Prima pagină » Știri » Predoiu: Două expresii urâte circulă în mediul de afaceri și în administrație -„șpagă și parandărăt”

Predoiu: Două expresii urâte circulă în mediul de afaceri și în administrație -„șpagă și parandărăt”

Ministrul demis al Justiției a declarat, joi, că speră să dispară din vocabular două expresii urâte care circulă în mediul de afaceri și în administrație, "șpagă și parandărăt", arătând că un om de afaceri trebuie să refuze contracte dacă este condiționat de administrație, dar să semnaleze problema.

Ministrul demis al Justiției a declarat, joi, că speră să dispară din vocabular două expresii urâte care circulă în mediul de afaceri și în administrație, „șpagă și parandărăt”, arătând că un om de afaceri trebuie să refuze contracte dacă este condiționat de administrație, dar să semnaleze problema.

„Cum poate mediul de afaceri să susțină mediul de afaceri? În primul rând rezistând tentației de a juca incorect. Există două expresii urâte care circulă în mediul de afaceri dar și în administrație. Sunt experesii care nu ne fac cinste și care sper să dispară din vocabular: șpaga și parandărăt. Știm ce este una, știm ce este cealaltă, pentru că lumea vorbește deschis despre aceste practici. E mai important să se refuze aceste practici, să strângi din dinți și să refuzi aceste contracte dacă ești condiționat de administrație, dar să semnalezi această problemă”, a spus Cătălin Predoiu, la conferința „Transparency and Business – Transparența și mediul de afaceri”, organizată de Camera de Comerț Româno-Germană, Ambasada Germaniei și agenția MEDIAFAX.

Demnitarul a precizat că problema trebuie semnalată de investitori nu numai ambasadorului, dacă sunt dintr-o țară străină, ci și instituților abilitate, care trebuie să elimine acest proces.

„Între doi operatori economici, unul bun și altul mai puțin bun, trebuie să câștige cel bun, nu cel mai puțin bun care cotizează. Încrederea în mediul de afaceri va crește în măsura în care vom elimina aceste fenomene. Refuzați să faceți afaceri cu cei care nu le fac în mod cinstit. Sunt și alte chestiuni legate de fair-play care trebuie să guverneze competiția economică. Important este să-i știm pe cei care distorsionează lumea afacerilor practicând corupția”, a mai spus Predoiu.

Transparența și mediul de afaceri, experiența Justiției în România și Germania, experiența companiilor cu sectorul public în Germania și România, informații practice legislative pentru companii sunt teme ale conferinței „Transparency and Business – Transparența și mediul de afaceri”, care se desfășoară în Capitală.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Un „laser spațial” record a erupt din galaxii care fuzionează la 8 miliarde de ani-lumină distanță