Prima pagină » Știri externe » ALEGERI PREZIDENȚIALE ÎN EGIPT, a doua zi a turului doi. Egiptenii au de ales între un regim islamic și un reprezentant al fostei puteri

ALEGERI PREZIDENȚIALE ÎN EGIPT, a doua zi a turului doi. Egiptenii au de ales între un regim islamic și un reprezentant al fostei puteri

ALEGERI PREZIDENȚIALE ÎN EGIPT, a doua zi a turului doi. Egiptenii au de ales între un regim islamic și un reprezentant al fostei puteri
Birourile de vot s-au deschis duminică în Egipt în cea de a doua și ultima zi a turului doi al alegerilor prezidențiale, primul scrutin prezidențial de la îndepărtarea de la putere a lui Hosni Mubarak, în februarie 2011, relatează AFP.

Birourile de vot s-au deschis duminică în Egipt în cea de a doua și ultima zi a turului doi al alegerilor prezidențiale, primul scrutin prezidențial de la îndepărtarea de la putere a lui Hosni Mubarak, în februarie 2011, relatează AFP.

Birourile s-au deschis la ora locală 8.00 (9.00, ora României) și urmează să fie închise la ora locală 20.00 (21.00, ora României). Sâmbătă, votarea a fost prelungită cu o oră.

Peste 50 de milioane de alegători sunt chemați să aleagă între doi candidați: un lider vocal al Fraților Musulmani, Mohammed Morsi, și ultimul premier al lui Mubarak, Ahmad Shafiq, considerat candidatul armatei, care conduce țara de la îndepărtarea fostului președinte.

Rezultatele oficiale urmează să fie anunțate, în principiu, pe 21 iunie.

Operațiunile de votare s-au desfășurat fără incidente majore sâmbătă, dar, cu câteva ore înaintea închiderii birurilor de vot, armata a anunțat dizolvarea Parlamentului ales în ianuarie, ca urmare a aplicării unei hotărâri a justiției ce invalidează alegerile legislative.

Criticii armatei o acuză că a orchestrat decizia Înaltei Curți Constituționale, anunțată joi, de invalidare, din cauza unui viciu al legii electorale, a rezultatelor alegerilor legislative câștigate de Frații Musulmani.

De asemenea, Curtea Constituțională i-a permis lui Shafiq să rămână în cursă, invalidând o lege care interzicea oficialilor fostului regim să se prezinte în alegeri.

Cursa prezidențială a polarizat țara între cei care se tem de revenirea la fostul regim, în cazul în care este ales Shafiq, și cei care resping introducerea religiei în politică, în cazul victoriei Fraților Musulmani.

ALEGERI ÎN GRECIA – GÂNDUL TRANSMITE LIVE TEXT

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Vremea în România până pe 23 martie: estimările ANM pentru următoarele patru săptămâni
Digi24
Rusia i-a propus public lui Donald Trump un acord economic în valoare de 14 trilioane de dolari. Cu o condiție
Cancan.ro
Unde a fost găsită Denisa, românca dispărută în Belgia, după 10 zile de căutări? 'Nu vă doresc să ajungeți în punctul în care eu sunt'
Prosport.ro
FOTO. Două handbaliste de top de la CSM București se iubesc! Ce au dezvăluit jucătoarele de Sf. Valentin
Adevarul
Reforma „uitată” pe care România e obligată să o facă. „E momentul să pună în ordine haosul intenționat întreținut de guvernanți”
Mediafax
Care este cel mai eficient și economic sistem de încălzire, potrivit unui nou studiu
Click
Universul rescrie destine! 3 zodii renasc, începând cu 2 martie
Digi24
„Călăul” din Rusia, care și-a pus soldații să se împuște singuri, acuză că este pedepsit pe nedrept. „Eram erou, acum mă țin în cușcă”
Cancan.ro
Temutul Ghenosu, reținut de DIICOT! Ce acuzații i se aduc interlopului 😲
Ce se întâmplă doctore
Imaginea cu care Christina Ich a împărțit internetul în două. Poza care a stârnit controverse! A renunțat complet la haine
Ciao.ro
Sună periculos, trage fusta mai jos! Vedetele din România s-au aplecat prea mult și s-a văzut tot
Promotor.ro
Dacia extinde producția în afara României. Un nou model va fi produs în Turcia
Descopera.ro
Cine a fost femeia care a gândit alături de Einstein?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BULĂ: -– Te-am văzut în vis, erai dezbrăcată!
Descopera.ro
Roboții prezentați la un festival din China s-au „urcat” pe pereți și au dansat alături de copii