Prima pagină » Economic » ATAC INFORMATIC. Aproape 60 de milioane de euro au fost sustrase din conturi bancare din mai multe țări

ATAC INFORMATIC. Aproape 60 de milioane de euro au fost sustrase din conturi bancare din mai multe țări

ATAC INFORMATIC. Aproape 60 de milioane de euro au fost sustrase din conturi bancare din mai multe țări

Aproape 60 de milioane de euro au fost furate din conturile bancare ale unor instituții financiare internaționale în urma mai multor atacuri informatice automate, scrie Sky News.

În jur de 60 de bănci au fost păgubite. Experții de la companiile de securitate McAfee și Guardian Analytics susțin că hackerii par a fi acces la anumite informații „din interiorul” companiilor vizate. Atacurile au pornit din Italia și s-au răspândit în Germania, Marea Britanie și apoi America de Nord.

„Dacă toate tentativele de fraudă ar fi avut succes, valoarea totală a prejudiciului ar fi putut fi de peste 2 miliarde de euro”, se arată într-un raport întocmit de cele două companii.

Programul malițios folosește mai multe servere prin care erau lansate tentative de jaf care vizau atât conturile bancare ale unor persoane fizice cât și a unor companii. Banii furați erau virați apoi într-un alt cont, în tranzacții pornind de la câteva mii de euro și ajungând la circa 100.000 de euro.

Experții avertizează că atacul nu s-a încheiat încă, existând în prezent sute de alte servere care găzduiesc programul malițios care acționează automat.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Reacția lui Donald Trump atunci când a fost întrebat despre alegerile din Ungaria: Vă mulțumesc
Digi24
Peter Magyar, atac dur la Viktor Orban după victoria electorală: „Țara noastră a fost condusă de un grup criminal organizat”
Cancan.ro
Viktor Orban și-a recunoscut înfrângerea în urmă cu puțin timp. S-a scris istorie cu un RECORD incredibil
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Victoria lui Magyar a zguduit piețele. Ce se întâmplă cu forintul după alegerile din Ungaria
Click
Moment incredibil pentru Jean de la Craiova. Soția artistului, față în față cu amanta: „Nu știa că eu sunt însurat”
Digi24
După eșecul negocierilor de la Islamabad, Trump anunță o blocadă a SUA asupra Strâmtorii Ormuz: „Suntem pe deplin «gata de acțiune»”
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Unde poți vedea ultimul Mercedes dezvoltat cu ajutorul Porsche?
Descopera.ro
Cine a orchestrat intrarea României în Primul Război Mondial?
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
Ce este fenomenul „manosphere” și de ce politicienii britanici cer măsuri ferme pentru protejarea bărbaților?