Prima pagină » Economic » Analiză Bank of America Merrill Lynch: Italia are cele mai solide motive să iasă din zona euro

Analiză Bank of America Merrill Lynch: Italia are cele mai solide motive să iasă din zona euro

Analiză Bank of America Merrill Lynch: Italia are cele mai solide motive să iasă din zona euro
Italia și Irlanda ar avea mai multe motive decât Grecia să iasă din zona euro, în timp ce Germaniei i-ar fi cel mai ușor să renunțe la moneda unică, dar ar avea cel mai mult de pierdut, potrivit unei analize a Bank of America Merrill Lynch.

 Italia și Irlanda ar avea mai multe motive decât Grecia să iasă din zona euro, în timp ce Germaniei i-ar fi cel mai ușor să renunțe la moneda unică, dar ar avea cel mai mult de pierdut, potrivit unei analize a Bank of America Merrill Lynch, informează Mediafax.

Studiul, realizat pe baza unei analize cost-câștig și teoriei jocului, arată că investitorii percep o probabilitate prea scăzută ca una sau mai multe țări sa iasă în mod voluntar din zona euro.

Italia, a treia mare economie din zona euro, ar avea o șansă mai mare decât alte state să plece „în mod ordonat” și ar câștiga la capitolele competitivitate economică, creștere și balanța financiar-fiscală, relevă analiza.

Pe de altă parte, Germaniei i-ar fi cel mai ușor să iasă din zona euro, însă are cele mai puține motive să ia o astfel de decizie. S-ar confrunta cu o creștere economică mai slabă, probabil majorarea costurilor de finanțare și înrăutățirea situației financiare.

Austria, Finlanda și Belgia au de asemenea puține argumente să plece din eurozonă.

Dintre statele aflate în dificultate, Spania are cele mai puține motive să se îndrepte într-o astfel de direcție, notează analiștii Merrill Lynch.

Analiza ia în calcul criterii precum impactul ieșirii din zona euro asupra creșterii economice, dobânzilor și balanței financiare fiscale.

Totodată, raportul relevă că Germania nu ar dispune de resursele necesare pentru a convinge să rămână în uniunea monetară o Italie hotărâtă să plece. Din moment ce Italia are cele mai multe motive să iasă din zona euro, costul financiar ar fi prea ridicat pentru Germania, iar italienii ar fi chiar mai reticenți decât grecii să accepte condițiile presupuse de acceptarea „șpăgii”.

Recomandarea video

Citește și

Mediafax
Cum s-a transformat o zonă din Bulgaria într-un magnet pentru britanici: Este ca Amalfi, dar mai ieftină
Digi24
Biroul 1440 și noul „Starlink rusesc”: De ce nu a reușit Putin să găsească o alternativă la sistemul de sateliți al lui Elon Musk
Cancan.ro
Am aflat cu cine a înlocuit-o pe Codruța. Nora 'șefului României' i-a sucit mințile lui Valentin Sanfira!
Prosport.ro
FOTO. Mihaela Buzărnescu, apariție senzuală în costum de baie! Cum arată la 37 de ani
Adevarul
Cum poate fi îngenuncheat Iranul cu un simplu telefon la Beijing. Soluția generalului care a condus armata SUA
Mediafax
Serialele tip microdrame generate de IA revoluționează industria divertismentului din China
Click
Un turist bulgar compară România cu Bulgaria. Orașul care l-a impresionat: „foarte bine organizat, cu arhitectură frumoasă, străzi curate”
Digi24
Ce înfrângere l-ar face pe Orban să demisioneze din fruntea partidului Fidesz
Cancan.ro
Cu ce se ocupă Marilu și Matei, nepoții lui Mircea Lucescu? Ce meserii onorabile au
Ce se întâmplă doctore
Cum arată acum Teodora Stoica după ce s-a vindecat complet de cancer! Alimentul de Paște pe care nu-l mai consumă
Ciao.ro
Amante celebre din showbiz-ul românesc! Unele au ajuns în faţa altarului, altele au rămas doar cu amintirea
Promotor.ro
Cât de des trebuie să verificăm anvelopele mașinilor?
Descopera.ro
Inteligența Artificială de la Google arată milioane de răspunsuri greșite în fiecare oră
Râzi cu lacrimi
BANCUL ZILEI. Un tip îi propune unei fete să facă dragoste cu el: – Cât tupeu, domnule, cât tupeu!
Descopera.ro
8 instrumente AI gratuite pe care le poți folosi zilnic în 2026