Prima pagină » Emisiuni » Marius Tucă Show » Gigi Nețoiu: „Pe timpul lui Ceaușescu, Lunca Dunării era cel mai mare BAZIN legumicol din țară”

Gigi Nețoiu: „Pe timpul lui Ceaușescu, Lunca Dunării era cel mai mare BAZIN legumicol din țară”

Gigi Nețoiu: „Pe timpul lui Ceaușescu, Lunca Dunării era cel mai mare BAZIN legumicol din țară”

Într-o ediție transmisă live de Gândul a emisiunii „Marius Tucă Show”, Gigi Nețoiu, om de afaceri și politician român, a vorbit despre care au fost cei mai mari cultivatori de fructe și legume în comunism. Urmăriți aici, integral, emisiunea lui Marius Tucă.

Gigi Nețoiu: „În fiecare vară, deci 60% din producție pleca la export. În fiecare zi plecau garnituri de roșii, de castraveți, tot la export. În principal, în Germania, Austria și Olanda.

Invitat la Marius Tucă Show, Gigi Nețoiu a vorbit despre au fost cei mai mari cultivatori de fructe și legume în comunism. Acesta susține că Lunca Dunării era zona cu cel mai mare bazin legumicol. Având un sol foarte bun, cernoziom, se puteau cultiva roșii, castraveți, ardei, și multe alte fructe și legume. Politicianul susține că 60% din producție era trimisă spre export, mai ales în Germania, Austria și Olanda.

„Pe timpul lui Ceaușescu, ca să revenim puțin, era cel mai mare bazin legumicol din țară, adică era vorba de Lunca Dunării unde pământul era foarte bun, cernoziom, și se cultivau: roșii, castraveți, ardei gras, piersici, caise. Deci erau, cred că avea în jur de 20-30.000 de hectare numai Poiana Mare. De jur împrejur era Ciuperceni, Desa, Tunariu. Deci pe o rază de 20 de km² erau aproximativ 100.000 de hectare, cultura mare, unde mergeau la C.A.P.. Și fiecare casă, v-am spus, avea 2.000-3.000 m², unde puneau ce v-am spus mai devreme. În fiecare vară, deci 60% din producție pleca la export. În fiecare zi plecau garnituri de roșii, de castraveți, tot la export, în general. În principal, în Germania, Austria și Olanda. Acuma nu mai sunt, adică mâncau roșii adevărate și e adevărat da, pentru că atunci nu existau atâtea complexe de azot. Atunci era bălegarul care se făcea roșiile mai naturale și aveau un gust special, nu se dădeau cu tot felul de chimicale. Acum, ați văzut roșia oltenească? Eu cred că matca ce se dorește acuma era 5%. Zona asta a porționat tot Ardealul, începând Severin, Caransebeș, Lugoj până la Timișoara, Craiova. Deci aceste 10-15 comune erau cei mai mari cultivatori de legume și fructe.”, a explicat politicianul.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
AEI: Prețul la gaze pentru populație ar putea scădea cu până la 23%, pentru non-casnici, să crească cu 25%, după aplicarea noii scheme de la 1 aprilie
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cel mai cunoscut primar din România și-a terorizat fosta soție: 'A oferit 50.000 de euro ca să-mi facă felul'
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
UE oferă un salariu de aproape 6.800 de euro și un post permanent. Ce este concursul AD5
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Operațiunea „Conserva”. Cum a mascat propaganda Kremlinului dispariția lui Putin
Cancan.ro
E oficial! Cătălin Măruță a dat LOVITURA. A semnat noul contract, după ce a fost dat afară de Pro TV
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? E complet transformat la 56 de ani
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -Eram cu iubita în pat, când am primit un mesaj...
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care animal are mai multe oase decât o balenă albastră?