Prima pagină » Știri » Băsescu: Românii au o ostilitate față de mine,dar obligația mea este să merg în campanie să le explic

Băsescu: Românii au o ostilitate față de mine,dar obligația mea este să merg în campanie să le explic

Băsescu: Românii au o ostilitate față de mine,dar obligația mea este să merg în campanie să le explic
Președintele suspendat Traian Băsescu a declarat, miercuri, că este conștient de ostilitatea pe care i-o poartă mulți dintre români, însă el are obligația să meargă în campania electorală și să le spună adevărul despre politicienii "necinstiți" ai USL.

Președintele suspendat Traian Băsescu a declarat, miercuri, că este conștient de ostilitatea pe care i-o poartă mulți dintre români, însă el are obligația să meargă în campania electorală și să le spună adevărul despre politicienii „necinstiți” ai USL.

„Ostilitate există, o știu nu de acum, dar obligația mea este să explic. Sunt convins că românii nu sunt ostili adevărului, dar sunt ostili politicienilor necinstiți”, a spus Băsescu, în conferința de presă susținută miercuri seară în curtea sediului său de campanie de pe strada Comănița.

Totodată, el și-a exprimat speranța că următoarele declarații de presă le va susține „fără trimișii domnului Voiculescu”.

„Voi avea declarații de presă frecvente și, sper, fără trimișii domnului Voiculescu”, a spus Băsescu.

Întrebat de unde știe că protestatarii sunt trimiși de liderul PC Dan Voiculescu, Băsescu a răspus: „Păi, sunt exact aceiași oameni din Piață. Uitați-vă, nu îi recunoașteți?”.

De asemenea, el a arătat că va încerca să-și transmită mesajele, indiferent de prezența acestor protestatari la conferințele sale. „Important este ca eu să reușesc să comunic”, a conchis Băsescu.

Un grup de aproximativ 15 persoane a venit, miercuri seară, în fața sediului de campanie al președintelui suspendat Traian Băsescu, scandând lozinci împotriva acestuia, o parte dintre aceștia plecând după aproximativ 15 minute, la apariția pe stradă a unor echipaje de poliție.

În momentul în care Băsescu și-a început conferința de presă, în stradă se aflau mai mulți simpatizanți ai săi, locuitori din cartierul din jurul străzii Comănița, care au ținut să aplaude de câteva ori pentru a acoperi încercarea unora dintre protestatari de a perturba cu lozinci scandate discursul președintelui suspendat.

După ce Băsescu și-a terminat conferința și s-a retras în sediul de campanie, în stradă au avut loc și unele îmbrânceli între cele două tabere, locuitorii din zonă reproșându-le protestatarilor că au blocat strada și au făcut zgomot. Spiritele au fost calmate rapid după intervenția echipajelor de polițiști și jandarmi.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Dosar DNA în cazul Oana Gheorghiu. Procurorii se pregătesc de audieri
Digi24
„De acum înainte, Moscova nu mai doarme niciodată”. Cum a reușit Ucraina să încline balanța în favoarea sa în războiul dronelor
Cancan.ro
Cine era Amalia, doctorița moartă pe DN52. Femeia ar fi fost lovită cu mașina intenționat
Prosport.ro
FOTO. „Vreau să mori”. Mesajul pe care l-a primit campioana de la o „mamă cu trei copii”
Adevarul
Triunghiul Trump - Xi - Putin. Jocul de culise dintre SUA, China și Rusia și vestea neașteptată pentru România
Mediafax
Oficial! Wiz Khalifa, dat în urmărire generală de Poliția Română
Click
Cel mai nou cuplu din showbiz, Steve Ant și Alina Oprea de la „Desafio”, se destăinuie! Declarații în premieră! Ce a putut să spună grecul despre Ramona Olaru?!
Digi24
Reacția lui Traian Băsescu la criza politică: „Niște amatori de proastă calitate”. Ce crede despre alegerea unui premier tehnocrat
Cancan.ro
Nu a luat 150.000 euro! Câți bani a primit Dumbo de fapt, de la Pro TV, pentru că a câștigat Desafio: Aventura
Ce se întâmplă doctore
Cât câștigă Andra pentru un concert. Suma uriașă pe care o încasează artista. Măruță a dezvăluit TOT
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Droguri ascunse în bidoane de ulei și vândute la un service auto din Iași. „Vulcanizarea” costa între 500 și 1.000 de lei
Descopera.ro
O coliziune de proporții a lovit Calea Lactee!
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. O pescăriţă nervoasă, către pestişorul de aur – Ti-am spus să faci din bărbatul meu un armăsar!
Descopera.ro
Studiu: Insectele își „îngrijesc” rănile la fel ca mamiferele