Prima pagină » Economic » Șeful guvernului austriac susține crearea unei uniuni bancare europene

Șeful guvernului austriac susține crearea unei uniuni bancare europene

Șeful guvernului austriac susține crearea unei uniuni bancare europene
Șeful guvernului austriac, cancelarul social-democrat Werner Faymann, s-a declarat în favoarea creării unei uniuni bancare europene, cu reguli stricte de control, după ce Spania a cerut sprijin pentru bănci, iar zona euro a convenit să îi acorde până la 100 de miliarde de euro.

Șeful guvernului austriac, cancelarul social-democrat Werner Faymann, s-a declarat în favoarea creării unei uniuni bancare europene, cu reguli stricte de control, după ce Spania a cerut sprijin pentru bănci, iar zona euro a convenit să îi acorde până la 100 de miliarde de euro, informează Mediafax, citând AFP.

„Crearea euro în lipsa instrumentelor necesare de control a fost cu siguranță o eroare. Statele Unite au o datorie mult mai mare decât cea a Europei, dar dispun de instrumentele necesare pentru administrarea ei”, a declarat Faymann publicației Kurier et Osterreich.

Cancelarul a spus că procesul va fi cu siguranță îndelungat dar la capătul său va exista o uniune bancară.

Faymann așteaptă ca la summitul UE din 28-29 iunie să se stabilească primele măsuri ale unui program de creștere economică, care să funcționeze în paralel cu Pactul de austeritate bugetară.

„Trebuie stabilite măsuri eficace de stimulare a creșterii economice, iar fondurile europene care nu au fost accesate să fie investite în programe care să ducă la crearea de locuri de muncă”, a arătat oficialul austriac.

Faymann a notat totodată că la summitul UE trebuie stabilite planuri concrete pentru introducerea unei taxe pe tranzacțiile financiare.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
„Nostradamus cel viu” face o profeție înfiorătoare pentru următoarele luni ale lui 2026
Digi24
Avertisment de la Guvern: România riscă penalizări de 15 miliarde de euro
Cancan.ro
BREAKING | Plutonierul major în rezervă Rădoiu Ovidiu-Nicolae a murit la doar 37 de ani
Prosport.ro
FOTO. „Cea mai frumoasă femeie de pe planetă”. S-a căsătorit cu Eugenia și a spus-o fără ocolișuri
Adevarul
Bolizi de sute de mii de euro folosiți de fiul procurorului Gigi Valentin Ștefan, anchetat într-un dosar de trafic de influență
Mediafax
Traian Băsescu crede că Bolojan va candida la Președinția României
Click
Rețeta grecească de gogoși care a cucerit internetul. Cum faci acest desert pufos și delicios în doar 20 de minute
Digi24
„Iranul ne ține arma la tâmplă”, avertizează un fost șef al CIA. Ce spune Leon Panetta despre opțiunile lui Trump de a încheia războiul
Cancan.ro
Andreea Sasu a fost dusă din nou de urgență la spital. Philipp Plein, mesaj sfâșietor
Ce se întâmplă doctore
Focar de norovirus pe o navă de croazieră din Caraibe: peste 100 de persoane infectate. Cum diferă de Covid-19 și Hantavirus
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Noul model Dacia Striker, surprins în trafic pe autostrada din Argeș. Imagini exclusive cu noul crossover
Descopera.ro
Ce s-ar întâmpla dacă rotația Pământului s-ar schimba?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: - Vreau să fac schimbul de ulei. Mecanicul: - Ce maşină e?
Descopera.ro
Pierderea biodiversității amenință direct sănătatea oamenilor, arată un nou studiu: dispariția polenizatorilor afectează alimentația și veniturile