Prima pagină » Actualitate » „Nu aveam bani de haine”. Mărturii cutremurătoare făcute de unul dintre cei mai apreciați președinți din Liga 1

„Nu aveam bani de haine”. Mărturii cutremurătoare făcute de unul dintre cei mai apreciați președinți din Liga 1

„Nu aveam bani de haine”. Mărturii cutremurătoare făcute de unul dintre cei mai apreciați președinți din Liga 1
Mărturii cutremurătoare făcute de unul dintre cei mai apreciați președinți din Liga 1 / Sursa FOTO: prosport.ro

A avut parte de o copilărie care a însemnat mai degrabă luptă continuă cu neajunsurile decât joacă alături de prieteni. Fără bani de haine, s-a bătut cu greutățile vieții și a răzbit, iar acum are o avere considerabilă, care-i asigură un trai liniștit.

Este povestea unuia dintre cei mai apreciați președinți din Liga 1, o adevărată lecție de viață pe care puțini români o cunosc.

„7 kilometri, indiferent de anotimp, îi făceam pe jos”

Dani Coman provine dintr-o familie modestă, care nu avea posibilități financiare. În podcastul jurnalistului Viorel Grigoroiu, fostul mare portar român a descris greutățile întâmpinate de-a lungul vieții.

„Eu m-am născut în Ștefănești, la 7 kilometri de stadion. Circulau 3 trei autobuze: dimineața, la prânz și seara. Rar prindeam să plec la antrenamente sau la școală cu unul din acele autobuze. Șapte kilometri, indiferent de anotimp, îi făceam pe jos sau cu ocazia. Când făceam două antrenamente pe zi, nu mai aveam timp să merg acasă și stăteam pe bănci, prin oraș.

Viața și cariera mea au fost o cursă continuă cu obstacole din cauza neajunsurilor și a accidentărilor pe care le-am avut.

Erau neajunsuri pentru că părinții mei au fost oameni simpli. Au făcut sacrificii pentru a-mi cumpăra o pereche de mănuși, de ghete. Tatăl meu lucra la service auto, mama, la vopsitorie. Nu aveam bani să ne cumpărăm haine”, a povestit Coman.

De asemenea el și-a mai amintit că avea un singur trening, pe care îl spăla seara și a doua zi de dimineața îl punea pe el. Întrebat de o colegă, șefa clasei, de ce se îmbracă doar cu acel trening, Dani Coman i-a răspuns că este primit de la club și trebuie să-l poarte în fiecare zi, scrie PROSPORT.

Legendă a Rapidului

De-a lungul unei cariere întinse pe 18 ani, Dani Coman a jucat pentru FC Argeș, Rocar, Rapid, FC Brașov, FC Vaslui și Astra Giurgiu. După retragere, s-a axat pe partea administrativă, iar în prezent este președintele celor de la FC Argeș, după ce a mai ocupat aceeași funcție la Astra și FC Hermannstadt.

Ca fotbalist, a debutat în cupele europene cu Rapid în sezonul 2005/2006. După ce au trecut în tururile preliminare de Sant Julia (Andorra) și Vardar (Macedonia), giuleștenii au dat în ultima fază peste Feyenoord. A fost 1-1 la Rotterdam și 1-0 acasă, la București.

Ajunsă în grupele Cupei UEFA, Rapid a învins pe Rennes (2-0), Șahtior (1-0) și PAOK Salonic (1-0) și a pierdut la Stuttgart, 1-2 cu VfB. A câștigat grupa, iar în primăvara europeană, faza 16-imilor, a dat peste Hertha. A fost dublă victorie, 1-0 la Berlin și 2-0 pe Giulești. În optimile de finală, Rapid a dat de o altă forță a Europei, SV Hamburg – victorie cu 2-0 la București și înfrângere, 1-3, în Germania.

Mai departe, în „sferturi”, Coman și colegii lui au jucat cu Steaua, fiind eliminați după 1-1 acasă și 0-0 în deplasare (s-a pus regula golului marcat în deplasare, iar reușita lui Bănel Nicoliță a făcut diferența).

Dani Coman are 25 de meciuri pentru naționala de tineret a României și 14 la cea de seniori.

RECOMANDAREA AUTORULUI:

Antrenorul lui FC Argeș, despre amicalele din cantonamentul din Turcia: „Vrea să mă dea afară”

Rapid face primul transfer din 2026. Dan Șucu a plătit 100.000 de euro pentru atacantul care va fi împrumutat din Spania

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
EXCLUSIV Ce spune ambasadorul INDIEI despre ROMÂNIA
Digi24
Cele trei misiuni „fără precedent” pe care China ar trebui să le execute dacă va invada Taiwanul
Cancan.ro
După 39 de ani în care a muncit ca șofer, un român a depus cerere de pensionare. Ce pensie a primit, după 4 decenii de muncă
Prosport.ro
FOTO. Au interzis-o în avion când au văzut-o: „Ești dezbrăcată!”. Ce a făcut femeia în aeroport
Adevarul
„Ei ne asigură spatele în Marea Neagră, noi îi susținem diplomatic”. Aliatul care ne poate ajuta mai mult ca oricine
Mediafax
Haos pe aeroporturile europene din cauza noului sistem de intrare/ieșire. Întârzieri de până la 5h
Click
Cabral, surprins în ipostaze pasionale cu o brunetă misterioasă! Imaginile care au stârnit un val de speculații
Digi24
Australia investighează originea unor sfere misterioase aduse de valuri pe plajă
Cancan.ro
Cabral, primele imagini cu noua iubită! Se anunță o mega-relație în showbiz
Ce se întâmplă doctore
Sora malefică a lui Sue Ellen din „Dallas” a ajuns la 66 de ani. Cum arată azi actrița Mary Crosby
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
De ce întârzie Hipster, cel mai COOL model Dacia? Explicația oferită chiar de directorul de design
Descopera.ro
Descoperire majoră! Istoria umanității va fi rescrisă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA: - Bulă, de ce nu-mi mai muști urechea când te trezești...
Descopera.ro
De ce pui aceeași melodie pe repeat și ce face, de fapt, creierul tău în tot acest timp