Prima pagină » Știri » Kelemen Hunor atrage atenția că deficitul nu poate fi REDUS doar prin creșteri de taxe și tăieri de cheltuieli

Kelemen Hunor atrage atenția că deficitul nu poate fi REDUS doar prin creșteri de taxe și tăieri de cheltuieli

 Kelemen Hunor, liderul UDMR, a declarat la Digi24 că măsurile fiscale adoptate în a doua parte a anului nu au reușit să reducă semnificativ deficitul bugetar, care rămâne la peste 9%.

Liderul UDMR spune că economia trebuie să funcționeze pentru a fi redus deficitul bugetar.

„Efectele s-au produs în august-septembrie. Nu aveau cum să producă efecte spectaculoase în ceea ce privește deficitul. Veniturile au mai crescut, mai ales pe TVA și pe câteva taxe. Cheltuielile nu au fost reduse, așa cum ar fi trebuit. Acest deficit de 9.5% nu poți să-l rezolvi doar din creștere de taxe și tăieri de cheltuieli. Dacă nu merge economia, dacă nu ai o creștere economică, pe termen mediu-lung, nu ai cum să reduci de la 9.5 % la 3 sau sub 3%”, a spus Kelemen Hunor.

Acesta a mai vorbit despre necesitatea unui alt pachet pentru a fi stimulată economia. „Aceste măsuri au fost necesare ca să avem venituri în plus, ca să reducem cheltuielile si aici ne-am blocat, de fapt, aici e blocajul în coaliție. Trebuie să stimulam economia. Aici vorbim de al treilea sau al patrulea pachet, care trebuie sau ar fi bine să fie adoptat până la sfârșitul anului, ca să se știe în a doua parte a anului 2026, că există stimulente în economie”, a mai spus Kelemen Hunor.

„Fără creștere economică, nu suportă societatea, nu suportă economia românească doar să crești taxele și să reduci cheltuielile. Cheltuielile poți să le reduci din investiții, din salarii, din pensii, nu este cazul sau din cheltuielile legate de utilități. Acolo cresc cheltuielile pentru că au crescut prețurile la energia electrică și este o zonă la care nu ai unde să umbli”, a mai completat Kelemen Hunor.

VĂ RECOMANDĂM ȘI

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Primă de stabilitate pentru tinerii între 16 și 30 de ani care nu lucrează și nu învață
Digi24
Prințul William mărturisește că sănătatea sa mintală s-a deteriorat în perioada în care a fost pilot
Cancan.ro
Cea mai mare reducere de la LIDL. Produsul care costă doar 6.49 lei, începând de astăzi, în toate magazinele din România
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Miza de la Washington. Poate participarea lui Nicușor Dan la Consiliul Păcii să spele imaginea democrației române după anularea alegerilor?
Mediafax
Donald Trump l-a invitat pe Nicușor Dan să aibă o intervenție la reuniunea Consiliului Păcii
Click
Universul rescrie destine! 3 zodii renasc, începând cu 2 martie
Digi24
Imagini virale: o jurnalistă a intrat beată în direct în timpul transmisiunii de la Jocurile Olimpice. „Nu e nimic rău în asta”
Cancan.ro
Câți bani au primit eliminații Oase și Maria Pitică, de la Antena 1, pentru cele 7 săptămâni la Power Couple
Ce se întâmplă doctore
Recunoști băiatul din imagine? Celebrul jurnalist a dispărut din lumina reflectoarelor acum mulți ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Ce elicoptere a pilotat Prințul Andrew și ce misiuni a îndeplinit
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Cel mai mare lac termal subteran din lume, descoperit în Europa