Curtea de Apel București a emis, joi noapte, un mandat de arestare preventivă pentru 30 de zile pe numele lui Marius Teodor Moraru, în dosarul fraudelor Oxy Residence, dar decizia nu este definitivă și poate fi contestată la instanța supremă.
„Admite propunerea de arestare preventivă formulată de Parchetul de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie – Secţia de Urmărire Penală.
În baza art. 226 C.proc.pen., art.202 alin.1 şi alin.4 lit.3 C.proc.pen. şi art.223 alin.1 lit.a C.proc.pen., dispune arestarea preventivă pentru o durată de 30 de zile a inculpatului Moraru Marius Teodor, respectiv de la 14.08.2026 până la 12.09.2026, inclusiv.
În baza art. 275 alin. 2 C.proc.pen. cheltuielile judiciare avansate de stat rămân în sarcina acestuia. Cu drept de contestaţie în termen de 48 de ore de la pronunțare. Pronunţată în cameră de consiliu, azi 13.08.2026, ora 22.10”, se arată în minuta deciziei de joi seară a CAB.
În cazul dezvoltatorului priectului imobiliar Oxy Residence, Ionuț Căruntu, fugit din țară încă de la începutul anului, magistratul CAB a stabilit disjungerea dosarului de propunere si judecarea propunerii arestării față de acesta la un moment ulterior.
În cazul judecării unor persoane în lipsă procedura de citare devine mai anevoioasă pentru îndeplinirea sa legală iar judecata în astfel de cazuri este îngreunată.
Procurorii Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casație și Justiție și polițiștii au făcut, miercuri, 19 percheziții într-un dosar privind presupuse înșelăciuni imobiliare și spălarea banilor.
Anchetatorii susțin că aceleași apartamente ar fi fost promise mai multor cumpărători, iar prejudiciul estimat până în prezent se ridică la aproximativ 16 milioane de lei. Descinderile s-au desfășurat în București și în județele Ilfov, Giurgiu și Prahova.
Au fost puse în aplicare 14 mandate în București, două în Ilfov, unul în Giurgiu și două în Prahova. Jurnaliștii de la Gândul au atras atenția în urmă cu câteva luni asupra acestui caz.
După audieri maraton de peste 24 de ore, anchetatorii i-au reținut pe cei doi artizani ai afacerii, dezvoltatorul Ionuț Căruntu și apropiatul acestuia Marius Teodor Moraru și au pus sub control judiciar alte două persoane.
Anchetatorii PICCJ au descoperit după demararea cercetărilor că persoana care administrează societatea Top & Construct Dezvoltare, cea care a dezvoltat proiectul Oxy Residence 2, are calitatea de avocat în Baroul București din anul 2000.
Ancheta vizează persoane fizice, printre care administratori ai unor societăți comerciale, precum și mai multe persoane juridice, inclusiv societăți comerciale și instituții financiare nebancare.
Totodată, anchetatorii efectuează verificări la o instituție și la patru birouri notariale, în vederea obținerii unor documente necesare completării probatoriului. S-au căutat înscrisuri, obiecte, valori și date informatice care ar putea avea legătură cu faptele cercetate.
Potrivit procurorilor, persoanele cercetate ar fi încheiat mai multe promisiuni de vânzare-cumpărare pentru apartamente care urmau să fie construite într-un complex imobiliar din Sectorul 5 al Capitalei.
Lucrările la spațiile locative promise nu ar fi fost finalizate. În unele situații, aceleași apartamente ar fi fost promise mai multor potențiali cumpărători, fără ca aceștia să cunoască situația juridică reală a imobilelor.
Anchetatorii susțin că persoanele cercetate ar fi încasat avansuri de la cumpărători, iar ulterior banii ar fi fost transferați succesiv prin conturile mai multor societăți comerciale interpuse, controlate în fapt de aceleași persoane. Sumele ar fi fost apoi retrase în numerar, în interesul și beneficiul persoanelor cercetate.
În funcție de rezultatul perchezițiilor și de probele administrate în dosar, procurorul urmează să dispună măsurile legale care se impun.
Parchetul precizează că percheziția domiciliară este un procedeu probatoriu destinat descoperirii și strângerii probelor necesare soluționării cauzei și subliniază că aceasta nu încalcă principiul prezumției de nevinovăție.
Jurnaliștii de la Gândul au atras atenția în urmă cu câteva luni asupra acestui subiect, AICI. Societatea Top & Construct Dezvoltare SRL, care are o cifră de afaceri de peste 13 milioane de euro, este acuzată că și-ar fi păcălit clienții, cărora nu le mai predă apartamentele de pe Șoseaua București – Măgurele, din Sectorul 5.
Mai mult, dezvoltatorul blocurilor Oxy Residence 1 și Oxy Residence 2 este acuzat că ar fi vândut locuințe de două ori – o schemă consacrată deja de alți dezvoltatori mai mari. Clienții Oxy se plâng că nu mai dau de administratori, iar la unul dintre blocuri nu ar exista nici măcar electricitate.