Prima pagină » Știri externe » Gest istoric al reginei Marii Britanii: a strâns mâna fostului lider al IRA, Martin McGuinness

Gest istoric al reginei Marii Britanii: a strâns mâna fostului lider al IRA, Martin McGuinness

Gest istoric al reginei Marii Britanii: a strâns mâna fostului lider al IRA, Martin McGuinness
Regina Elizabeth a Marii Britanii, care s-a aflat miercuri la Belfast, a dat mâna cu Martin McGuinness, fostul lider al Armatei Republicane Irlandeze (IRA), actualul vicepremier nord-irlandez, într-un gest istoric, potrivit Buckingham Palace, relatează AFP.

Regina Elizabeth a Marii Britanii, care s-a aflat miercuri la Belfast, a dat mâna cu Martin McGuinness, fostul lider al Armatei Republicane Irlandeze (IRA), actualul vicepremier nord-irlandez, într-un gest istoric, potrivit Buckingham Palace, relatează AFP.

Această strângere de mână s-a produs în spatele ușilor închise, într-un teatru din Belfast, în prezența soțului reginei, prințul Philip, a președintelui irlandez Michael D. Higgins și a premierului Irlandei de Nord, Peter Robinson.

Întâlnirea, care a avut loc în a doua zi a vizitei reginei, marchează o etapă simbolică importantă în reconcilierea în Irlanda de Nord, provincie britanică afectată de un conflict comunitar care a durat peste 30 de ani, soldat cu peste 3.500 de morți, până la acordurile de pace din 1998.

Un purtător de cuvânt al lui David Cameron a apreciat că este „normal ca regina să se întâlnească cu reprezentanții tuturor părților”. El a amintit că vizita istorică efectuată de regină în Irlanda în 2011, apreciind că aceasta ar fi permis „relațiilor între cele două state să ajungă la un nou nivel”.

Martin McGuinness, în vârstă de 62 de ani, de confesiune catolică, a fost lider al IRA, care a luptat împotriva dominației britanice în Ulster în timpul celor 30 de ani de conflict. Membru al partidului Sin Fein, este unul dintre principalii inițiatori ai procesului care a determinat mișcarea clandestină să depună armele și un negociator major al acordului de pace din Vinerea Marea în 1998.

Comentarii 0

Lasă un răspuns

Trebuie să fii autentificat pentru a publica un comentariu.
Vă rugăm să țineți cont că folosirea injuriilor, a limbajului instigator la ură, a apelurilor la violență sau trimiterea repetată, în mod abuziv, a aceluiași comentariu pot duce nu doar la ștergerea mesajului, ci și la suspendarea temporară a dreptului de a comenta. Site-ul nostru încurajează dezbaterile aprinse, dar civilizate. Vă mulțumim pentru înțelegere și pentru contribuția la o discuție bazată pe argumente, nu pe atacuri.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
INCREDIBIL! Echipajul s-a ÎMBĂTAT înainte de un zbor de peste ocean. Avionul NU A MAI DECOLAT
Digi24
VIDEO Gluma lui Zelenski cu Trump despre o vizită la Moscova
Cancan.ro
Ce note au luat copiii vedetelor din România la Bacalaureat 2026: 'Este o premieră!'
Prosport.ro
FOTO. Corina Caragea, imagini incendiare în costum de baie. Prezentatoarea de la PRO TV, apariție wow în vacanța din Puglia
Adevarul
Noua Dacia Striker i-a cucerit pe britanicii de la Top Gear: „Pare să ofere multe pentru puțin”
Mediafax
Erdogan le-a oferit liderilor NATO revolvere personalizate
Click
Anca Serea, revoltată după ce fiica sa cea mare a aflat notele la BAC: „Inuman și nedrept!”
Digi24
VIDEO Furtună de nisip pe plajele din Eforie. imaguini cu fenomenul și avertismentul salvamarilor
Cancan.ro
Ultimul mesaj al pilotului care s-a aruncat din avion. Detalii tulburătoare din anchetă
Ce se întâmplă doctore
Rezultate Bacalaureat 2026. Rata de promovare a crescut la 74,8%, iar 45 de absolvenți au obținut media 10
Ciao.ro
Poveştile de iubire care au rămas doar o amintire! Imagini tari cu Gina Pistol, Răzvan Fodor sau Andra Măruţă şi foştii parteneri
Promotor.ro
Am văzut noua Dacia MADE IN TURCIA. Noul crossover sub 25.000 de euro care provoacă Skoda Octavia Combi și Volkswagen Golf Variant
Descopera.ro
Din ce sunt făcute cochiliile scoicilor?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Bulă e puțin ofticat în noaptea nunții: – Din cate văd, dragă...
Descopera.ro
Soții cetățenilor români din străinătate ar putea primi cetățenia fără a locui în România