Prima pagină » Magazin » GALERIE FOTO: Un experiment înfricoșător al lui Charles Darwin, pus din nou în practică

GALERIE FOTO: Un experiment înfricoșător al lui Charles Darwin, pus din nou în practică

Magazin
Wired.com publică o galerie foto cu un experiment înfricoșător al lui Charles Darwin, realizat în 1868. El a electrocutat un bărbat cu ajutorul unui dispozitiv plasat pe fața acestuia, după care a început să le arate imaginile tuturor celor care veneau la el în vizită.

Wired.com publică o galerie foto cu un experiment înfricoșător al lui Charles Darwin, realizat în 1868. El a electrocutat un bărbat cu ajutorul unui dispozitiv plasat pe fața acestuia, după care a început să le arate imaginile tuturor celor care veneau la el în vizită.

Aceștia trebuiau să spună ce emoție trădează fața bărbatului electrocutat: furie, spaimă, tristețe, poate chiar bucurie. Darwin voia să afle care sunt toate emoțiile primordiale existente și cum diferă acestea de la om la animal. Cercetătorul a scris chiar și o carte pe această temă, însă Wired.com scrie că rezultatele prezentate acolo nu sunt prea relevante, deoarece Darwin a avut un număr foarte mic de subiecți pe care i-a testat, mai exact 24.

Acum, studenții de la Universitatea Cambridge, pe care Darwin a absolvit-o, au reluat studiul. Ei au folosit fotografiile de față, realizate de psihologul francez Benjamin Duchenne. Studenții au prezentat fotografiile din 1868 unui număr de 18.000 de voluntari, care au fost puși să spună ce emoții trădează acestea.

Rezultatele sunt surprinzătoare: dacă majoritatea subiecților lui Darwin au spus că bărbatul electrocutat dă dovadă de tărie și tenacitate, în prezent cei mai mulți dintre cei 18.000 de respondenți au spus că omul pare pur și simplu „plctisit”. Astfel, Wired.com scrie că emoțiile nu variază numai de la om la animal sau de la o cultură la alta, ci și din punct de vedere istoric.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Manchester City câștigă Cupa Angliei în fața celor de la Chelsea
Digi24
Așteptări mari, rezultate dezamăgitoare. Summitul cu Xi îl readuce pe Trump la realitate: China nu a cedat în problemele importante
Cancan.ro
Grindina a făcut prăpăd în România. Ciclonul a lovit o mare parte din țară
Prosport.ro
FOTO. Iulia Pârlea, în costum de baie pe plaja din Grecia. Prezentatoarea TV pentru care s-au certat Marica şi Torje arată spectaculos
Adevarul
Mai mulți răniți după ce un bărbat a intrat cu mașina într-o mulțime în Italia. Șoferul a înjunghiat un trecător care a încercat să-l oprească
Mediafax
NATO va presa companiile europene de armament să crească investițiile
Click
Horoscop 17 mai. Leii sunt în centrul atenției, Scorpionii au de luat decizii importante
Digi24
Omul pe care Putin îl vrea mort și care ar putea obține pacea în Ucraina: „Am avut de-a face cu ei mulți ani, știu cum să le vorbesc”
Cancan.ro
Cât durează finala Eurovision 2026. Ora la care se va termina spectacolul de la Viena
Ce se întâmplă doctore
Daniela Crudu, de nerecunoscut! Cum a ajuns să arate acum. Fanii sunt îngrijorați: „E bolnavă?”
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Turcii și românii lucrează la o dronă terestră pentru armată: FOTO și primele detalii despre proiect
Descopera.ro
Vera West, femeia care a creat unul dintre cele mai recunoscute costume din istoria filmului horror
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Într-un restaurant select, un muzician se apropie de masa lui Bulă
Descopera.ro
Ziua în care România cucerea cel mai înalt munte