Prima pagină » Știri externe » Imigranții vor trebui să treacă un TEST DE PATRIOTISM pentru a se stabili în Marea Britanie

Imigranții vor trebui să treacă un TEST DE PATRIOTISM pentru a se stabili în Marea Britanie

Imigranții vor trebui să treacă un TEST DE PATRIOTISM pentru a se stabili în Marea Britanie
Persoanele care doresc să se stabilească în Marea Britanie vor trebui să cunoască imnul național și evenimentele importante din istoria țării, potrivit noilor reglementări privind acordarea cetățeniei britanice, relatează Daily Express în ediția electronică.

Persoanele care doresc să se stabilească în Marea Britanie vor trebui să cunoască imnul național și evenimentele importante din istoria țării, potrivit noilor reglementări privind acordarea cetățeniei britanice, relatează Daily Express în ediția electronică.

Ministrul de Interne, Theresa May, a ordonat revizuirea testului de acordare a cetățeniei, pentru a pune un accent mai important pe patriotism, decât pe drepturile și beneficiile imigranților.

Rescrierea ghidului Viața în Marea Britane s-a impus în urma temerilor că imigranții învățau din acesta pur și simplu cum să profite de prosperitatea statului, astfel încât secțiuni întregi conținând instrucțiuni de solicitare legală a unor beneficii vor fi eliminate.

Noua versiune, care va fi instrodusă în toamnă, îi va învăța pe imigranți că Marea Britanie este o țară creștină prin tradiție, cu o „istorie lungă și fascinantă”, și va curpinde secțiuni despre principalele invenții, descoperiri și cultura britanică.

Astfel, vor fi introduse secțiuni despre instituția monarhică, despre artiști importanți, scriitori și dramaturgi, ca William Shakespeare, dar și The Beatles, Ducele de Wellington, Florence Nightingale, Emmeline Pankhurst, Jane Austen și Charles Dickens.

„Este foarte diferit de vechiul (ghid) – chestiuni legate de drepturi, informații practice care nu au nimic de a face cu cultura britanică -, referindu-se mai mult la responsabilități”, atrăgând atenția că „în marea Britanie nu este loc pentru extremism”, potrivit unei surse din cadrul Ministerului de Interne. Noul ghid va cuprinde și o serie de informații despre principalele infracțiuni, pentru a înlesni înțelegerea legii.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Prima reacție a lui Bolojan după decizia CCR privind pensiile speciale: vom face demersurile pentru recuperarea banilor
Digi24
Moscova cere direct anularea deciziei NATO de la summitul din București. Ce înseamnă acest lucru
Cancan.ro
Cât va ține valul de ninsori și ger, de fapt. Cod roșu în Capitală și zăpadă de 50 de cm
Prosport.ro
FOTO. Transformarea Larisei Iordache. Cum arată după ce a născut
Adevarul
Confesiunile războinicului care conduce un grup de români în prima linie în Ucraina. „Lasă sechele, nu voi mai fi niciodată un civil normal”
Mediafax
UE oferă un salariu de aproape 6.800 de euro și un post permanent. Ce este concursul AD5
Click
A ajuns de la o pensie de 850 € la venituri de 3.500 €. Metoda folosită de un pensionar de 77 de ani
Digi24
Operațiunea „Conserva”. Cum a mascat propaganda Kremlinului dispariția lui Putin
Cancan.ro
Cel mai cunoscut primar din România și-a terorizat fosta soție: 'A oferit 50.000 de euro ca să-mi facă felul'
Ce se întâmplă doctore
Ce s-a ales de Mircea Radu, fostul prezentator de la „Din dragoste”? E complet transformat la 56 de ani
Ciao.ro
Vedetele din România, surprinse în zăpadă. Unele au pus mâna pe lopată, altele s-au distrat în ger
Promotor.ro
Foto / Controalele cu radarul pistol scot la iveală mai mult decât depășirea vitezei legale. Ce au găsit polițiștii în trafic
Descopera.ro
Descoperire ȘOC într-o peșteră din România
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. BUBULINA merge la psiholog: – Săptămâna viitoare vom lucra cu inconștientul
Descopera.ro
Ce se întâmplă cu studenții care folosesc social media mai mult de 16 ore pe săptămână?