Prima pagină » Știri » CNA a somat public Antena 1 și Antena 2 pentru dezechilibre în campania pentru referendum

CNA a somat public Antena 1 și Antena 2 pentru dezechilibre în campania pentru referendum

Știri
Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a somat public, în ședința de joi, posturile Antena 1 și Antena 2 pentru dezechilibru în prezentarea părerilor pro și contra demiterii lui Traian Băsescu în emisiunile de dezbateri din perioada campaneiei pentru referendum.

Consiliul Național al Audiovizualului (CNA) a somat public, în ședința de joi, posturile Antena 1 și Antena 2 pentru dezechilibru în prezentarea părerilor pro și contra demiterii lui Traian Băsescu în emisiunile de dezbateri din perioada campaneiei pentru referendum.

De asemenea, CNA a somat public Antena 2 pentru dezechilibru în prezentarea opiniilor pro și contra în perioada 12-15 mai. Antena 2 mai are două somații, fapt pentru care Ioan Onisei a propus amendă pentru acest post, însă propunerea a fost respinsă la vot.

Apoi, Radu Teodorel a propus somație pentru Antena 2, propunerea fiind votată.

Ralu Filip, președintele CNA, nu a fost de acord cu niciuna dintre cele două somații, motivând că acestea nu se justifică. "Antena 1 a făcut în mai multe rânduri invitații domnului Traian Băsescu să vină să-și spună punctul de vedere și a refuzat", a spus FIlip.

Radu Teodorel și Dan Grigore au susținut că nu este important dacă Traian Băsescu a refuzat să vină la Antena 1.

Tot în ședința de joi, CNA a decis să someze și Neptun TV Constanța, pentru publicitate făcută PSD și pentru dezechilibru în prezentarea opiniilor pro și contra demiterii. "Solicităm intrarea în legalitate, adică să oprească de îndată difuzarea acestei publicități", a spus Ralu Filip, fiind susținut de ceilalți membri ai Consiliului. (Mediafax)

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Consultările la Cotroceni pentru noul Guvern. Delegația USR discută cu Nicușor Dan, după PSD, AUR și PNL
Digi24
Ce înseamnă „Bangaranga”: piesa Darei a câștigat concursul Eurovision 2026, o premieră pentru Bulgaria
Cancan.ro
Câți bani a primit eliminatul Aris Eram, de la Antena 1, pentru cele 19 săptămâni la Survivor
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Apusul liderilor providențiali. Prăbușirea popularității lui Trump, Netanyahu și Putin oferă o nesperată gură de oxigen Occidentului
Mediafax
Aceasta e fișa de vot! Cum au notat membrii juriului din Moldova prestația Alexandrei Căpitănescu
Click
Gestul care a atras atenția și admirația fanilor: cum o prezintă Nicu Grigore pe fiica Bellei Santiago
Digi24
Sondaj INSCOP: PNL depășește PSD în intențiile de vot pentru alegeri parlamentare. Ce procente au AUR și USR
Cancan.ro
Cresc pensiile românilor cu 600 lei, de la 1 ianuarie 2027. Cine beneficiază de această mărire și care este condiția
Ce se întâmplă doctore
Imagine virală cu o legendă a muzicii românești. O recunoști pe fetița din fotografie?
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Codul Rutier 2026: Trebuie să faci ITP la motocultor dacă circuli cu el pe drumurile publice?
Descopera.ro
„Cine a înșelat o dată, va înșela mereu”: Un studiu amplu dezvăluie secretele infidelității
Râzi cu lacrimi
Bancuri cu şoferi: – Ți-am zis că nu e ok cu BMW-ul pe linia de tramvai...
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit peste 1.700 de „proteine ​​întunecate” ascunse în celulele umane