Prima pagină » Educație » Șase școli din mai multe județe se închid din cauza vremii extreme. Anunțul Ministerului Educației

Șase școli din mai multe județe se închid din cauza vremii extreme. Anunțul Ministerului Educației

Șase școli din mai multe județe se închid din cauza vremii extreme. Anunțul Ministerului Educației

Aproximativ 1.780 de elevi din județele Satu Mare, Prahova, Sibiu și Teleorman vor avea ore în format virtual pe 15 ianuarie.

Ministerul Educației a transmis miercuri după-amiază informări privind desfășurarea cursurilor în contextul condițiilor meteorologice nefavorabile.

Potrivit datelor comunicate de inspectoratele școlare județene, șase unități de învățământ își vor desfășura cursurile joi în format online.

Distribuția pe județe: câte o școală în Satu Mare și Prahova, respectiv câte două unități în Sibiu și Teleorman. Aproximativ 1.780 de elevi vor avea ore virtuale din cauza condițiilor meteorologice improprii.

Decizia a fost luată pe baza informațiilor transmise de inspectoratele școlare la ora de referință 16:00. Într-o unitate de învățământ din județul Sibiu, cu aproximativ 150 de elevi, activitatea didactică va fi suspendată complet. Orele de curs pierdute urmează să fie recuperate ulterior.

Ministerul Educației avertizează că eventuale actualizări vor fi operate în funcție de dinamica situației. Condițiile meteorologice pot determina modificări ale deciziilor luate pentru ziua de joi.


FOTO: Mediafax

Recomandarea autorului:

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Unul dintre cei mai bogați spanioli, denunțat de soție că ascunde un tablou de valoare
Digi24
Soții tradiționale și fenomenul „passport bros”: De ce tot mai mulți bărbați din Occident își caută partenere de viață în țări străine
Cancan.ro
Meteorologii Accuweather anunță o vară cum nu prea a mai fost în România. Fenomene rarisime în București, în iunie și iulie
Prosport.ro
FOTO. Mădălina Ghenea, imagini hot. Cât de frumoasă e românca
Adevarul
Ion Gheorghe Maurer, Mihai Roller și Matei Socor ar putea fi excluși din Academia Română. Noul președinte, Marius Andruh, deschide dosarul membrilor care au slujit comunismul
Mediafax
Cum va fi vremea duminică: prognoză pe regiuni
Click
Irina Columbeanu, apariție de revistă la New York. La 19 ani, fiica Monicăi Gabor seamănă tot mai mult cu celebra ei mamă
Digi24
VIDEO Culisele Forțelor Speciale NATO. Soldații de elită trimisi in luptă când misiunea e prea importantă pentru a da greș
Cancan.ro
Se schimbă examenul auto în România după 30 de ani. Proba care ar putea deveni obligatorie pentru viitorii șoferi
Ce se întâmplă doctore
Dieta Irinei Fodor. Felul de mâncare pe care prezentatoarea Asia Express și Chefi la Cuțite îl consumă în fiecare zi
Ciao.ro
Wow sau Bau? Cât de mult le-au schimbat operaţiile estetice pe vedetele din România
Promotor.ro
La ce viteză rămâi fără permis de conducere în afara localității? Cum poți scăpa de amenda de radar?
Descopera.ro
Cum îți poți da seama atunci când câinele tău suferă?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Soţul: – S-a culcat cu toate femeile din blocul nostru!
Descopera.ro
Ce spune psihologia despre oamenii care fac mereu curat în casă?