Tokyo denunță intervenția Beijingului în bazinul Mării Chinei de Est: GAZELE naturale sunt bun comun

Japonia nu este de acord ca vecina China să exploateze bazinul Mării Chinei de Est, după ce aceștia ar fi descoperit importante rezerve de gaze naturale.

Beijingul desfăşoară lucrări într-un perimetru unde zonele economice exclusive (ZEE) revendicate de cele două ţări se suprapun, relatează RFI. În acest context, Japonia acuză China că a poziţionat 21 de platforme de foraj care, deşi se află pe partea chineză a frontierei maritime, acestea extrag resursele din partea niponă.

„Este extrem de regretabil că autoritățile de la Beijing vor să-și dezvolte sectorul energetic în mod unilateral, fără să inițieze discuția unui parteneriat, având în vedere că acestea sunt bun comun”, transmite Ministerul Afacerilor Externe de la Tokyo.

Din punctul de vedere al autorităţilor nipone, limita ZEE trebuie trasată de-a lungul liniei mediane dintre cele două ţări. Însă China insistă ca frontiera să fie fixată mai aproape de Japonia, ţinând cont de platoul continental.

Ambiţiile Beijingului în Marea Chinei de Sud şi în Marea Chinei de Est sunt o bogată sursă de fricţiuni cu mai multe ţări din regiune.

RECOMANDAREA AUTORULUI

Filipinele și Australia vor semna un nou ACORD de apărare/ China amplifică tensiunile în regiunea indo-pacifică

China exclude posibilitatea de a participa cu trupe la eventuala misiune de pace din Ucraina /„Informațiile sunt FALSE”

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump a ajuns la cel mai scăzut nivel în sondaje de la începutul celui de-al doilea mandat
Digi24
Cea mai mare companie aviatică din Europa reține la sol zeci de avioane
Cancan.ro
Trupul medicului Cristian Staicu nu poate fi ridicat de la IML. Ancheta morții sale se complică
Prosport.ro
FOTO. „Eşti superbă”. Fanii au reacționat când au văzut imaginile cu Tania la plajă
Adevarul
Autoritățile olandeze au găsit coiful de la Coțofenești
Mediafax
Averea ascunsă a celor mai bogați 0,1% depășește bunurile deținute de jumătate din populația lumii
Click
Cea mai nouă „țară” din lume are 25.000 de cetățeni și se află în deșert. Cum a fost creată și cine este liderul care i-a dat numele dintr-o glumă banală
Digi24
„Alegeri inechitabile în Ungaria.” De ce e Viktor Orban atât de greu de învins
Cancan.ro
Ce au descoperit medicii la autopsia anestezistului Cristian Staicu. Dovezile sunt clare
Ce se întâmplă doctore
Ce mai face Alina Plugaru și din ce își câștigă acum banii. Actrița s-a retras din viața publică și și-a schimbat complet viața: „Nu mă mai interesează”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
2026: Dacă ridici ștergătorul unei mașini parcate neregulamentar riști dosar penal. Se consideră infracțiune
Descopera.ro
Chiar și bărbații au un „punct G” despre care puțini știu
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
O nouă cercetare dezvăluie legătura dintre stres și dependență