Prima pagină » Economic » Alibaba răscumpără 20% din acțiuni de la Yahoo, pentru 7,1 miliarde dolari

Alibaba răscumpără 20% din acțiuni de la Yahoo, pentru 7,1 miliarde dolari

Alibaba răscumpără 20% din acțiuni de la Yahoo, pentru 7,1 miliarde dolari
Miliardarul chinez Jack Ma va răscumpăra de la Yahoo jumătate din participația de 40% deținută de compania americană la grupul Alibaba, cel mai mare jucător pe piața comerțului electronic din China, pentru 7,1 miliarde de dolari, transmite Reuters.

Jack Ma, care a făcut avere odată cu ascensiunea internetului în China, pregătește Alibaba pentru listarea la bursă.

Yahoo urmează să primească, în schimbul a 20% din acțiunile Alibaba, 6,3 miliarde dolari în cash și titluri cu drepturi preferențiale, nou emise, în valoare de 800 milioane de dolari la compania chineză, potrivit unui comunicat transmis luni de cele două companii.

Compania americană a cumpărat în 2005 o participație de 40% la Alibaba pentru un miliard de dolari.

Jack Ma și Alibaba încearcă din 2010 să răscumpere pachetul de acțiuni de la Yahoo. Relația dintre cele două companii este tensionată, din cauza mai multor divergențe care au pornit de la poziționarea Yahoo în sprijinul Google în disputa dintre gigantul căutărilor online și guvernul chinez privind cenzura pe internet.

În același timp, managementul Yahoo a fost criticat dur de acționari în ultimii ani pentru că nu a luat măsuri ferme de revigorare a declinului veniturilor din publicitate online în urma ascensiunii rivalilor Google și Facebook. Majoritatea încasărilor obținute din tranzacția cu Jack Ma vor reveni acționarilor Yahoo.

Disputele companiei americane cu acționarii au început în 2008, când conducerea Yahoo a respins o ofertă de preluare de 48 miliarde de dolari din partea Microsoft. În prezent, compania are o capitalizare de piață de circa 19 miliarde de dolari.

Activele asiatice ale Yahoo – participația la Alibaba și pachetul de 35% la Yahoo Japan controlat în parteneriat cu grupul telecom Softbank Corp – sunt considerate de departe cele mai valoroase dețineri ale companiei.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Spionaj și intimidare: mesaje obținute de jurnaliști arată cum recrutează Rusia informatori în Europa
Digi24
Zelenski: Rusia a fotografiat de trei ori baza aeriană a SUA din Arabia Saudită, înaintea atacului iranian asupra acesteia
Cancan.ro
Câte mii de euro a primit eliminata Loredana Pălănceanu, de la Antena 1, pentru cele 12 săptămâni la Survivor 2026
Prosport.ro
FOTO. Imagini hot cu noua iubită a milionarului care a avut o relație cu Mădălina Ghenea
Adevarul
Generația chiriașilor de nevoie: „Nu îmi permit nici măcar o garsonieră într-un oraș mic, oricât de mult aș munci”
Mediafax
Câți soldați sunt necesari pentru a invada o țară? Lecțiile războaielor recente
Click
Leguma pe care o poți cultiva în ghivece, chiar dacă nu ai o grădină
Digi24
Universitățile din Rusia pun presiune asupra studenților pentru a lupta în Ucraina: „Sunteți cu toții lași?”
Cancan.ro
BREAKING! 'Gata, s-a terminat'. Anunțul momentului din spital, despre Mircea Lucescu
Ce se întâmplă doctore
Daniela Gyorfi a trecut prin mai multe transformări estetice. Cum arăta înainte vedeta: „Sunt o femeie asumată…
Ciao.ro
Cum au arătat Andreea Esca, Delia sau Andra când s-au căsătorit. Andreea Bănică a strălucit într-o rochie minusculă
Promotor.ro
După o lună de război, în Iran benzina a rămas la 12 bani/litru. În România a depășit 9,3 lei
Descopera.ro
Psihologii explică de ce te simți mai bine atunci când ți se anulează planurile
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă: – M-am atins de altă femeie! Preotul: - Ori atingi, ori bagi – este același lucru!
Descopera.ro
Test de cultură generală. Care este cel mai mare număr?