Prima pagină » Economic » Creșterea salariilor bugetarilor va fi urmată în viitorii trei ani de politici restrictive – document guvernamental

Creșterea salariilor bugetarilor va fi urmată în viitorii trei ani de politici restrictive – document guvernamental

Creșterea salariilor bugetarilor va fi urmată în viitorii trei ani de politici restrictive - document guvernamental
Majorarea salariilor bugetarilor va fi urmată în viitorii trei ani de o politică restrictivă a Guvernului, în care eventualele creșteri ale cheltuielilor cu salariile, anticipate deja în scădere, vor fi strict condiționate de evoluția economiei românești și în special de nivelul productivității.

Majorarea salariilor bugetarilor va fi urmată în viitorii trei ani de o politică restrictivă a Guvernului, în care eventualele creșteri ale cheltuielilor cu salariile, anticipate deja în scădere, vor fi strict condiționate de evoluția economiei românești și în special de nivelul productivității.

Ca pondere în Produsul Intern Brut, cheltuielile cu salariile vor fi limitate la 7,1% în 2013, la 7% în 2014 și la 6,8% în 2015, înregistrând un sens descendent.

„Din punct de vedere al sustenabilității pe termen mediu și lung, este important ca eventualele creșteri ale cheltuielilor cu salariile în sectorul bugetar din anii următori să se facă doar în linie cu evoluția activității economice și în special cu câștigurile de productivitate”, se arată într-un document guvernamental.

Chiar și în condițiile în care politica fiscal-bugetară rămâne prudentă și deficitul bugetar continuă să se reducă, Guvernul ia în calcul și riscurile interne generate de posibile „derapaje” ale politicii fiscale și reformelor, în contextul „incertitudinilor asociate calendarului electoral”, riscuri legate de încetinirea ritmului de creștere economică și presiune pe ținta de venituri bugetare.

Guvernul a decis recent creșterea salariilor în sectorul bugetar cu 8% de la 1 iunie și cu încă 7,4% de la 1 decembrie, a doua majorare urmând să fie operată însă doar dacă situația bugetară o va permite.

Decizia reprezintă o recuperare a remunerației, după ce salariile bugetarilor au fost reduse cu 25% în iulie 2010 și majorate ulterior, în 2011, cu doar 15%.

În urma celor două etape de creștere din acest an, cheltuielile cu salariile ar urma să urce de la 6.9% la 7,2% din PIB.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Se schiază de sâmbătă la Transalpina pe două pârtii din golul alpin
Digi24
JD Vance: UE nu ar trebui să atace companiile americane pentru „mizerii”. Elon Musk s-a grăbit să-i mulțumească vicepreședintelui
Cancan.ro
Nuntă surpriză în Guvernul României. Premierul Ilie Bolojan s-ar fi căsătorit în secret
Prosport.ro
FOTO. Cum arată la 43 de ani Ileana Lazariuc, fosta noră a magnatului Ion Țiriac
Adevarul
Momentul în care un șofer a zburat cu Mercedesul peste un sens giratoriu și alte două mașini. Ce s-a întâmplat
Mediafax
Căsătorie forțată în familia Cioabă? / O minoră a adus pe lume un copil după o logodnă controversată / Fratele regelui Cioabă, cercetat penal
Click
Horoscop săptămâna 5-11 decembrie. Trei zodii își schimbă destinul și dau lovitura pe plan profesional
Cancan.ro
Concubina lui Ilie Bolojan, apariție impecabilă la Viena. Cum s-a prezentat Ioana, de mână cu premierul României
Ce se întâmplă doctore
Planta pe care trebuie să o pui la ușa casei ca să atragi bani, noroc și protecție, conform Feng Shui
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Tesla Model 3 Standard, disponibilă și în România. E cea mai ieftină Tesla și poate fi luată în rate
Descopera.ro
SINGURA diferență dintre Coca-Cola și Pepsi! Tu ȘTII?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ nedumerit: - Iubita mea s-a întins pe canapea, şi-a dat fusta jos, şi-a smuls...
Descopera.ro
Mitul medieval care ascunde una dintre cele mai profunde teorii despre sufletul uman