Prima pagină » Actualitate » Ziua Recoltei, tradițional-oltenească. A început culesul CURMALELOR de Dăbuleni. Un an bun și pentru kaki, kiwi, fistic sau banana nordului

Ziua Recoltei, tradițional-oltenească. A început culesul CURMALELOR de Dăbuleni. Un an bun și pentru kaki, kiwi, fistic sau banana nordului

Elena Ailuţoaei

Specialiștii de la Stațiunea de Cercetare Dăbuleni au cultivat diverse specii de curmali, care s-au adaptat foarte bine la temperaturile din Sahara Olteniei, iar acum adună roadele. Curmalii sunt rezistenți și la secetă, dar și la frig. A fost un an bun și pentru kaki, kiwi, fistic sau banana nordului.

Din cauza caniculei de la începutul verii, recoltatul s-a decalat cu câteva zile, în comparație cu anul trecut, dar producția nu a fost afectată.

Producția de curmale chinezești de anul acesta este una bună, spun specialiștii de la stațiune, care pregătesc delicioasele fructe pentru târguri, expoziții și pentru livrări. Un kilogram de curmale costă în jur de 20 de lei.
De la un singur pom se culeg între 15 – 30 de kilograme de fructe.

Curmalele chinezești au un gust dulce-acrișor, asemănător cu cel al merelor, și sunt foarte bogate in vitamina C. O mână de curmale asigură necesarul de vitamina C pentru întreaga zi. Reprezentanții stațiunii au primit deja cereri pentru curmalele chinezești, dar și pentru puieți de curmali.

Curmalul chinezesc este o specie de pom fructifer care se poate folosi integral. Frunzele – pentru ceai, florile – pentru miere, fructele – pentru consum, iar lemnul – pentru mobilier.

De mai mulți ani la Stațiunea de Cercetare din Dăbuleni se cultivă diverse specii de plante exotice, printre acestea curmale, kaki, kiwi, fistic sau banana nordului.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vestea serii pentru șoferi: motorina se ieftinește de la miezul nopții
Digi24
Mesaje de „La mulți ani” pentru Sfânta Maria 2026: Urări pe care să le trimiți sărbătoriților pe 15 august
Cancan.ro
Alertă seismică în România! Un nou cutremur a fost înregistrat în Vrancea
Prosport.ro
„Doamna Diana, ne omorâți”. Imagini incendiare cu fosta soție a lui Claudiu Niculescu, în costum de baie
Adevarul
Care sunt șansele ca R. Moldova să renunțe la independență pentru a intra în UE. Scenariul unirii cu România, analizat de presa internațională
Mediafax
A spart peretele și a rămas fără cuvinte! Ce a găsit un student valorează 9 milioane de euro
Click
Ce a vorbit Dan Alexa cu Alina Pușcău după ce boala s-a agravat. „Să ne rugăm pentru ea că e mult mai greu”
Digi24
Cum a pregătit Rusia „trupe de șoc” care să creeze haos în Rep. Moldova: Un plan pus la cale din „Silicon Valley”-ul Kremlinului
Cancan.ro
Cu ce se ocupă acum pensionarul de pe Transfăgărășan? Incidentul deosebit de GRAV care l-a retrogradat din funcție. Avem detalii 💣
Ce se întâmplă doctore
Cum arată casa de 21 de milioane de dolari în care locuiesc Meghan Markle și Prințul Harry. „Este vindecător. Te simți liber”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Afecțiuni medicale din cauza cărora șoferii pot ajunge la închisoare. Problema e tratamentul, nu boala
Descopera.ro
Un studiu, în premieră, dezvăluie că doar o oră în plus de somn îi ajută pe studenți să aibă note mai bune
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: – Facem dragoste de trei ori pe săptămână!
Descopera.ro
Noua eră a secetei: râurile din Europa care au secat pentru prima dată