Prima pagină » Știri externe » BBC: Grecii vor să aducă Guvernul în fața Curții Penale Internaționale din cauza măsurilor de austeritate

BBC: Grecii vor să aducă Guvernul în fața Curții Penale Internaționale din cauza măsurilor de austeritate

BBC: Grecii vor să aducă Guvernul în fața Curții Penale Internaționale din cauza măsurilor de austeritate
Un grup de cetățeni greci încearcă să aducă Guvernul de la Atena în fața Curții Penale Internaționale de la Haga, din cauza măsurilor de austeritate adoptate de acesta, pe care le califică drept genocid pe timp de pace și crime împotriva umanității, relatează BBC News Online.

Un grup de cetățeni greci încearcă să aducă Guvernul de la Atena în fața Curții Penale Internaționale de la Haga, din cauza măsurilor de austeritate adoptate de acesta, pe care le califică drept genocid pe timp de pace și crime împotriva umanității, relatează BBC News Online.

În spatele cazului sunt o mamă și o fiică, Olga și Tanya Yeritsidou, dar ele sunt susținute de un grup mai mare, care se întrunește în fiecare săptămână la periferia Atenei. Cel mai tânăr membru al grupului are 19 ani, iar cel mai bătrân 50. Aceștia nu sunt disidenți politici sau extremiști, ci greci din clasa de mijloc – profesori, avocați, psihoterapeuți -, care au fost puternic afectați de tăierile bugetare.

Cele două femei i-au trimis scrisori în 2008 premierului din perioada respectivă, Costas Karamanlis, avertizându-l asupra consecințelor măsurilor de austeritate. Când următorul Guvern a intrat în funcțiune în 2009, ele au trimis și mai multe scrisori. După ce s-au adresat justiției grecești, care nu le-a tratat cu seriozitate, ele au decis să se adreseze Curții Penale Internaționale de la Haga.

Întrebate dacă cred într-adevăr că politicile Guvernului constituie „genocid” și „crime împotriva umanității”, ele au răspuns afirmativ. „Lăsându-ne fără venit, ei ne interzic să ne căsătorim și să avem copii. Tinerii care nu se pot întreține nu se pot căsători. Rata sinuciderilor a crescut vertiginos. Iar mulți tineri sunt obligați să emigreze în alte țări, doar bătrânii mai rămân aici. Dar și ei mor pentru că nu au medicamente”, explică Olga.

„Și putem demonstra că ei au știut amploarea, au știut gravitatea și nu numai că au acceptat acest lucru, dar s-au opus în mod activ altor soluții”, a adăugat Tanya, întrebată dacă sugerează că Guvernul grec a intenționat să obțină aceste consecințe.

Curtea Penală Internațională a primit documentele și le-a informat pe cele două femei că va analiza probele.

George Katrougalos, profesor de drept constituțional, susține însă că există puține șanse ca acest caz să obțină câștig de cauză. „Este absurd din punct de vedere legal. Nu există baze legale pe care să se bazeze un proces”, explică el. „Dar îl pot înțelege ca pe un răspuns uman la criză. Există un sentiment general în țările care se confruntă cu criza financiară că cineva trebuie să plătească (…). Publicul caută pe cineva pe care să arunce vina”, adaugă el.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
OFF The Record. Judecător Bogdan Mateescu: Jalonul PNRR privind pensiile magistraților putea fi reglat în 5 minute
Digi24
„O clică de nătărăi” - despre cine vorbește Traian Băsescu și legătura cu Călin Georgescu
Cancan.ro
Unde a fost găsită Denisa, românca dispărută în Belgia, după 10 zile de căutări? 'Nu vă doresc să ajungeți în punctul în care eu sunt'
Prosport.ro
FOTO. Eleonora, una dintre cele mai frumoase jurnaliste, a atras privirile la meci
Adevarul
Reforma „uitată” pe care România e obligată să o facă. „E momentul să pună în ordine haosul intenționat întreținut de guvernanți”
Mediafax
Macron reacție dură către Meloni, după declarațiile despre incidentul de la Lyon
Click
De câtă carne ai nevoie pentru 100 de sarmale. Secretul gospodinelor pentru o mâncare delicioasă
Digi24
Arhitectul din culise al întâlnirii Nicușor Dan – Marco Rubio: agentul de modelling al Melaniei
Cancan.ro
Concurentul de la Desafio săltat de mascații de la DIICOT pentru posesie de droguri
Ce se întâmplă doctore
Oana Roman, nemachiată și fără filtre. Cum arată, în realitate, la aproape 50 de ani. „No filter. Doar creme bune și grijă pentru ten”
Ciao.ro
Vedetele din România au strălucit la Balul Mascat Bridgerton din București. Adelina Pestrițu și Nicole Cherry au atras toate privirile
Promotor.ro
Mașina rusească la care visau românii în perioada comunistă revine după un sfert de secol. Dar, e fabricată în China
Descopera.ro
China a construit robotul suprem! Ce poate face?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Cercetătorii au descoperit temperatura ideală care reduce stresul în timpul somnului