Prima pagină » Economic » Hoții eleni de bijuterii s-au reprofilat după ce grecii au retras miliarde de euro din bănci și i-au ascuns „la saltea”

Hoții eleni de bijuterii s-au reprofilat după ce grecii au retras miliarde de euro din bănci și i-au ascuns „la saltea”

Hoții eleni de bijuterii s-au reprofilat după ce grecii au retras miliarde de euro din bănci și i-au ascuns
Grecii au miliarde de euro ascunși în case, prin dulapuri, lăzi frigorifice, sub podea sau sub saltea, din cauza neîncrederii în stabilitatea băncilor, iar hoții își vor partea lor din această bogăție, ușor de transportat și aproape imposibil de recuperat

Grecii au miliarde de euro ascunși în case, prin dulapuri, lăzi frigorifice, sub podea sau sub saltea, din cauza neîncrederii în stabilitatea băncilor, iar hoții își vor partea lor din această bogăție, ușor de transportat și aproape imposibil de recuperat, potrivit Reuters, scrie Mediafax.

Criza datoriilor suverane a prelungit recesiunea din Grecia pentru al cincilea an consecutiv, a urcat șomajul în rândul tinerilor la circa 50%și ar putea conduce la excluderea țării din zona euro. În ultimii doi ani, grecii au scos din băncile elene peste 72 miliarde de euro, aproximativ 7.000 de euro pentru fiecare locuitor al țării. O mare parte din acestă sumă este reprezentată de retrageri în numerar.

Potrivit poliției elene, bande de hoți care în trecut vizau „ținte grele”, precum bănci sau magazine de bijuterii, se orientează acum către locuințele oamenilor obișnuiți, unde riscul este mai redus și găsesc de obicei sume mari de bani retrase recent din conturile de economii.

Poliția elenă: Unii oameni nici măcar nu-și încuie ușile și ferestrele

„Mulți oameni au retras banii din bănci temându-se de un crah financiar și îi poartă cu ei sau îi ascund în case. Cerem insistent populației să aibă încredere în sistemul bancar, să lase banii în bănci, sau cel puțin într-un loc sigur, și să nu-i ascundă în case. Totodată, populația trebuie să-și ia măcar cele mai simple măsuri de siguranță în privința locuințelor. Unii oameni nici măcar nu-și încuie ușile și ferestrele”, a declarat un purtător de cuvânt al poliției.

Oportunitatea neașteptată oferită de comportamentul grecilor atrage rețele de hoți și din afara țării, inclusiv din state foste sovietice.

Grecii au retras 72 miliarde de euro din bănci în perioada ianaurie 2010 – martie 2012, depozitele rămase fiind de 165 de miliarde de euro. De la sfârșitul lunii martie, retragerile s-au accelerat, ca urmare a lipsei unui rezultat clar în alegerile parlamentare anticipate din 6 mai și a discuțiilor tot mai deschise la nivel european privind o ieșire a țării din zona euro.

Grecii au transferat bani în străinătate, au cheltuit, dar au și păstrat o mare parte din economii în propriile locuințe, în numerar sau în aur.

Dacă Grecia iese din zona euro, banii rămași în băncile elene vor fi probabil convertiți în drahme la un curs neavantajos, impus de stat.

Ascunderea banilor, o tradiție în Grecia

Ascunderea banilor are o vechime comparabilă cu cea a Greciei, potrivit Reuters. În Grecia există foarte multe situri arheologice unde sunt găsite cantități mari de monezi, drahme de argint, ascunse de grecii antici din cauza năvălitorilor.

„Ascunderea bunurilor de valoare, cantități mai mari sau mai mici de monezi din aur, argint și chiar bronz, a fost foarte răspândită în antichitate, mai ales în timp de război, criză sau dificultate. Câteodată cel care ascundea banii murea și astfel au ajuns până în vremurile noastre, îngropați în pământ, ascunși în ziduri, în vase mici sub podele sau în săculeți din piele”, a declarat George Riginos, membru al Asociației Arheologilor Eleni.
Viitori arheologi ar putea descoperi unele din „comorile” ascunse în timpul crizei din 2012, notează cu ironie Reuters.

Potrivit unui bancher, o familie din Rhodos a vizitat recent o sucursală locală încercând cu disperare să afle ce sumă de bani retrăsese un membru al familiei înainte de a muri. Persoana în cauză și-a retras toate economiile înainte de deces, fără a spune nimănui. Copii acestuia au încercat ulterior să dea de urma banilor, au dărâmat chiar pereții casei unde a locuit decedeatul, însă fără succes.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Donald Trump: Mă gândesc serios să retrag SUA din NATO
Digi24
România a pierdut procesul cu compania farmaceutică Pfizer și este obligată să plătească 600 de milioane de euro
Cancan.ro
Zodia feminină care va primi inelul de logodnă în aprilie 2026, potrivit celebrei Cristina Demetrescu
Prosport.ro
FOTO. Gică Hagi o ține de mână și o traversează strada pe Kira, fiica lui care împlinește 30 de ani
Adevarul
„Al treilea front”. China reînvie capacitățile militare ale lui Mao
Mediafax
Prețul petrolului scade din nou sub 100 de dolari după promisiunile lui Trump de a „se retrage” din Iran
Click
Urmează două săptămâni de succes pentru trei zodii. Acești nativi au parte de reușita vieții lor
Digi24
Greg Bovino, șeful grănicerilor SUA, a ieșit la pensie cu tot cu parolele de la conturile de social media ale instituției
Cancan.ro
ANUNȚUL făcut de Rareș Cojoc, după ce milionarul dansator și partenera lui au câștigat încă o medalie de aur
Ce se întâmplă doctore
Imagini uitate cu Ramona Olaru în tinerețe, când nu era celebră! Nimeni nu a mai recunoscut-o în aceste fotografii
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Carburanții, ieftiniți agresiv. Motorina a ajuns la sub 10 lei/litru
Descopera.ro
Lansarea Artemis 2 are loc astăzi! Tot ce trebuie să știi
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Ahmed: – La mine în țară poți să ai 4 neveste!
Descopera.ro
Un „laser spațial” record a erupt din galaxii care fuzionează la 8 miliarde de ani-lumină distanță