Prima pagină » Știri » Un proiectil din primul război mondial, descoperit în parcul Izvor din Capitală

Un proiectil din primul război mondial, descoperit în parcul Izvor din Capitală

Lucrătorii care plantau pomi în parcul Izvor, din Capitală, au descoperit, joi, un proiectil din primul război mondial, acesta fiind luat din zonă de pirotehniștii de la o unitate de specialite din Ciolpani, urmând să fie distrus.

Lucrătorii care plantau pomi în parcul Izvor, din Capitală, au descoperit, joi, un proiectil din primul război mondial, acesta fiind luat din zonă de pirotehniștii de la o unitate de specialite din Ciolpani, urmând să fie distrus.

Purtătorul de cuvânt al Unității Speciale de Intervenție în Situații de Urgență Ciolpani, maiorul Ovidiu Henke, a declarat, pentru MEDIAFAX, că pitotehniștii au fost chemați în parcul Izvor, în jurul orei 13.00, pentru a dezamorsa un proiectil.

La fața locului s-a deplasat o echipă de pirotehniști care a constatat că, ceea ce unii anunțau că este "o bombă", este de fapt un proiectil de 76 de milimetri, din primul război mondial, fără focos.

Proiectilul a fost ridicat de pirotehnicieni și transportat la un depozit special, ulterior urmând să fie distrus.

Maiorul Henke a adăugat că astfel de intervenții sunt frecvente, pirotehniștii intervenind, săptămânal, la aproximativ trei situații de acest fel, de obicei fiind descoperită muniție din cel de al doilea război mondial. (Mediafax)

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cel mai bun oraș din lume în care să trăiești în 2026
Digi24
Femeia suspectată că ar fi încercat să-l asasineze în Monaco pe oligarhul Vadim Ermolaev a fost găsită moartă în apropiere de Kiev
Cancan.ro
4.000 lei amendă tuturor românilor care locuiesc la casă și fac acest lucru în curte, crezând că nu îi vede nimeni
Prosport.ro
Imagini provocatoare: Loredana a făcut show la Monaco! Prietena Simonei Halep s-a distrat de minune
Adevarul
Victoraș Micula, smerit la o mănăstire din Oradea: „Am dus cu roaba bolovani. Munca m-a făcut să îmi schimb valorile”
Mediafax
LOVITURĂ pentru Marine Le Pen! Ce se va întâmpla cu candidatura ei la Președinția Franței
Click
Ea e Rontzi, nepoata de 10 pe linie, la Bac, a lui Mircea Badea! Ce medie a obținut fiul lui Dan Helciug: „Pe munca lui, fără meditații!”
Digi24
A murit Lauren Bennett, interpretă a piesei „Party Rock Anthem” a formației LMFAO şi membră a trupei G.R.L. Artista avea 37 de ani
Cancan.ro
Furtuni puternice lovesc România. 37 de județe sunt vizate de avertizarea ANM
Ce se întâmplă doctore
Maria Dragomiroiu, spectaculoasă în costum de baie la 70 de ani. Imaginile din vacanța petrecută în SUA
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Cum ajungi mai repede la Beach Please: cu trenul sau cu mașina? Ruta cea mai rapidă
Descopera.ro
Ce fructe să NU pui niciodată în smoothie?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-a „pocnit” soția cu un pui congelat
Descopera.ro
Oamenii de știință ar fi rezolvat, în sfârșit, paradoxul informațional al găurilor negre