Prima pagină » Actualitate » Vremea se încălzește, dar nu scăpăm de PLOI. Cum va fi vremea în weekend

Vremea se încălzește, dar nu scăpăm de PLOI. Cum va fi vremea în weekend

Vremea se încălzește, dar nu scăpăm de PLOI. Cum va fi vremea în weekend

Vremea rea a făcut prăpăd în jumătate de țară, dar meteorologii vin cu vești bune. Temperaturile cresc ușor atât în weekend cât și pe parcursul săptămânii viitoare. Din păcate, nu scăpăm de ploi. Chiar și așa, precipitațiile vor fi mai slab cantitativ comparativ cu cele din zilele trecute.

Meteorologii spun că sâmbătă, 4 octombrie, în partea de sud-vest a teritoriului, treptat, cerul se va degaja și vom avea parte în aceste zone de o vreme în general frumoasă, după acest episod de ploi intense, cu cantități de apă ce au ajuns spre 100l/m² în județele aflate sub cod roșu.

Totodată, vântul a scăzut în intensitate, iar temperaturile vor fi mai scăzute decât cele obișnuite pentru această perioadă, însă vor mai crește comparativ cu cele din ultimele zile.

În Dobrogea și Bărăgan va ploua sporadic, iar temperaturile ajung să atingă maximum 19 grade Celsius. În Moldova sudică și în nordul Munteniei, maximele ajung pe la 16 grade și s-ar putea să mai picure. În jumătatea nordică a Moldovei și în Bucovina, vremea rămâne rece. Ploile continuă în această zonă, dar sunt neînsemnate cantitativ.

În nordul Transilvaniei și în Maramureș o să fie înnorat și o să plouă sporadic. Aici, maximele se opresc la 13 grade Celsius. În vestul României, vremea va fi închisă, iar în sudul Banatului se vor înregistra doar 8-9 grade Celsius. În Oltenia, vremea se îndreaptă sâmbătă și scăpăm de ploi.

Duminică va fi și mai clad și vom scăpa de ploi.

Vremea în București

În Capitală va mai ploua sporadic și se vor înregistra maximum 14 grade. Pe timpul nopții, temperaturile scad și mai mult, coborând până la 4 grade Celsius.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Momentul în care un copac cade pe o mașină aflată în mișcare. Vremea de azi a făcut prăpăd în București

DESPĂGUBIRI pentru șoferii din Sectorul 2 care au mașinile avariate după furtună. ANUNȚ făcut de primarul Rareș Hopincă

Recomandarea video

Mediafax
Marele pierzător al acestor alegeri
Digi24
George Simion: „Democrația a fost călcată în picioare”. Reacția liderului AUR după închiderea urnelor
Cancan.ro
Moartea Rodicăi Stănoiu, învăluită în mister! Semnul care a stârnit îngrijorare în rândul celor care o cunosc
Prosport.ro
FOTO. Parcă sunt surori! Cum arată mama Jaquelinei Cristian, jucătoarea română care a încasat peste 1 milion de dolari în 2025
Adevarul
Trucul românesc care reduce cheltuielile de iarnă. „Am 21 de grade în casă și nu am dat drumul la căldură”
Mediafax
EXIT-POLL Alegeri Primăria București 2025. CURS: Ciucu 32,7% Băluță 26,3% Alexandrescu 20,2% Drulă 12,8%. INSCOP: Ciucu: 31,7%, Băluță 26,1%, Alexandrescu 21,1%
Click
Roxana Călin, doctoriţa care a îngrozit România în anii ’90. Și-a ucis şi tranşat rivala în dragoste
Digi24
AUR a recunoscut că Anca Alexandrescu a pierdut alegerile. Ce a spus Simion despre relația cu Georgescu
Cancan.ro
Motivul real pentru care Mirabela Grădinaru nu a votat. Răspunsul BIZAR oferit de Nicușor Dan
Ce se întâmplă doctore
Ce se întâmplă cu pensiile din ianuarie 2026? Ministrul Muncii a clarificat situația
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
Cel mai bătrân STRĂMOȘ al RECHINILOR înota în apele Australiei pe vremea dinozaurilor
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Cetatea Ada-Kaleh ar putea fi restaurată cu bani europeni